এজন মৌলানাক গ্ৰেপ্তাৰক লৈ উত্তাল পাকিস্তান, কোন এইজন মৌলানা?

News18 Assam | News18-Assam
Updated:April 14, 2021, 7:11 PM IST
এজন মৌলানাক গ্ৰেপ্তাৰক লৈ উত্তাল পাকিস্তান, কোন এইজন মৌলানা?
মঙলবাৰে কেইবাঠাইতো আৰক্ষীৰ সৈতে হোৱা সংঘৰ্ষত দুজন প্ৰতিবাদকাৰী আৰু এজন আৰক্ষী নিহত হৈছিল। (AFP/12 April 2021)

মঙলবাৰে কেইবাঠাইতো আৰক্ষীৰ সৈতে হোৱা সংঘৰ্ষত দুজন প্ৰতিবাদকাৰী আৰু এজন আৰক্ষী নিহত হৈছিল। (AFP/12 April 2021)

  • Share this:
তেহৰিক-ই-লুব্বেক পাকিস্তানৰ মুৰব্বী চাদ ৰিজৱী (TLP Chief Saad Rizvi)ক গ্ৰেপ্তাৰ কৰাৰ পিছত দেশৰ বিভিন্ন প্ৰান্তত হিংসাত্মক সংঘৰ্ষৰ সৃষ্টি হৈছে। হাজাৰ হাজাৰ ইছলামবাদীয়ে ৰাষ্ট্ৰীয় ঘাইপথ আৰু ৰে’লপথ অৱৰোধ কৰিছে। মঙলবাৰে কেইবাঠাইতো আৰক্ষীৰ সৈতে হোৱা সংঘৰ্ষত দুজন প্ৰতিবাদকাৰী আৰু এজন আৰক্ষী নিহত হৈছিল। এই তথ্য এজন জ্যেষ্ঠ আৰক্ষী বিষয়া আৰু স্থানীয় সংবাদ মাধ্যমৰ দ্বাৰা দিয়া হৈছিল। জ্যেষ্ঠ আৰক্ষী বিষয়া গোলাম মহম্মদ ডোগাৰে কৈছিল যে তেহৰিক-ই-লুব্বেক পাকিস্তানৰ মুৰব্বী চাদ ৰিজৱীক ১২ এপ্ৰিলত গ্ৰেপ্তাৰ কৰা হৈছিল, যাৰ পিছত তেওঁৰ সমৰ্থকৰ সৈতে নিশা সংঘৰ্ষত এজন আৰক্ষী নিহত হৈছিল। তেওঁ কৈছিল যে লাহোৰৰ ওচৰৰ শ্বাহদাৰা চহৰত সংঘৰ্ষত ১০ জন আৰক্ষীও আহত হৈছিল।

পঞ্জাব প্ৰদেশত দুজন লোক নিহত হোৱাৰ খবৰ পোৱা গৈছে। ৰিজৱীয়ে ভাবুকি দিছিল যে যদি চৰকাৰে পয়গম্বৰ মহম্মদৰ প্ৰতিকৃতি প্ৰকাশ কৰাৰ বাবে ফৰাচী ৰাষ্ট্ৰদূতক বহিষ্কাৰ নকৰে তেন্তে আন্দোলন আৰম্ভ কৰিব। আৰক্ষীয়ে তেতিয়া তেওঁক গ্ৰেপ্তাৰ কৰিছিল আৰু সোমবাৰে (১২ এপ্ৰিল) হিংসাত্মক ঘটনা সংঘটিত হৈছিল। ডগাৰৰ মতে, আইন-শৃংখলা বজাই ৰখাৰ বাবে ৰিজৱীক গ্ৰেপ্তাৰ কৰা হৈছিল, কিন্তু ৰিজৱীক গ্ৰেপ্তাৰ কৰাৰ পিছত তেওঁৰ ইছলামবাদী সমৰ্থকসকলে দেশৰ কেইবাখনো চহৰত হিংসাত্মক প্ৰতিবাদ সাব্যস্ত কৰে। প্ৰতিবাদকাৰীসকলে কেইবাখনো চহৰত ঘাইপথ আৰু পথ অৱৰোধ কৰিছিল।

সংঘৰ্ষৰ দুদিন পূৰ্বে এক বিবৃতিত ৰিজৱীয়ে প্ৰধানমন্ত্ৰী ইমৰান খান নেতৃত্বাধীন চৰকাৰক ২০ এপ্ৰিলৰ পূৰ্বে ফ্ৰান্সৰ ৰাষ্ট্ৰদূতক বহিষ্কাৰ কৰাৰ কাৰণে তেওঁৰ দলক দিয়া  প্ৰতিশ্ৰুতি পালন কৰিবলৈ কৈছিল। অৱশ্যে, চৰকাৰে কয় যে তেওঁলোকে কেৱল সংসদত বিষয়টো আলোচনা কৰিবলৈ প্ৰতিশ্ৰুতিবদ্ধ। ৰিজৱীৰ সমৰ্থকসকলে এই কাৰ্যৰ বিৰোধিতা কৰিছিল আৰু দলীয় কাৰ্যালয়ৰ সন্মুখত আন্দোলন কৰিছিল। আমোদজনকভাৱে, প্ৰধানমন্ত্ৰী ইমৰান খানেও এই বিষয়টোত বেছি তথ্য প্ৰকাশ কৰাৰ পৰা বিৰত আছে কিয়নো তেওঁ আশংকা কৰিছে যে তেওঁলোক উগ্ৰবাদী আৰু খঙাল হৈ পৰিব পাৰে।

গ্ৰেপ্তাৰৰ বিৰুদ্ধে ৰিজৱীৰ সমৰ্থকৰ প্ৰতিক্ৰিয়া ইমানেই তীব্ৰ আছিল যে আৰক্ষীয়ে লাহোৰৰ মুখ্য ঘাইপথ আৰু ৰাস্তা মুকলি কৰিব নোৱাৰিলে। হাজাৰ হাজাৰ লোক তেওঁলোকৰ গাড়ীৰ সৈতে আৱদ্ধ হৈ আছে। সংঘৰ্ষটো প্ৰথমে সোমবাৰে (১২ এপ্ৰিল) লাহোৰত আৰম্ভ হৈছিল। ৰিজৱীৰ সমৰ্থকসকলে তেতিয়া সিন্ধু প্ৰদেশৰ কৰাচীত আৰক্ষীৰ সৈতে সংঘৰ্ষ কৰিছিল। তেওঁলোকে ইছলামাবাদৰ উপকণ্ঠত বিদ্ৰোহ প্ৰদৰ্শন কৰিছে, যাৰ ফলত জনসাধাৰণৰ অসুবিধাৰ সৃষ্টি হৈছে।

ৰিজৱীৰ পিতৃ খাদিম হুছেইন ৰিজৱীৰ আকস্মিক মৃত্যুৰ পিছত চাদ ৰিজৱী তেহৰিক-ই-লুব্বেক পাকিস্তান দলৰ নেতা হৈ পৰিছিল। ৰিজৱীৰ সমৰ্থকসকলে চৰকাৰক দেশৰ ব্লাচফেমি আইন বাতিল নকৰিবলৈ হেঁচা প্ৰয়োগ কৰি আহিছে। দলটোৱে বিচাৰে যে চৰকাৰে ফেব্ৰুৱাৰীত ৰিজৱীৰ দলৰ সৈতে স্বাক্ষৰিত চুক্তিৰ অধীনত ফৰাচী সামগ্ৰী বৰ্জন কৰক আৰু ফ্ৰান্সৰ ৰাষ্ট্ৰদূতক দেশৰ পৰা বহিষ্কাৰ কৰক।



News link: https://hindi.news18.com/news/world/
Published by: Sanjay Kumar Das
First published: April 14, 2021, 7:10 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি