• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • আজি বিশ্ব মানসিক স্বাস্থ্য দিৱস; ইতিহাস, তাৎপৰ্য তথা আন বহুটো গুৰুত্বপূৰ্ণ কথা জানো আহক

আজি বিশ্ব মানসিক স্বাস্থ্য দিৱস; ইতিহাস, তাৎপৰ্য তথা আন বহুটো গুৰুত্বপূৰ্ণ কথা জানো আহক

২০২২ চনৰ বিশ্ব মানসিক স্বাস্থ্য দিৱস উদযাপনৰ বিষয়বস্তু বা বৰঞ্চ শ্লোগান হৈছে ‘‘সকলোৰে বাবে মানসিক স্বাস্থ্য আৰু সুস্থতাক এক বিশ্বব্যাপী অগ্ৰাধিকাৰ দিয়ক।’’

২০২২ চনৰ বিশ্ব মানসিক স্বাস্থ্য দিৱস উদযাপনৰ বিষয়বস্তু বা বৰঞ্চ শ্লোগান হৈছে ‘‘সকলোৰে বাবে মানসিক স্বাস্থ্য আৰু সুস্থতাক এক বিশ্বব্যাপী অগ্ৰাধিকাৰ দিয়ক।’’

২০২২ চনৰ বিশ্ব মানসিক স্বাস্থ্য দিৱস উদযাপনৰ বিষয়বস্তু বা বৰঞ্চ শ্লোগান হৈছে ‘‘সকলোৰে বাবে মানসিক স্বাস্থ্য আৰু সুস্থতাক এক বিশ্বব্যাপী অগ্ৰাধিকাৰ দিয়ক।’’

  • Share this:
আজি বিশ্ব মানসিক স্বাস্থ্য দিৱস। সমগ্ৰ বিশ্বৰ চুকে কোণে পালন কৰা হৈছে এই দিৱসটো। প্ৰতিবছৰে ১০ অক্টোবৰত এই দিৱস পালন কৰা হয়। মানসিক স্বাস্থ্যৰ সমস্যা আৰু প্ৰভাৱিত লোকসকলৰ ওপৰত সেইবোৰৰ প্ৰভাৱ আৰু তেওঁলোকৰ যত্ন লওঁতাসকলৰ জীৱনৰ প্ৰতি মনোযোগ আকৰ্ষণ কৰাৰ বাবে বিভিন্ন কাৰ্যসূচী প্ৰস্তুত কৰা হৈছে। ভাৰতত, স্বাস্থ্য আৰু পৰিয়াল কল্যাণ মন্ত্ৰালয়ে বিগত বৰ্ষত আৰম্ভ কৰা মানসিক স্বাস্থ্য সজাগতা অভিযানৰ সাপ্তাহিক অভিযানৰ অন্তিম দিনটোত বিশ্ব মানসিক স্বাস্থ্য দিৱস উদযাপন কৰা হয়।

বিশ্ব মানসিক স্বাস্থ্য দিৱস ২০২২ৰ থীম-

২০২২ চনৰ বিশ্ব মানসিক স্বাস্থ্য দিৱস উদযাপনৰ বিষয়বস্তু বা বৰঞ্চ শ্লোগান হৈছে "সকলোৰে বাবে মানসিক স্বাস্থ্য আৰু সুস্থতাক এক বিশ্বব্যাপী অগ্ৰাধিকাৰ দিয়ক।" বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই উল্লেখ কৰিছে যে কোভিড-১৯ মহামাৰীৰ আগতে বিশ্বব্যাপী প্ৰতি আঠজনৰ ভিতৰত এজন মানসিক সমস্যাত ভুগিছিল। অৱশ্যে মানসিক স্বাস্থ্যৰ বাবে সঠিক আন্তঃগাঁথনিগত আৰু অৰ্থনৈতিক সমৰ্থনৰ অভাৱ আছিল।

বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ মতে, চাপ বা হতাশাৰ বাবে প্ৰতি বছৰে ৭ লাখৰো অধিক লোকে আত্মহত্যা কৰে। বিশ্ব মানসিক স্বাস্থ্য দিৱসত কলংক আৰু বৈষম্যই কেনেদৰে পীড়িতসকলৰ বিৰুদ্ধে ভূমিকা পালন কৰে তাৰ ওপৰত আলোকপাত কৰে। ই সামাজিক অন্তৰ্ভুক্তি আৰু প্ৰতিজন ব্যক্তিৰ সঠিক যত্ন প্ৰাপ্ত কৰাৰ অধিকাৰৰ বাবে চেষ্টা কৰে।

বিশ্ব মানসিক স্বাস্থ্য দিৱসৰ ইতিহাস-

ৱৰ্ল্ড ফেডাৰেচন ফ'ৰ মেন্টাল হেল্থ (ডব্লিউএফএমএইচ) হৈছে ১৯৪৮ চনত স্থাপিত এক বেচৰকাৰী সংগঠন। তেতিয়াৰ ডব্লিউএফএমএইচৰ উপ-সচিব জেনেৰেল ৰিচাৰ্ড হাণ্টাৰে ১৯৯২ চনৰ ১০ অক্টোবৰত বিশ্ব মানসিক স্বাস্থ্য দিৱসৰ প্ৰথম উদযাপন আৰম্ভ কৰিছিল। ১৯৯৪ চনৰ পৰা বিশ্বব্যাপী অনুষ্ঠানটোৰ বাবে প্ৰতি বছৰে এটা বিশেষ বিষয় বস্তু বাছনি কৰা হৈছিল।

মানুহৰ খাদ্যাভ্যাসবোৰেও তেওঁলোকৰ মানসিক স্বাস্থ্যক প্ৰভাৱিত কৰে নেকি? এইটো আজিও এটা ডাঙৰ প্ৰশ্ন হৈ আছে। অৱশ্যে, শেহতীয়া বহুতো গৱেষণাই নিশ্চিতভাৱে ইয়াক আঙুলিয়াই দিছে। কিন্তু, এইটো নিশ্চিত যে স্বাস্থ্যকৰ খাদ্যই মানুহৰ মানসিক স্বাস্থ্য উন্নত কৰিব পাৰে। আজিৰ পৰিৱৰ্তনশীল জীৱনশৈলীৰ বাবে, বহুলোক মানসিক সমস্যাত ভুগি আছে। যুৱসকলৰ দুৰ্বল মানসিক স্বাস্থ্যও চিন্তাৰ কাৰণ হৈ পৰিছে। অৱশ্যে, কিছুমান খাদ্য আছে যিয়ে মানুহৰ মানসিক স্বাস্থ্য উন্নত কৰিব পাৰে।

নিজকে মানসিকভাৱে শক্তিশালী কৰিবলৈ শাৰীৰিক ব্যায়ামৰ লগতে ভালদৰে খোৱাটো প্ৰয়োজন। এক ৱেবচাইট ইটিংৱেলৰ বাতৰি অনুসৰি, ৫ টা খাদ্য মানুহৰ মানসিক স্বাস্থ্য উন্নত কৰাত সহায়ক প্ৰমাণিত হ'ব পাৰে।

উন্নত মানসিক স্বাস্থ্যৰ বাবে এই খাদ্যবোৰ খাব-

উদ্ভিদ-আধাৰিত আহাৰ– মানসিকভাৱে নিজকে ভাল অনুভৱ কৰাবলৈ খাদ্যাভ্যাস সলনি কৰাটো অতিকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ। উদ্ভিদ-আধাৰিত আহাৰ গ্ৰহণ কৰি মানুহে মানসিক সমস্যাৰ পৰা যথেষ্ট পৰিমাণে পৰিত্ৰাণ পাব পাৰে। এই আহাৰত ফল, পাচলি, শস্য, বাদাম আদি অন্তৰ্ভুক্ত থাকে।

ঠাণ্ডা পানীৰ সামুদ্ৰিক খাদ্য– যিসকলে নিৰামিষ আহাৰ ভোজন কৰে তেওঁলোকৰ প্ৰায়ে সাগৰীয় খাদ্য খাই খুব ভাল পায়। ঠাণ্ডা পানীৰ মাছ যেনে চালমন উন্নত মানসিক স্বাস্থ্যৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। ই মানসিক স্বাস্থ্য উন্নত কৰাত সহায় কৰে। ইয়াত বহুতো অমেগা ৩ ফেটি এচিড থাকে যি হতাশা অহা প্ৰতিহত কৰে।

সম্পূৰ্ণ শস্য– এক গৱেষণা অনুসৰি, যেনে অমেগা ৩ সমৃদ্ধ সাগৰীয় খাদ্য, সম্পূৰ্ণ শস্যই হতাশা দূৰ কৰাত অতি উপকাৰী বুলি প্ৰমাণিত হয়। সেয়েহে আপোনাৰ আহাৰত ওটমিল, সম্পূৰ্ণ শস্যৰ পিঠা, মাকৈ, বাৰ্লি আৰু কিউনোয়া অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব পাৰে।

বেৰী – মানসিক স্বাস্থ্য উন্নত কৰাৰ বাবে আপোনাৰ আহাৰত বেৰীও অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব পাৰে। এক গৱেষণা অনুসৰি, বেৰী খোৱাটোৱে মনোভাৱ উন্নত কৰাত সহায় কৰে। ইয়াৰ লগতে, ই হতাশাৰ লক্ষণবোৰো হ্ৰাস কৰে। নীলা বেৰীৰ উপৰিও, কাঠবাদাম, ৰঙালাওৰ গুটি আদিও আহাৰত অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব পাৰে।

বাদাম– আপোনাৰ মানসিক স্বাস্থ্য উন্নত কৰিবলৈ নিজৰ আহাৰত বাদাম অন্তৰ্ভুক্ত কৰক। বিশেষকৈ নিয়মীয়াকৈ আখৰোট খালে মানুহৰ মানসিক স্বাস্থ্য স্বাস্থ্যৱান ৰখাত যথেষ্ট সহায়ক প্ৰমাণিত হ'ব পাৰে।
Published by:Sehnaz Begum
First published:

শেহতীয়া বাতৰি