• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • কৰোনাৰ পাছত এই জম্বি ভাইৰাছে পৰৱৰ্তী মহামাৰী আনিব নেকি? ফৰাচী বিজ্ঞানীসকলৰ কৰা দাবী সম্পৰ্কে জানো আহক

কৰোনাৰ পাছত এই জম্বি ভাইৰাছে পৰৱৰ্তী মহামাৰী আনিব নেকি? ফৰাচী বিজ্ঞানীসকলৰ কৰা দাবী সম্পৰ্কে জানো আহক

এই ভাইৰাছটো মানুহ, জীৱ-জন্তু আৰু উদ্ভিদৰ বাবে ধ্বংসাত্মক হিচাপে প্ৰমাণিত হ'ব পাৰে

এই ভাইৰাছটো মানুহ, জীৱ-জন্তু আৰু উদ্ভিদৰ বাবে ধ্বংসাত্মক হিচাপে প্ৰমাণিত হ'ব পাৰে

এই ভাইৰাছটো মানুহ, জীৱ-জন্তু আৰু উদ্ভিদৰ বাবে ধ্বংসাত্মক হিচাপে প্ৰমাণিত হ'ব পাৰে

  • Share this:
ফৰাচী বিজ্ঞানীসকলে ৰাছিয়াত চাইবেৰিয়ান পাৰ্মাফ্ৰষ্টৰ তলত পুতি থোৱা প্ৰায় ৫০,০০০ বছৰ পুৰণি জম্বি ভাইৰাছটো পুনৰুজ্জীৱিত কৰিছে। বিজ্ঞানীসকলৰ মতে, এই ভাইৰাছৰ পুনৰুজ্জীৱিত হোৱা বাবে আন এক মহামাৰীৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি পাইছে। এই ভাইৰাছটো মানুহ, জীৱ-জন্তু আৰু উদ্ভিদৰ বাবে ধ্বংসাত্মক হিচাপে প্ৰমাণিত হ'ব পাৰে। বৰ্তমানলৈ পৃথিৱীয়ে কৰোনা মহামাৰীৰ ধ্বংসৰ পৰা সম্পূৰ্ণৰূপে আৰোগ্য হোৱা নাই আৰু ইয়াৰ মাজতে এতিয়া জম্বি ভাইৰাছৰ শংকাই মানুহক চিন্তাত পেলাইছে। হাজাৰ হাজাৰ বছৰ ধৰি বৰফত পুতি থোৱা এই অতি বিপদজনক ভাইৰাছটো কেনেকৈ জীৱিত হৈ উঠিল সেই বিষয়ে বিতংভাৱে জানক-

জম্বি ভাইৰাছ বিয়পাৰ আশংকা কেনেদৰে বৃদ্ধি কৰিব?

নিউয়ৰ্ক পোষ্টে প্ৰকাশ কৰা অনুসৰি এই অধ্যয়নটোৰ নেতৃত্ব দিছিল ফ্ৰান্সনেল চেণ্টাৰ ফৰ চাইণ্টিফিক ৰিচাৰ্ছৰ মাইক্ৰ'বায়োলজিষ্ট জিন-মেৰী এলেম্পিকে। দেখা গৈছে যে গোলকীয় উষ্ণতাৰ বাবে, উত্তৰ গোলাৰ্ধৰ এক চতুৰ্থাংশ আৱৰি থকা পাৰ্মাফ্ৰষ্ট দ্ৰুতগতিত গলি গৈ আছে। ইয়াৰ ফলত, লাখ লাখ বছৰ ধৰি বৰফত হিমায়িত হৈ থকা জৈৱিক পদাৰ্থ আৰু ধ্বংসাত্মক ভাইৰাছ ওলাই আহিছে। এই জৈৱিক পদাৰ্থত পুনৰ সৃষ্টি হোৱা কোষীয় ভাইৰাছৰ লগতে প্ৰাগৈতিহাসিক সময়ৰ পৰা নিষ্ক্ৰিয় হৈ থকা ভাইৰাছ অন্তৰ্ভুক্ত আছে। পুনৰুজ্জীৱিত হোৱা ভাইৰাছবোৰে মানুহ, জীৱ-জন্তু আৰু উদ্ভিদৰ প্ৰতি ভাবুকি সৃষ্টি কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে। এই অধ্যয়নটো এতিয়াও সহকৰ্মীৰ সমীক্ষাত কৰা হোৱা নাই।

জম্বি ভাইৰাছ জনস্বাস্থ্যৰ বাবে এটা ডাঙৰ ভাবুকি?

অধ্যয়নটোৰ সহ-লেখক আৰু আইক্স-মাৰ্চেইল বিশ্ববিদ্যালয়ৰ অধ্যাপক জিন-মিশেল ক্লেভাৰীয়ে ২০১৪ আৰু ২০১৫ চনত কৰা মূল অধ্যয়নৰ পৰা পাৰ্মাফ্ৰষ্টত 'লাইভ' ভাইৰাছৰ ওপৰত গুৰুত্বপূৰ্ণ আপডেটৰ অভাৱৰ বিষয়ে চিকিৎসা কৰ্তৃপক্ষক এক সতৰ্কবাণী জাৰি কৰিছিল। সঁচা কথাটো হ'ল যে ভাইৰাছটো মানুহৰ বাবে ধ্বংসাত্মক হ'ব পাৰে। বিজ্ঞানীসকলে বিচাৰি পাইছিল যে সকলো জম্বি ভাইৰাছৰ সংক্ৰামক হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে আৰু ই স্বাস্থ্যৰ বাবে বিপদজনক।

বিজ্ঞানীসকলৰ মতে, জম্বি ভাইৰাছ হৈছে ১৩ টা ভাইৰাছৰ ভিতৰত এটা যাৰ নিজা পৃথক জিনম আছে। জীৱন্ত সংস্কৃতি অধ্যয়ন কৰাৰ পিছত, তেওঁলোকে বিশ্বাস কৰে যে ভৱিষ্যতে পৃথিৱীখনে কোভিড-১৯ৰ দৰে আন বহুতো মহামাৰীৰ সন্মুখীন হ'ব পাৰে, কিয়নো সদায় গলি যোৱা পাৰ্মাফ্ৰষ্ট মাইক্ৰ'বিয়েলে দীৰ্ঘম্যাদী সুপ্ত ভাইৰাছ মুকলি কৰে। তাৎপৰ্যপূৰ্ণভাৱে, ২০১৩ চনত চাইবেৰিয়াত একেধৰণৰ ৩০ হাজাৰ বছৰৰ বিপদজনক ভাইৰাছ আৱিষ্কাৰ কৰা হৈছিল। নিৰন্তৰ পাৰ্মাফ্ৰষ্ট গলি যোৱাৰ ফলত, বৰফত পুতি থোৱা ভাইৰাছটো ওলাই অহাৰ সম্ভাৱনা আছে।
Published by:Sehnaz Begum
First published:

শেহতীয়া বাতৰি