মুখ্যপৃষ্ঠা » খবৰ

» বিশ্ব

»মেডিকেল মাস্ক নে কাপোৰৰ মাস্ক ? কেনেকুৱা মাস্ক ব্যৱহাৰৰ পৰামৰ্শ দিয়ে বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই ?

মেডিকেল মাস্ক নে কাপোৰৰ মাস্ক ? কেনেকুৱা মাস্ক ব্যৱহাৰৰ পৰামৰ্শ দিয়ে বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই ?

News18 Assam | News18-Assam
Updated:May 12, 2021, 2:23 PM IST
মেডিকেল মাস্ক নে কাপোৰৰ মাস্ক ? কেনেকুৱা মাস্ক ব্যৱহাৰৰ পৰামৰ্শ দিয়ে বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই ?
Image Credit Pexels/Cedric Fauntleroy

বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই কোভিড-19 প্ৰতিৰোধৰ বাবে নিৰ্দেশনা জাৰি কৰিছে আৰু বিতংভাৱে চাৰ্জিকেল মাস্ক আৰু কাপোৰৰ মাস্কৰ বিষয়ে কৈছে ।

  • Share this:
ক'ৰোনা মহামাৰীৰ সংক্ৰমণ নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ সমগ্ৰ বিশ্বৰ বিশেষজ্ঞসকলে মাস্ক পিন্ধিবলৈ নিৰন্তৰ জোৰ দি আছে। মানুহে সংক্ৰমণৰ পৰা নিজকে সুৰক্ষিত কৰিবলৈ মাস্ক ব্যৱহাৰ কৰি আছে। কিন্তু বজাৰত উপলব্ধ বহুতো মাস্কত ক'ৰোনা সংক্ৰমণৰ পৰা সুৰক্ষা দিবলৈ কোনবোৰ মাস্ক ব্যৱহাৰ কৰা হ'ব সেই বিষয়ে সকলোৰে এটা প্ৰশ্ন আছে। সকলো তথ্য আৰু তৰ্কৰ মাজত, মানুহে কোনটো মাস্ক পিন্ধিব লাগিব সেই বিষয়ে সন্দিহান। গতিকে বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই এই বিষয়ত কি কয় আমি জানিব লাগিব। বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই কোভিড-19 প্ৰতিৰোধৰ বাবে নিৰ্দেশনা জাৰি কৰিছে আৰু বিতংভাৱে চাৰ্জিকেল মাস্ক আৰু কাপোৰৰ মাস্কৰ বিষয়ে কৈছে ।

কেতিয়া চিকিৎসা বা অস্ত্ৰোপচাৰৰ মাস্ক পিন্ধিব লাগে

বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই মাস্কবোৰৰ ওপৰত নিৰ্দেশনা ভাগ বতৰা কৰিছে য'ত স্বাস্থ্য কৰ্মী আৰু ৰোগীৰ যত্ন লোৱা লোকসকলে চিকিৎসা মাস্ক বা অস্ত্ৰোপচাৰৰ মাস্ক পিন্ধিব লাগিব। ইয়াৰ উপৰিও এই মাস্ক সেইসকল লোকৰ বাবেও উপযোগী যিসকলৰ মাজত কোভিড-19 ৰ লক্ষণ দেখুৱাই আছে আৰু যিসকলে চাৰিওফালে কাৰোবাৰ দ্বাৰা সংক্ৰমিত বুলি সন্দেহ কৰা হৈছে। ইয়াৰ উপৰিও যিসকলৰ পৰিয়ালত কাৰোবাৰ ক'ৰোনা হৈছে আৰু একেলগে বাস কৰি আছে তেওঁলোকেও চিকিৎসা মাস্ক পিন্ধিব লাগে। স্বাস্থ্য সংস্থাটোৱে ৬০ বছৰতকৈ অধিক বয়সৰ লোক আৰু ৰুগীয়া লোকসকলক এই মাস্ক ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিছে। উচ্চ বিপদাশংকা অঞ্চলৰ লোকসকল আৰু এক মিটাৰ দূৰত্ব বজাই ৰখাত অসুবিধা হোৱা লোকসকলকো চিকিৎসা বা অস্ত্ৰোপচাৰৰ মাস্ক পিন্ধিবলৈ পৰামৰ্শ দিছে।

কেতিয়া কাপোৰৰ মাস্ক পিন্ধিব লাগে

মহামাৰীৰ এই যুগত, কাপোৰৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা কাপোৰৰ মাস্ক সমগ্ৰ বিশ্বতে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ বিকল্প হিচাপে আত্মপ্ৰকাশ কৰিছে। বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ নিৰ্দেশনা অনুসৰি, কোভিড-19 লক্ষণ নথকা লোকসকলে ফেব্ৰিক মাস্ক পিন্ধিব লাগে। ইয়াক এনে ঠাইত পিন্ধিব পাৰি য'ত এক মিটাৰ দূৰত্ব বজাই ৰাখিব পাৰি। ইয়াৰ উপৰিও ইয়াক ৰাজহুৱা পৰিবহন, মেট্ৰ' , বাছ আদিতো পিন্ধিব পাৰি। এই মাস্ক কৰ্মক্ষেত্ৰতো পিন্ধিব পাৰি।

মাস্ক পিন্ধা সময়ত এই কথা মনত ৰাখিব

কেতিয়াবা মানুহে মাস্ক লয়, কিন্তু এনে মাস্ক পিন্ধাৰ কোনো অৰ্থ নাই। কিছুমান লোকে মাস্কখন ডিঙিত থয়, আনহাতে আন কিছুমানে কেৱল নাক বন্ধ কৰে। বহুলোকে কেৱল সৰু কাপোৰেৰে মুখ বন্ধ কৰে যিটো কোনো উপায় নহয়। তদুপৰি, মানুহে নোধোৱাকৈ একেখন মাস্ক কেইবাদিনো একেৰাহে পিন্ধে, যাৰ ফলত সংক্ৰমণ হ্ৰাস হোৱাৰ সলনি বৃদ্ধি হয়।

মাস্ক প্ৰয়োগ আৰু খোলাৰ সঠিক উপায় শিকক।

1. বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ মতে, মাস্ক প্ৰয়োগ কৰোঁতে প্ৰথমে আপোনাৰ হাত ভালদৰে পৰিষ্কাৰ কৰক।

2. মনত ৰাখিব যে নাক আৰু মুখ মাস্কেৰে ভালদৰে আবৃত।

3. মাস্কসংলগ্ন হোৱাৰ পিছত ইয়াক আপোনাৰ হাতেৰে বাৰে বাৰে স্পৰ্শ নকৰিব।

4. যদি আপুনি মাস্ক স্পৰ্শ কৰিব লগা হয়, প্ৰথমে হাতবোৰ ভালদৰে চেনিটাইজ কৰক বা চাবোনেৰে পৰিষ্কাৰ কৰক। তাৰ পিছতহে স্পৰ্শ কৰক।

5. যদি আপুনি মাস্ক আঁতৰাব বিচাৰে তেন্তে মাস্কখন স্পৰ্শ নকৰাকৈ ইয়াক কাণৰ পৰা আঁতৰাওক।

6. মাস্কখন আঁতৰ কৰাৰ লগে লগে ইয়াক চাবোনেৰে ধুই দিয়ক বা যদি ই পুনৰ ব্যৱহাৰযোগ্য নহয় ইয়াক এখন কাগজত মেৰিয়াই ডাষ্টবিনত ৰাখক।

7. মাস্ক স্পৰ্শ কৰাৰ পিছত চাবোনেৰে হাত ভালদৰে ধুব বা চেনিটাইজ কৰিব।

8. গৰম পানী আৰু চাবোনত কাপোৰৰ মাস্ক পৰিষ্কাৰ কৰক।
Published by: Kokil Sarma
First published: May 12, 2021, 2:23 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি