• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • বিশ্ব পৰ্যটন দিৱস ২০২২: ইতিহাস, তাৎপৰ্য, থীম

বিশ্ব পৰ্যটন দিৱস ২০২২: ইতিহাস, তাৎপৰ্য, থীম

এই বছৰ বিশ্ব পৰ্যটন দিৱসৰ বিষয়বস্তু হৈছে 'পৰ্যটনৰ পুনৰ চিন্তা কৰা'।

এই বছৰ বিশ্ব পৰ্যটন দিৱসৰ বিষয়বস্তু হৈছে 'পৰ্যটনৰ পুনৰ চিন্তা কৰা'।

এই বছৰ বিশ্ব পৰ্যটন দিৱসৰ বিষয়বস্তু হৈছে 'পৰ্যটনৰ পুনৰ চিন্তা কৰা'।

  • Share this:
ভ্ৰমণ কেৱল গন্তব্যস্থান অন্বেষণৰ বিষয়ে নহয়। ই সমগ্ৰ বিশ্বৰ বিভিন্ন স্থানৰ প্ৰকৃতি, সংস্কৃতি আৰু ঐতিহ্যৰ আকৰ্ষণীয় পৃষ্ঠাবোৰত পুনৰুজ্জীৱিতকৰণ, প্ৰশান্তি আৰু আৰামৰ অন্বেষণ কৰি আছে। এইটো কেৱল বিলাসিতা নহয় কিন্তু জীৱনৰ এটা উপায়। সেয়েহে, ভ্ৰমণৰ সাৰাংশ উদযাপন কৰি প্ৰতি বছৰে ২৭ ছেপ্তেম্বৰৰ দিনটোত বিশ্ব পৰ্যটন দিৱস হিচাপে পালন কৰা হয়।

ইতিহাসঃ

১৯৮০ চনৰ পৰা প্ৰতি বছৰে ২৭ ছেপ্টেম্বৰত বিশ্ব পৰ্যটন দিৱস অনুষ্ঠিত হৈ আহিছে। এই তাৰিখটোৱে ১৯৭০ চনত সংগঠনটোৰ আইন গ্ৰহণৰ বাৰ্ষিকী উদযাপন কৰে, যাৰ ফলত পাঁচ বছৰ পিছত ইউএনডব্লিউটিঅ' (UNWTO) স্থাপনৰ পথ প্ৰশস্ত হয়।

তাৎপৰ্যঃ

ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ নৱম মহাসচিব এনট’নিয়ো গুটেৰেছে কয় যে, বিশ্ব পৰ্যটন দিৱসত অন্তৰ্ভুক্তি, প্ৰকৃতি সুৰক্ষিত কৰা আৰু সাংস্কৃতিক বুজাবুজি বৃদ্ধিৰ বাবে পৰ্যটনৰ শক্তি উদযাপন কৰা হয়।

ইয়াৰেপৰি তেওঁ কয় যে, পৰ্যটন বহনক্ষম বিকাশৰ বাবে এক শক্তিশালী চালক। ই মহিলা আৰু যুৱসকলৰ শিক্ষা আৰু সৱলীকৰণত অৰিহণা যোগায় আৰু সম্প্ৰদায়সমূহৰ আৰ্থসামাজিক আৰু সাংস্কৃতিক বিকাশত অগ্ৰগতি লাভ কৰে। ই সামাজিক সুৰক্ষা প্ৰণালীত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে যি স্থিতিস্থাপকতা আৰু সমৃদ্ধিৰ ভেঁটি গঠন কৰে।

থীমঃ

পৰ্যটনৰ গুৰুত্ব বৃদ্ধি কৰাৰ বাবে প্ৰতি বছৰে ভ্ৰমণৰ এটা দিন উদযাপন কৰা হয়। এই বছৰ বিশ্ব পৰ্যটন দিৱসৰ বিষয়বস্তু হৈছে 'পৰ্যটনৰ পুনৰ চিন্তা কৰা'। যিহেতু বৰ্তমান পৃথিৱীয়ে একাধিক প্ৰত্যাহ্বানৰ সৈতে যুঁজি আছে গতিকে ভ্ৰমণৰ গতিশীলতা বিগত কেই বছৰত কিছু পৰিৱৰ্তন হৈছে। পৃথিৱীখন এতিয়া কৰোনা ভাইৰাছৰ প্ৰভাৱৰ পৰা আঁতৰি আছে, বহুতো দেশে এতিয়া বাহিৰলৈ ওলাই আহিছে। ডিজিটেল যাযাবৰ, কৰ্মক্ষেত্ৰৰ পৰা বহনক্ষম আৰু পৰিৱেশ পৰ্যটনলৈকে এই উদ্যোগটো আগবাঢ়ি আহিছে।

ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ বিশ্ব পৰ্যটন সংস্থাৰ মহাসচিব জুৰাব পোলোলিকাশ্ভিলিয়ে কয়, "২০২২ চনত আমি পুনৰ এবাৰ পৰ্যটনৰ দ্বাৰা অনা সুযোগসমূহক স্বীকৃতি দিছো আৰু এতিয়াও সকলো ঠাইতে মানুহ কঢ়িয়াই আনিছে। অৱশ্যে, এই বছৰ বিশেষকৈ আমি এইটোও স্বীকাৰ কৰোঁ যে আমি কাম কৰাৰ পুৰণি পদ্ধতিলৈ ঘূৰি যাব নোৱাৰো। আমি পৰ্যটনৰ বিষয়ে পুনৰ চিন্তা কৰিব লাগিব।"

এই বছৰৰ ভ্ৰমণ হৈছে মানুহ আৰু পৃথিৱীক প্ৰথম স্থান দিয়া আৰু চৰকাৰ আৰু ব্যৱসায়ৰ পৰা সকলোকে স্থানীয় সম্প্ৰদায়লৈ এক ত্ৰুটিপূৰ্ণ, সামগ্ৰিক আৰু স্থিতিস্থাপক খণ্ডৰ বাবে এক অংশীদাৰী দৃষ্টিভংগীৰ চাৰিওফালে একত্ৰিত কৰা।
Published by:Sehnaz Begum
First published:

শেহতীয়া বাতৰি