• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • সাধাৰণ চৰ্দি জ্বৰ নহয় অমিক্ৰণৰ সংক্ৰমণ, আক্ৰান্তৰ সংখ্যা বাঢ়িলে পৰিস্থিতি বেয়া হ'ব: WHOৰ বিজ্ঞানী

সাধাৰণ চৰ্দি জ্বৰ নহয় অমিক্ৰণৰ সংক্ৰমণ, আক্ৰান্তৰ সংখ্যা বাঢ়িলে পৰিস্থিতি বেয়া হ'ব: WHOৰ বিজ্ঞানী

Omicronৰ ঘটনাবোৰে সমগ্ৰ বিশ্বক বিপদজনকভাৱে আৱৰি ধৰিছে। এতিয়ালৈকে ১২৮ খন দেশত Omicronৰ ঘটনা নিশ্চিত কৰা হৈছে। বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ (WHO) এগৰাকী আগশাৰীৰ বিজ্ঞানী সৌম্য স্বামীনাথনে (Soumya Swaminathan) বিশ্বক সতৰ্ক কৰি দিছে যে Omicronক দুৰ্বল বুলি নাভাবিব।

Omicronৰ ঘটনাবোৰে সমগ্ৰ বিশ্বক বিপদজনকভাৱে আৱৰি ধৰিছে। এতিয়ালৈকে ১২৮ খন দেশত Omicronৰ ঘটনা নিশ্চিত কৰা হৈছে। বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ (WHO) এগৰাকী আগশাৰীৰ বিজ্ঞানী সৌম্য স্বামীনাথনে (Soumya Swaminathan) বিশ্বক সতৰ্ক কৰি দিছে যে Omicronক দুৰ্বল বুলি নাভাবিব।

Omicronৰ ঘটনাবোৰে সমগ্ৰ বিশ্বক বিপদজনকভাৱে আৱৰি ধৰিছে। এতিয়ালৈকে ১২৮ খন দেশত Omicronৰ ঘটনা নিশ্চিত কৰা হৈছে। বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ (WHO) এগৰাকী আগশাৰীৰ বিজ্ঞানী সৌম্য স্বামীনাথনে (Soumya Swaminathan) বিশ্বক সতৰ্ক কৰি দিছে যে Omicronক দুৰ্বল বুলি নাভাবিব।

  • Share this:
বিশ্বজুৰি কৰোনা (Corona virus) ঢৌ পুনৰ বিয়পি পৰা গতিত সকলোৱে আচৰিত হৈ পৰিছে। Omicronৰ ঘটনাবোৰে সমগ্ৰ বিশ্বক বিপদজনকভাৱে আৱৰি ধৰিছে। এতিয়ালৈকে ১২৮ খন দেশত Omicronৰ ঘটনা নিশ্চিত কৰা হৈছে। বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ (WHO) এগৰাকী আগশাৰীৰ বিজ্ঞানী সৌম্য স্বামীনাথনে (Soumya Swaminathan) বিশ্বক সতৰ্ক কৰি দিছে যে Omicronক দুৰ্বল বুলি নাভাবিব।

তেওঁ টুইট কৰিছিল যে Omicronক সাধাৰণ শীতকাল বুলি পাহৰিব নালাগে। ই মানুহক অতি দ্ৰুততাৰে সংক্ৰমিত কৰিছে। ই স্বাস্থ্য প্ৰণালীত ব্যাঘাত জন্মাব পাৰে। সৌম্য স্বামীনাথনে বিশ্বক আহ্বান জনাইছে যে বৃহৎ সংখ্যক ৰোগীৰ পৰীক্ষা, পৰামৰ্শ আৰু নিৰীক্ষণৰ বাবে প্ৰণালীটো শক্তিশালী কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ কিয়নো Omicronৰ ক্ষেত্ৰত বৃদ্ধি হঠাতে আৰু অতি দ্ৰুতগতিত হ'ব পাৰে।

কিছুমান প্ৰতিবেদনত কোৱা হৈছে যে অমিক্ৰনৰ পৰা চিকিৎসালয়ত উপস্থিত হোৱাৰ আশংকা অতি কম। এই বিষয়টোত, এগৰাকী ভাইৰেল বিজ্ঞানী আৰু COVID-19 Technical Leadৰ মুৰব্বী মাৰিয়া ৱেন কাৰখোৱে লগতে কৈছে যে অমিক্ৰন সাধাৰণ চৰ্দি নহয়। অৱশ্যে কিছুমান প্ৰতিবেদনত ডেল্টাতকৈ অমিক্ৰন সংক্ৰমিত হোৱাৰ পিছত চিকিৎসালয়ত উপস্থিত হোৱাৰ আশংকা কম বুলি কোৱা হয়, কিন্তু ই এতিয়াও মানুহক অধিক দ্ৰুতগতিত সংক্ৰমিত কৰি আছে, তেওঁ টুইট কৰে। আনকি ডেল্টা আৰু অমিক্ৰন দুয়োটা প্ৰকাৰৰ দ্বাৰা সংক্ৰমিত লোকসকলেও চিকিৎসালয়ত উপস্থিত হৈ মৃত্যুমুখত পৰিছে। আমি জীৱন ৰক্ষা কৰিবলৈ সংক্ৰমণ প্ৰতিৰোধ কৰিব পাৰো।

অৱশ্যে, বহুলোকে এতিয়াও বিশ্বাস কৰে যে অমিক্ৰন ডেল্টা প্ৰকাৰৰ দৰে বিপদজনক নহয়। মানুহে ইয়াক সাধাৰণ চৰ্দিৰ দৰে লৈ আছে। কিছুমান মানুহে আনকি বিশ্বাস কৰে যে অমিক্ৰনে প্ৰাকৃতিক ভেকছিনৰ দৰে কাম কৰিব। বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই ইয়াক স্পষ্টভাৱে প্ৰত্যাখ্যান কৰিছে। কোনে কয় যে অমিক্ৰন ভেকছিনৰ দৰে নহয়। এতিয়ালৈকে, অমিক্ৰন সংক্ৰমণে প্ৰাকৃতিক ভেকছিনৰ দৰে কাম কৰিব বুলি দাবী কৰিবলৈ কোনো গৱেষণা হোৱা নাই। বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ মতে, যোৱা ২৪ ঘণ্টাত ১.২৭ লাখ ক'ৰোনাত আক্ৰান্ত  হৈছে।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি