உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • world
    • »
    • Saving: দৰমহাৰ ৯০ শতাংশ জমা কৰি কৃপণ জীৱনৰ দ্বাৰা যথেষ্ট খ্যাতি অৰ্জন কৰা এগৰাকী মহিলা ! কি তেওঁৰ দৃষ্টিভংগী, কেনেকৈ প্ৰয়োজনীয়তাক সীমিত কৰিব পাৰি ?

    Saving: দৰমহাৰ ৯০ শতাংশ জমা কৰি কৃপণ জীৱনৰ দ্বাৰা যথেষ্ট খ্যাতি অৰ্জন কৰা এগৰাকী মহিলা ! কি তেওঁৰ দৃষ্টিভংগী, কেনেকৈ প্ৰয়োজনীয়তাক সীমিত কৰিব পাৰি ?

    photo Credit- Talking to Strangers

    photo Credit- Talking to Strangers

    চীনত এগৰাকী মহিলাই সঞ্চয়ৰ ক্ষেত্ৰত এক উদাহৰণ স্থাপন কৰিছে (Chinese Frugal Woman)। এই মহিলাগৰাকীয়ে প্ৰতি মাহে তেওঁৰ দৰমহাৰ মাত্ৰ ১০ শতাংশ ব্যয় কৰে।

    • Share this:
    টকা উপাৰ্জন আৰু ব্যয় (Earning and Expenditure) সন্দৰ্ভত সকলোৰে নিজা দৃষ্টিভংগী আছে। কিছুমান লোকে অনুভৱ কৰে যে টকা উপাৰ্জন কৰা হয় যাতে এক ভাল জীৱনশৈলীত (Luxurious Lifestyle) জীয়াই থাকিব পাৰে। অৱশ্যে, কিছুমান লোকে এইটোও বিশ্বাস কৰে যে ভৱিষ্যতৰ বাবে ধন ৰাহি কৰিব লাগিব (Saving for Future)। চীনত এগৰাকী মহিলাই সঞ্চয়ৰ ক্ষেত্ৰত এক উদাহৰণ স্থাপন কৰিছে (Chinese Frugal Woman)। এই মহিলাগৰাকীয়ে প্ৰতি মাহে তেওঁৰ দৰমহাৰ মাত্ৰ ১০ শতাংশ ব্যয় কৰে।

    চীনত এগৰাকী মহিলাৰ কৃপণ জীৱনক লৈ ছ'চিয়েল মিডিয়া (Chinese Social Media)ক লৈ বিতৰ্ক চলি আছে। মানুহে কয় যে টকা সঞ্চয় কৰা আৰু পৰিমাণে কৃপণ হোৱা দুয়োটা বেলেগ বেলেগ বস্তু। ধন ৰাহি কৰিব লাগে, কিন্তু জীৱনৰ সৰু সৰু আনন্দৰ মুহূৰ্তবোৰ ত্যাগ কৰাটো সঠিক নহয়। পৃথিৱীত বাস কৰাৰ নিম্নতম জীৱনশৈলী জনপ্ৰিয় হৈ আহিছে, কিন্তু ৱাং শ্বেনাই (Wang Shenai) নামৰ এই মহিলাগৰাকীৰ ধাৰণাটো সম্পূৰ্ণ পৃথক।

    টকিং টু ষ্ট্ৰেঞ্জাৰ্ছ অনুষ্ঠানত ভাষণ দি তেওঁ বৰ্ণনা কৰিছিল যে তেওঁ এটা সৰু আৰু স্বাভাৱিক পৰিয়ালৰ পৰা আহিছে। তেওঁ সৰুৰে পৰা সঞ্চয় কৰোতে মাকক ধনৰ মূল্য ব্যাখ্যা কৰা দেখিছিল। যেতিয়া তেওঁ ডাঙৰ হৈছিল, প্ৰথমে তেওঁৰ চাকৰিৰ সময়ত ঘৰ কিনাৰ কথা ভাবিছিল। য'ত মানুহে তেওঁলোকৰ দৰমহা খৰচ কৰি সুখী হয়, তেওঁ যিমান পাৰে সিমান টকা সঞ্চয় কৰি সন্তুষ্ট হৈছিল। তেওঁৰ স্বামীৰ সৈতে দৰমহাৰ ৯০ শতাংশ ৰাহি কৰে। তেওঁৰ দুটা সন্তানো আছে যাক ইমান খৰচ কৰি প্ৰতিপালন কৰা হৈছে। তেওঁলোকে আচবাব আৰু অন্যান্য সামগ্ৰী দ্বিতীয় হাতেৰে ব্যৱহাৰ কৰে, আনহাতে তেওঁলোকে কাপোৰৰ নামত বছৰি ১০০ ইউয়ান ব্যয় কৰে। তেওঁ বন্ধুবৰ্গৰ পৰা বাকী কাপোৰবোৰ লয়। তেওঁলোকে আনকি কামৰ বাবে খাবলৈ আৰু চাইকেল চলাবলৈ ওলাই নাযায়।

    তেওঁ তেওঁৰ কৃপণ জীৱনৰ দ্বাৰা যথেষ্ট খ্যাতি অৰ্জন কৰিছে, লগতে মিতব্যয়ী মহিলা ফেডাৰেচন নামৰ ৪ লাখ শক্তি গোটৰ সদস্য। তেওঁৰ জীৱনশৈলীক মানুহে চৰম দুখ বুলি অভিহিত কৰিছে, যদিও ৱাঙে নিজেই কয় যে সকলোৰে জীৱনশৈলী আছে। বিপণন আৰু বিজ্ঞাপনৰ বাবে কাম কৰা ৱাঙে ব্যাখ্যা কৰে যে তেওঁ উপভোক্তাৰ বিষয়ে ভালদৰে শিকিছে। তেনে ক্ষেত্ৰত, তেওঁলোকে উপলব্ধি কৰিছে যে প্ৰয়োজনীয়তা সীমিত কৰিব পৰা যায়। সেইকাৰণে তেওঁলোকে নিজকে সীমিত কৰিবলৈ জোৰ দিয়ে।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: