World Record: দক্ষিণ আফ্ৰিকাৰ এগৰাকী মহিলাই একেলগে জন্ম দিল ১০টা সন্তান, এমাহতে ভংগ কৰিলে বিশ্ব অভিলেখ...

News18 Assam | News18-Assam
Updated:June 9, 2021, 1:31 PM IST
World Record: দক্ষিণ আফ্ৰিকাৰ এগৰাকী মহিলাই একেলগে জন্ম দিল ১০টা সন্তান, এমাহতে ভংগ কৰিলে বিশ্ব অভিলেখ...
photo- @HungryLionSA

দক্ষিণ আফ্ৰিকাত এটা আচৰিত ঘটনা পোহৰলৈ আহিছে। এইটো বিশ্ব অভিলেখ (World Record) । গোচিয়ামী ধামাৰা চিথোল(Gosiame Thamara Sithole)  নামৰ এগৰাকী মহিলাই একেলগে ১০ টা সন্তান জন্ম দিছে।

  • Share this:
আপুনি নিশ্চয় আপোনাৰ চাৰিওফালে যমজ সন্তানৰ বহুতো প্ৰতিবেদন শুনিছে। কেতিয়াবা এগৰাকী মহিলাৰ একেলগে তিনিটা সন্তান হোৱাৰ খবৰ পোৱা যায়, কিন্তু আপুনি কেতিয়াবা শুনিছেনে যে এগৰাকী মহিলাই একেসময়তে ১০ টা সন্তান জন্ম দিছে? দক্ষিণ আফ্ৰিকাত এনে এটা আচৰিত ঘটনা পোহৰলৈ আহিছে। এইটো বিশ্ব অভিলেখ (World Record) । গোচিয়ামী ধামাৰা চিথোল(Gosiame Thamara Sithole)  নামৰ এগৰাকী মহিলাই একেলগে ১০ টা সন্তান জন্ম দিছে।

সংবাদ মাধ্যমৰ বাতৰি অনুসৰি, ৩৭ বছৰীয়া গোচিয়ামি ধামাৰা চিথ'লে একে সময়তে সাতটা ল'ৰা আৰু তিনিজনী ছোৱালী জন্ম দিছে। গৰ্ভধাৰণৰ সময়ত, চিকিৎসকে কৈছিল যে তেওঁৰ ৬ টা সন্তান হ'ব পাৰে, কিন্তু যেতিয়া ৭ জুনত গোচিয়ামীৰ অস্ত্ৰোপচাৰ কৰা হৈছিল, তেওঁলোকৰ একে সময়তে ১০ টা সন্তান আছিল। গোচিয়ামীয়ে কৈছে যে তেওঁৰ স্বামীয়ে আশা কৰিছিল যে আঠটা সন্তান হ'ব পাৰে। পৰিয়ালৰ সকলো সদস্যই তেওঁলোকৰ সকলো সন্তানক স্বাস্থ্যৱান দেখি বৰ সুখী।

গোচিয়ামীয়ে কৈছিল যে গৰ্ভধাৰণৰ সময়ত, যেতিয়া চিকিৎসকসকলে ভাবিছিল যে তেওঁৰ পেটত ৬ টা সন্তান আছে, তেওঁলোকে গোচিয়ামীক অতি সাৱধান হ'বলৈ কৈছিল। চিকিৎসকসকলে জানিছিল যে অলপ অসাৱধানতা সকলো শিশুৰ বাবে বিপদজনক হ'ব পাৰে। এটা সময় আছিল যেতিয়া গোচিয়ামী বহুত অসুস্থ হৈ পৰিছিল। তেওঁ কৈছিল যে গৰ্ভধাৰণৰ সময়ত অত্যাধিক বিষৰ মাজেৰে গৈছিল কিন্তু তেওঁৰ মনত একমাত্ৰ কথাটো আছিল যে সন্তানবোৰ স্বাস্থ্যৱান হৈ থাকক।

সংবাদ মাধ্যমৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি, গোচিয়ামীৰ সকলো শিশু সম্পূৰ্ণৰূপে স্বাস্থ্যৱান কিন্তু তথাপিও কেইদিনমান ইনকিউবেটৰত থাকিব লাগিব। মালোনলাইনৰ মতে, গোচিয়ামীয়ে স্বাভাৱিকভাৱে গৰ্ভধাৰণ কৰিছিল। গৰ্ভধাৰণৰ সময়ত তেওঁ কেইবাবাৰো বহুতো অসুবিধাৰ সন্মুখীন হ'ব লগা হৈছিল। তেওঁৰ ভৰি আৰু কঁকালত সদায় বিষ আছিল। তেওঁ জানিছিল যে এটা ভুল তেওঁলোকৰ সন্তানৰ বাবে বিপদজনক প্ৰমাণিত হ'ব পাৰে। অৱশ্যে, সকলো ঠিকেই চলিছিল আৰু আজি গোচিয়ামী বিশ্বৰ গৰ্ভধাৰণত সৰ্বাধিক শিশু জন্ম দিয়া মহিলা হৈ পৰিছে। এই অভিলেখটো আগতে মৰক্কোৰ মালীৰ হালীমা নামৰ এগৰাকী মহিলাই স্থাপন কৰিছিল। হালীমাৰ ৯ টা সন্তান আছে। তেওঁৰ পাঁচজনী ছোৱালী আৰু চাৰিজন ল'ৰা আছে।  গোচিয়ামীয়ে এমাহৰ ভিতৰত হালীমাৰ অভিলেখ ভংগ কৰিছে।
Published by: Kokil Sarma
First published: June 9, 2021, 1:31 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি