• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • আজি বিশ্ব বাঁহ দিৱস: কিয় উদযাপন কৰা হয় এই দিৱস সেই বিষয়ে জানো আহক

আজি বিশ্ব বাঁহ দিৱস: কিয় উদযাপন কৰা হয় এই দিৱস সেই বিষয়ে জানো আহক

প্ৰতি বছৰে বিশ্ব বাঁহ দিৱস কিছুমান বিষয়বস্তুৰ আধাৰত ভিত্তি কৰি পালন কৰা হয়। ইয়াৰ মুখ্য উদ্দেশ্য হৈছে প্ৰাকৃতিক বস্তুবোৰ সংৰক্ষণ কৰা।

প্ৰতি বছৰে বিশ্ব বাঁহ দিৱস কিছুমান বিষয়বস্তুৰ আধাৰত ভিত্তি কৰি পালন কৰা হয়। ইয়াৰ মুখ্য উদ্দেশ্য হৈছে প্ৰাকৃতিক বস্তুবোৰ সংৰক্ষণ কৰা।

প্ৰতি বছৰে বিশ্ব বাঁহ দিৱস কিছুমান বিষয়বস্তুৰ আধাৰত ভিত্তি কৰি পালন কৰা হয়। ইয়াৰ মুখ্য উদ্দেশ্য হৈছে প্ৰাকৃতিক বস্তুবোৰ সংৰক্ষণ কৰা।

  • Share this:
প্ৰতি বছৰে ১৮ ছেপ্টেম্বৰত বিশ্ব বাঁহ দিৱস পালন কৰা হয়। বাঁহৰ সৈতে সম্পৰ্কিত লাভালাভৰ বিষয়ে সজাগতা বৃদ্ধি কৰিবলৈ আৰু দৈনন্দিন ব্যৱহাৰৰ সামগ্ৰীত ইয়াৰ ব্যৱহাৰ বৃদ্ধি কৰাৰ বাবে এই বিশেষ দিৱস উদযাপন কৰা হয়। ইয়াৰ মূল উদ্দেশ্য বাঁহ আৰু বাঁহৰ সামগ্ৰীৰ ব্যৱহাৰৰ প্ৰচাৰ বৃদ্ধি কৰা। ইয়াক দীৰ্ঘদিন ধৰি বিভিন্ন আচবাব বা মোনা, কাপোৰ, কাগজ আদি ৰূপত ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে। বাঁহ এক প্ৰকাৰৰ প্ৰাকৃতিক বনচপতি যাৰ বৈজ্ঞানিক নাম হৈছে বাম্বুচইডি।

বাঁহৰ বিষয়ে অন্য তথ্যসমূহ জানকঃ

বাঁহৰ সৈতে সম্পৰ্কিত বিশেষ বস্তু-

বিশ্ব বাঁহ দিৱসত বাঁহ খেতিৰ প্ৰতি মানুহক প্ৰচাৰ কৰাৰ লক্ষ্য নিৰ্ধাৰণ কৰা হৈছে। দ্ৰুতগতিত বিকশিত হোৱা ঘাঁহ গছৰ শীৰ্ষত বাঁহৰ নাম আছে। বাঁহ আচবাব, খাদ্য, ইন্ধন, কাপোৰ আদিৰ দৰে বহুতো বস্তু বনাবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হয়। যিহেতু ইয়াৰ ব্যৱহাৰ বেছি গতিকে বাঁহৰ সৈতে সম্পৰ্কিত প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণ কৰিবলৈ বাঁহ খেতি কৰাটো অতিকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ। দক্ষিণ-পূৱ এছিয়া, পূৱ এছিয়াৰ দেশ আৰু দক্ষিণ এছিয়াৰ দেশসমূহত বাঁহ সচৰাচৰ অত্যধিক ৰূপত ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

বিশ্ব বাঁহ দিৱসৰ সৈতে সম্পৰ্কিত ইতিহাসৰ বিষয়ে জানক-

২০০৯ চনৰ ১৮ ছেপ্টেম্বৰত বিশ্ব বাঁহ সংস্থাই বেংককত প্ৰথম বাৰৰ বাবে বিশ্ব বাঁহ দিৱস ঘোষণা কৰিছিল। এই দিনটো উদযাপন কৰাৰ মুখ্য কাৰণ হ'ল বাঁহক সৰ্বাধিক প্ৰচাৰ কৰা। পৃথিৱীত এনে বহুতো অঞ্চল আছে য'ত নতুন উদ্যোগৰ বাবে বাঁহখেতিৰ প্ৰচাৰ কৰা হয় যাতে এই দিশত সামূহিকভাৱে অৰ্থনৈতিক বিকাশ কৰিব পৰা যায়। ইয়াৰ লগতে বাঁহৰ সৈতে সম্পৰ্কিত পৰম্পৰাগত উদ্যোগবোৰ প্ৰচাৰ কৰাও বিশ্ব বাঁহ দিৱস পালনৰ অন্যতম উদ্দেশ্য।

বাঁহৰ সৈতে সম্পৰ্কিত কিছুমান বিশেষ বস্তু–

  • বাঁহক দৰিদ্ৰ লোকৰ কাঠ বা সেউজীয়া সোণ বুলিও কোৱা হয়।

  • বাঁহ গছ প্ৰাকৃতিকভাৱে যিকোনো ঠাইতে বিকশিত হ'ব পাৰে|

  • উত্তৰ পূব ভাৰতত প্ৰায় ১১০ প্ৰকাৰৰ বাঁহ আছে।

  • মাটি সংৰক্ষণত বাঁহে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে, কিয়নো বানপানীৰ সময়ত ই মাটিক ধৰি ৰখাত সহায় কৰে।

  • বাঁহ গছে শুকান ভূমি বা তিল ভূমিৰ বাবে সংস্কাৰক হিচাপেও কাম কৰে।


উল্লেখনীয় যে, প্ৰতি বছৰে বিশ্ব বাঁহ দিৱস কিছুমান বিষয়বস্তুৰ আধাৰত ভিত্তি কৰি পালন কৰা হয়। ইয়াৰ মুখ্য উদ্দেশ্য হৈছে প্ৰাকৃতিক বস্তুবোৰ সংৰক্ষণ কৰা। বিশ্ব বাঁহ সংস্থাই অধিক সংখ্যক বাঁহ গছ ৰোপণৰ ওপৰতো গুৰুত্ব দিয়ে। এই বছৰৰ বিষয়বস্তু বাঁহ গছ ৰোপণৰ বিষয়ৰ ওপৰত আধাৰিত হ'ব পাৰে, যাতে মানুহে বাঁহ ৰোপণৰ বিষয়ে অৱগত হ'ব পাৰে।
Published by:Sehnaz Begum
First published:

শেহতীয়া বাতৰি