உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • world
    • »
    • Worlds Only Nonuplets: এবছৰীয়া হ'ল একেলগে জন্ম গ্ৰহণ কৰা ৯ ভাই-ভনী, জন্মৰ পিছৰ পৰা ভালদৰে শুব পৰা নাই মাক।

    Worlds Only Nonuplets: এবছৰীয়া হ'ল একেলগে জন্ম গ্ৰহণ কৰা ৯ ভাই-ভনী, জন্মৰ পিছৰ পৰা ভালদৰে শুব পৰা নাই মাক।

    নটা সন্তানৰ মাতৃ হালিমাই কৈছে যে তেওঁৰ সকলো সন্তান স্বাস্থ্যৱান আছিল। তেওঁ সকলোৰে জন্মদিন আড়ম্বৰেৰে উদযাপন কৰিছিল। কিন্তু সিহঁতৰ সাসন-পালনৰ ক্ষেত্ৰতো বহুতো প্ৰকাৰৰ প্ৰত্যাহ্বান দেখা দিছে।

    নটা সন্তানৰ মাতৃ হালিমাই কৈছে যে তেওঁৰ সকলো সন্তান স্বাস্থ্যৱান আছিল। তেওঁ সকলোৰে জন্মদিন আড়ম্বৰেৰে উদযাপন কৰিছিল। কিন্তু সিহঁতৰ সাসন-পালনৰ ক্ষেত্ৰতো বহুতো প্ৰকাৰৰ প্ৰত্যাহ্বান দেখা দিছে।

    নটা সন্তানৰ মাতৃ হালিমাই কৈছে যে তেওঁৰ সকলো সন্তান স্বাস্থ্যৱান আছিল। তেওঁ সকলোৰে জন্মদিন আড়ম্বৰেৰে উদযাপন কৰিছিল। কিন্তু সিহঁতৰ সাসন-পালনৰ ক্ষেত্ৰতো বহুতো প্ৰকাৰৰ প্ৰত্যাহ্বান দেখা দিছে।

    • Share this:
    পৃথিৱীত বহুসময়ত জন্মৰ এনে ধৰণৰ ঘটনা পোহৰলৈ আহে, যি মানুহক আচৰিত কৰি তোলে। যমজ সন্তানৰ জন্ম এতিয়া সাধাৰণ ঘটনাত পৰিণত হৈছে। বহুসময়ত ত্ৰিপলেটৰ বাতৰিও আহে। কিন্তু যোৱা বছৰ মৰক্কোত বাস কৰা এক দম্পতীয়ে একেলগে নটা সন্তান জন্ম দিয়াৰ সময়ত আলোড়নৰেই সৃষ্টি হৈছিল। হয়, এই পৃথিৱীবোৰ হৈছে একমাত্ৰ নোনুপ্লেটছ (Nonuplets)। এতিয়া এই আটাইকেইটি শিশু এবছৰীয়া হ'ল। শিশুসকলৰ প্ৰথম জন্মদিনত, তেওঁলোকৰ পিতৃ-মাতৃয়ে তেওঁলোকৰ জন্মৰ পিছত তেওঁলোকৰ জীৱনত কি প্ৰত্যাহ্বান আহিছে সেয়া লোকসকলৰ সৈতে শ্বেয়াৰ কৰিছিল। লগতে, সন্তান জন্মৰ পিছত স্বামী আৰু পত্নীৰ জীৱন কেনেদৰে সলনি হৈছে?

    মালীৰ বাসিন্দা ২৭ বছৰীয়া হালিমাই যোৱা বছৰ একে সময়তে নটা সন্তান জন্ম দিছিল। এতিয়া তাইৰ সকলো ল'ৰা-ছোৱালী এবছৰীয়া। হালিমাৰ শিশুসকলৰ সৈতে শোৱাৰ সময়ত আটাইতকৈ বেছি সমস্যা হয়। কাৰণ এটা সময়ত একেলগে কোনেও টোপনি নাহে। কেইটামানে টোপনি গ'লে আন কেইটাই সাৰ পাই থাকে, যাৰ বাবে হালিমাই এবছৰ ধৰি ভালকৈ শুব পৰা নাই। ইয়াৰ উপৰি, শিশুকেইটিৰ দেউতাক, ৩৬ বছৰীয়া কাদাৰ আৰবীয়ে স্পষ্ট কৰি দিছে যে তেওঁ শিশুসকলৰ নেপি সলনি নকৰে। ইয়াৰ বাবে, হালিমাৰ ওপৰত যথেষ্ট বোজা পৰিছে। কেৱল শিশুকেইটাক ইটোৰ পিছত সিটোক গাখীৰ খুৱায়েই ভাগৰত চূৰ্ণ-বিচূৰ্ণ হৈ পৰে হালিমা।

    গঢ়িলে বিশ্ব ৰেকৰ্ড

    হালিমাৰ আগতে সৰ্বাধিক সংখ্যক সন্তান জন্ম দিয়াৰ অভিলেখ অক্টোমাম নাদিয়া সুলেইমানৰ হাতত আছিল। এই মহিলাগৰাকীয়ে একে সময়তে আঠটা সন্তান জন্ম দিছিল। কিন্তু হালিমাই যোৱা বছৰ নটা শিশু প্ৰসৱ কৰি বিশ্ব অভিলেখ গঢ়িছিল। শিশুকেইটিৰ জন্ম মে মাহত হৈছিল, কিন্তু তেওঁলোকক আগষ্টলৈকে পাঁচ মাহৰ বাবে ভেণ্টিলেটৰত ৰখা হৈছিল। আৰম্ভণিৰ পৰাই, শিশুসকলক বটলৰ গাখীৰ খুৱাই দিয়া হৈছিল, কিয়নো নটা শিশুক একে সময়তে মাতৃৰ গাখীৰ দিয়াটো অসম্ভৱ আছিল। এই নটা সন্তানৰ ভিতৰত আছে পাঁচজনী কন্যা আৰু চাৰিজন পুত্ৰ।

    লালন-পালনত হৈছে সমস্যা

    নটা সন্তানৰ মাতৃ হালিমাই কৈছে যে তেওঁৰ সকলো সন্তান স্বাস্থ্যৱান আছিল। তেওঁ সকলোৰে জন্মদিন আড়ম্বৰেৰে উদযাপন কৰিছিল। কিন্তু সিহঁতৰ সাসন-পালনৰ ক্ষেত্ৰতো বহুতো প্ৰকাৰৰ প্ৰত্যাহ্বান দেখা দিছে। আটাইকেইটা শিশুক শুৱাবৰ সময়ত পিতৃ-মাতৃৰ অৱস্থাৰ কাহিল হৈ পৰে। শিশুকেইটাৰ দেউতাক আৰবী মালিয়ান সামৰিক বাহিনীত কৰ্মৰত। ইয়াৰ বাবে, তেওঁ শিশুসকলৰ পৰা আঁতৰি থাকে। এতিয়ালৈকে, তেওঁ কেৱল দুবাৰহে তেওঁৰ সন্তানক লগ পাইছে। এনে পৰিস্থিতিত হালিমাই নাৰ্ছৰ সহায়ত শিশুসকলৰ যত্ন লৈ আছে। আটাইকেইটা শিশু ভিন ভিন স্বভাৱৰ। কেইটামান শান্ত আৰু কেইটামানে অনবৰতে কান্দি থাকে। হালিমাই আশা কৰে যে তাইৰ সকলো সন্তান স্বাস্থ্যৱান হ'ব।
    Published by:Manjumoni Borah
    First published: