• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • আজি বিশ্ব ডাক দিৱস; ইতিহাস, তাৎপৰ্য আদি বিভিন্ন গুৰুত্বপূৰ্ণ তথ্য সম্পৰ্কে জানো আহক

আজি বিশ্ব ডাক দিৱস; ইতিহাস, তাৎপৰ্য আদি বিভিন্ন গুৰুত্বপূৰ্ণ তথ্য সম্পৰ্কে জানো আহক

দৈনন্দিন জীৱনত পোষ্টমেনৰ পদটোৰ ভূমিকা উদযাপন কৰিবলৈ প্ৰতি বছৰে এই দিৱয় উদযাপন কৰা হয়। এই বৰ্ষৰ বিশ্ব ডাক দিৱসৰ বিষয়বস্তু হৈছে 'পোষ্ট ফৰ প্লেনেট' অৰ্থাৎ ‘গ্ৰহৰ বাবে ডাক’।

দৈনন্দিন জীৱনত পোষ্টমেনৰ পদটোৰ ভূমিকা উদযাপন কৰিবলৈ প্ৰতি বছৰে এই দিৱয় উদযাপন কৰা হয়। এই বৰ্ষৰ বিশ্ব ডাক দিৱসৰ বিষয়বস্তু হৈছে 'পোষ্ট ফৰ প্লেনেট' অৰ্থাৎ ‘গ্ৰহৰ বাবে ডাক’।

দৈনন্দিন জীৱনত পোষ্টমেনৰ পদটোৰ ভূমিকা উদযাপন কৰিবলৈ প্ৰতি বছৰে এই দিৱয় উদযাপন কৰা হয়। এই বৰ্ষৰ বিশ্ব ডাক দিৱসৰ বিষয়বস্তু হৈছে 'পোষ্ট ফৰ প্লেনেট' অৰ্থাৎ ‘গ্ৰহৰ বাবে ডাক’।

  • Share this:
ডাক সেৱা হৈছে গাঁৱৰ পৰা চহৰ, চহৰৰ পৰা ৰাজ্য, ৰাজ্যৰ পৰা দেশ আৰু বিদেশৰ সৈতে সংযোগ কৰা আটাইতকৈ পুৰণি আৰু আটাইতকৈ নিৰ্ভৰযোগ্য সেৱা। মোবাইল ফোন, টেলিফোনৰ ব্যৱহাৰ নথকা দিনৰ পৰা জীৱনৰ সকলো স্তৰৰ মানুহে তেওঁলোকৰ বাৰ্তাবোৰ চিঠি–পত্ৰৰ জৰিয়তে ইজনে সিজনক প্ৰেৰণ কৰিছিল। প্ৰশাসনৰ যিকোনো কামে হওঁক বা সীমান্তৰ সৈনিকসকলক তেওঁলোকৰ ঘৰলৈ বাৰ্তা প্ৰেৰণ কৰাই হওঁক, ডাক সেৱাই যোগাযোগৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ ব্যৱস্থা হিচাপে ইয়াৰ ভূমিকা পালন কৰিছে। আজি, যোগাযোগৰ বহুতো মাধ্যম উপলব্ধ হোৱাৰ পাছতো, ডাক সেৱাৰ জনপ্ৰিয়তা হ্ৰাস হোৱা নাই। শ শ সংগঠনে এতিয়াও তেওঁলোকৰ চৰকাৰী কামৰ বাবে ডাক সেৱাৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে। সময়ৰ লগে লগে, ডাক সেৱাত প্ৰয়োজনীয় উন্নয়ন আৰু নতুন সংস্কাৰো আহি আছে।

আজি বিশ্ব ডাক দিৱস। প্ৰতিবছৰে আজিৰ দিনটোত অৰ্থাৎ ৯ অক্টোবৰত বিশ্ব ডাক দিৱস পালন কৰা হয়। দৰাচলতে দৈনন্দিন জীৱনত পোষ্টমেনৰ পদটোৰ ভূমিকা উদযাপন কৰিবলৈ প্ৰতি বছৰে এই দিৱয় উদযাপন কৰা হয়। এইবাৰৰ বিশ্ব ডাক দিৱস ২০২২য়ে সামাজিক আৰু অৰ্থনৈতিক বিকাশত ডাক সেৱাৰ দ্বাৰা আগবঢ়োৱা অৱদানক প্ৰচাৰ কৰে।

বিশ্ব ডাক দিৱস ২০২২ৰ থিম-

এই বৰ্ষৰ বিশ্ব ডাক দিৱসৰ বিষয়বস্তু হৈছে 'পোষ্ট ফৰ প্লেনেট' অৰ্থাৎ ‘গ্ৰহৰ বাবে ডাক’। ই হৈছে বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ লজিষ্টিক নেটৱৰ্ক আৰু প্ৰতি বছৰে ১৫০ খনতকৈও অধিক দেশে এই দিনটো বিভিন্ন ধৰণে উদযাপন কৰে।

বিশ্ব পোষ্ট দিৱস কিয় উদযাপন কৰা হয়?

দেশসমূহৰ অৰ্থনৈতিক বিকাশৰ বাবে সমাজৰ মানুহৰ দৈনন্দিন জীৱন আৰু ব্যৱসায়ত ডাক সেৱাৰ গুৰুত্ব আৰু উপযোগিতাৰ ওপৰত আলোকপাত কৰিবলৈ প্ৰতি বছৰে ৯ অক্টোবৰত বিশ্ব পোষ্ট দিৱস পালন কৰা হয়।

বিশ্ব পোষ্ট দিৱসৰ ইতিহাস; ৯ অক্টোবৰৰ দিনটো কিয় উদযাপন কৰা হয়?

১৮৭৪ চনত চুইজাৰলেণ্ডৰ বাৰ্ণত ইউনিভাৰ্চেল ডাক ইউনিয়ন (ইউপিইউ) প্ৰতিষ্ঠা হোৱাৰ তাৰিখ উদযাপন কৰিবলৈ প্ৰতি বছৰে ৯ অক্টোবৰত বিশ্ব পোষ্ট দিৱস পালন কৰা হয়। ইয়াৰ পাছত ১৯৪৮ চনত ইউপিইউ ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ অংশ হৈ পৰে আৰু দেশসমূহে ১৯৬৯ চনৰ ৯ অক্টোবৰত জাপানৰ টকিঅ'ত ইউপিইউ কংগ্ৰেছত প্ৰথম বিশ্ব ডাক দিৱস উদযাপন কৰে।

ইয়াৰ আৰম্ভণিৰ পৰাই, বিশ্ব ডাক দিৱস বিশ্বব্যাপী ডাক সেৱাসমূহক ধন্যবাদ জনোৱাৰ এক উপায় হিচাপে বিশ্বব্যাপী স্বীকৃত হৈ আহিছে।

বিশ্ব ডাক দিৱসৰ কিছুমান আকৰ্ষণীয় তথ্য-

প্ৰতি বছৰে 'বিশ্ব ডাক দিৱস' নতুন বিষয়বস্তুৰে উদযাপন কৰা হয়। ২০২২ চনৰ বিষয়বস্তু হৈছে "পোষ্ট ফৰ প্লেনেট", যাৰ উদ্দেশ্য হৈছে বৰ্ধিত জলবায়ু সংকট পৰিহাৰ কৰিবলৈ আৰু পৃথিৱীৰ সুৰক্ষাৰ বাবে ডাক সেৱাৰ ভূমিকা নিৰ্ধাৰণ কৰা। দেশ আৰু বিশ্বৰ বিকাশৰ সৈতে, ডাক সেৱাই ডিজিটেলকৰণ গ্ৰহণ কৰিছে আৰু এক্সপ্ৰেছ সেৱাও আৰম্ভ কৰিছে। বিশ্বৰ জনসংখ্যাৰ প্ৰায় ৮২ শতাংশ লোকে ডাকৰ পৰা হোম ডেলিভাৰীৰ সুবিধা লাভ কৰে। ইয়াৰ উপৰিও, ৭৭ শতাংশ লোকে অনলাইনত এই সেৱাবোৰৰ সুবিধা লয়।
Published by:Sehnaz Begum
First published:

শেহতীয়া বাতৰি