• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • Ruby Roman Grapes: ভাবিলেই আচৰিত লাগে ! দেখিবলৈ পিংপং বলৰ দৰেই, এটা আঙুৰৰ দাম ৩৫ হাজাৰ টকা...

Ruby Roman Grapes: ভাবিলেই আচৰিত লাগে ! দেখিবলৈ পিংপং বলৰ দৰেই, এটা আঙুৰৰ দাম ৩৫ হাজাৰ টকা...

Ruby Roman Grapes: আজি আমি আপোনাক Ruby Roman নামেৰে জনাজাত এক নিৰ্দিষ্ট প্ৰকাৰৰ আঙুৰৰ বিষয়ে কম। মানিকণ্ট্ৰোল হিন্দীৰ মতে, এই বিখ্যাত আঙুৰৰ মূল্য লাখ লাখ, যি আপোনাক আচৰিত কৰিব। ইয়াক আঙুৰৰ ৰোলছ ৰয়েল বুলি গণ্য কৰা হয়।

Ruby Roman Grapes: আজি আমি আপোনাক Ruby Roman নামেৰে জনাজাত এক নিৰ্দিষ্ট প্ৰকাৰৰ আঙুৰৰ বিষয়ে কম। মানিকণ্ট্ৰোল হিন্দীৰ মতে, এই বিখ্যাত আঙুৰৰ মূল্য লাখ লাখ, যি আপোনাক আচৰিত কৰিব। ইয়াক আঙুৰৰ ৰোলছ ৰয়েল বুলি গণ্য কৰা হয়।

Ruby Roman Grapes: আজি আমি আপোনাক Ruby Roman নামেৰে জনাজাত এক নিৰ্দিষ্ট প্ৰকাৰৰ আঙুৰৰ বিষয়ে কম। মানিকণ্ট্ৰোল হিন্দীৰ মতে, এই বিখ্যাত আঙুৰৰ মূল্য লাখ লাখ, যি আপোনাক আচৰিত কৰিব। ইয়াক আঙুৰৰ ৰোলছ ৰয়েল বুলি গণ্য কৰা হয়।

  • Share this:
আপুনি ফলৰ ভিতৰত আঙুৰ খাবলৈ ভাল পায় নেকি ? যদি কোনোবাই ফলৰ চাটত আঙুৰ মিহলি কৰিব বিচাৰে, বহুলোকে আঙুৰৰ ৰস ভাল পায়। পৃথিৱীত বহুতো প্ৰকাৰৰ আঙুৰ পোৱা যায়। ভাৰতত ক'লা আৰু সেউজীয়া আঙুৰ পোৱা যায় কিন্তু ই ১০০ টকাতকৈ কম মূল্যত বজাৰত সহজে উপলব্ধ। কিন্তু আজি আমি আপোনাক Ruby Roman নামেৰে জনাজাত এক নিৰ্দিষ্ট প্ৰকাৰৰ আঙুৰৰ বিষয়ে কম। মানিকণ্ট্ৰোল হিন্দীৰ মতে, এই বিখ্যাত আঙুৰৰ মূল্য লাখ লাখ, যি আপোনাক আচৰিত কৰিব। ইয়াক আঙুৰৰ ৰোলছ ৰয়েল বুলি গণ্য কৰা হয়। ২০১৯ চনত, জাপানৰ (Japan) সৰ্বাধিক নিবিদা আছিল। এই আঙুৰবোৰৰ ৰস চেনী সমৃদ্ধ যি ইয়াক আন প্ৰকাৰতকৈ ভাল কৰে।

প্ৰতি বছৰে ২,৪০০ গোট ৰুবি ৰোমান আঙুৰ খেতি কৰা হয়। প্ৰতিটো ৰুবি ৰোমান আঙুৰৰ গুণাগুণ বজাই ৰাখিবলৈ শক্তিশালীভাৱে পৰীক্ষা কৰা হয়।মানদণ্ড পৰীক্ষাৰ পিছতহে প্ৰমাণপত্ৰ প্ৰতিটো আঙুৰত দিয়া হয়।

জাপানী বিলাসী ফলৰ বজাৰত ৰুবি ৰোমান আঙুৰৰ এটা ডাঙৰ চাহিদা আছে। এই আঙুৰবোৰ বজাৰত বিক্ৰী কৰা নহয় কিন্তু ইয়াৰ বাবে নিবিদা দিয়া হয়। নিবিদাত সৰ্বাধিক নিবিদাদাতাই ইয়াক ঘৰলৈ লৈ যায়। ২০০৮ চনত জাপানত ৰুবি ৰোমান আঙুৰ প্ৰৱৰ্তন কৰা হৈছিল। ইয়াক জাপানৰ ইশিকাভাত খেতি কৰা হৈছিল। আনহাতে, কৃষকসকলে এই আঙুৰৰ প্ৰজাতিটো বিকশিত কৰিবলৈ প্ৰেফেক্চুৰাল কৃষি গৱেষণা কেন্দ্ৰলৈ আবেদন জনাইছিল৷ গৱেষণা কেন্দ্ৰটোৱে প্ৰায় দুবছৰ ধৰি ৪০০ টা আঙুৰৰ থোপাৰ সৈতে পৰীক্ষা-নিৰীক্ষা কৰিছিল৷ আঙুৰৰ ৪০০ টা থোপাৰ ভিতৰত, মাত্ৰ ৪ টা ৰঙা আঙুৰ আহিছিল। এই ৪ টা আঙুৰৰ ভিতৰত এবিধ এনেকুৱা আছিল যিয়ে কৃষকসকলৰ হৃদয় জয় কৰিছিল।

এই নিৰ্দিষ্ট প্ৰজাতিটোৰ এটা আঙুৰৰ ওজন প্ৰায় ২০ গ্ৰাম। এটা গোটত প্ৰায় ২৪ টা আঙুৰ থাকে। ২০১৯ চনত ৰুবি ৰোমানৰ এটা থোপাৰ মূল্য আছিল প্ৰায় ৭ লাখ ৫৫ হাজাৰ টকা। ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে যে প্ৰতিটো আঙুৰৰ মূল্য প্ৰায় ৩৪ হাজাৰ টকা। এনে ক্ষেত্ৰত, এই আঙুৰৰ এটা দানাৰ বাবে আপোনাৰ সম্পূৰ্ণ দৰমহা খৰচ হ'ব পাৰে।
Published by:Kokil Sarma
First published: