মুখ্যপৃষ্ঠা » খবৰ

» বিশ্ব

»Kim Jong-Un: দক্ষিণ কোৰিয়াৰ আপত্তিজনক শব্দ, ফেশ্বন, চুলিৰ ষ্টাইল নচলিব উত্তৰ কোৰিয়াত, যুৱপ্ৰজন্মক সকীয়নি কিমৰ

Kim Jong-Un: দক্ষিণ কোৰিয়াৰ আপত্তিজনক শব্দ, ফেশ্বন, চুলিৰ ষ্টাইল নচলিব উত্তৰ কোৰিয়াত, যুৱপ্ৰজন্মক সকীয়নি কিমৰ

News18 Assam | News18-Assam
Updated:July 19, 2021, 10:19 PM IST
Kim Jong-Un: দক্ষিণ কোৰিয়াৰ আপত্তিজনক শব্দ, ফেশ্বন, চুলিৰ ষ্টাইল নচলিব উত্তৰ কোৰিয়াত, যুৱপ্ৰজন্মক সকীয়নি কিমৰ
দক্ষিণ কোৰিয়া, আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ বা জাপানৰ ফটো, ভিডিঅ' বা গানো সংগ্ৰহ কৰে, তেন্তে দেশখনৰ যিকোনো লোকে মৃত্যুদণ্ডৰ সন্মুখীন হ'ব।

দক্ষিণ কোৰিয়া, আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ বা জাপানৰ ফটো, ভিডিঅ' বা গানো সংগ্ৰহ কৰে, তেন্তে দেশখনৰ যিকোনো লোকে মৃত্যুদণ্ডৰ সন্মুখীন হ'ব।

  • Share this:

উত্তৰ কোৰিয়াৰ লোকসকলক দক্ষিণ কোৰিয়াৰ প্ৰচলিত সংস্কৃিতক লৈ সতৰ্ক কৰি দিয়া হৈছে। ইয়াৰ লগতে আনকি দক্ষিণ কোৰিয়াৰ ফেশ্বন অনুকৰণ, যাৰ ভিতৰত আছে সংগীত, চুলি কটা আদিৰ ক্ষেত্ৰতো সতৰ্ক কৰি দিয়া হৈছে। ইয়াৰ বিপৰীতে গ'লে শাস্তি অনিবাৰ্য। এই কথা উল্লেখ কৰা হৈছে দেশৰ শাসকীয় দলৰ বাতৰি কাকত ৰোডং চিনমুনৰ এক প্ৰতিবেদনত।


সংবাদ সংস্থা বিবিচিৰ মতে, উত্তৰ কোৰিয়াই শেহতীয়াকৈ দেশখনক বিদেশী সংস্কৃতিৰ প্ৰভাৱৰ পৰা ৰক্ষা কৰিবলৈ এক সংগ্ৰাম আৰম্ভ কৰিছে। ইয়াৰ বাবে নতুন এখন আইন গৃহীত হৈছিল। এনে পৰিপ্ৰেক্ষিততে এই সতৰ্কবাণী জাৰি কৰা হৈছে। আইন ভংগ কৰিলে কাৰাবাস বা আনকি মৃত্যুদণ্ডও হ'ব পাৰে।


ৰোডং চিনমুনৰ এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি, বন্দুকধাৰী এজন শত্ৰুতকৈ আদৰ্শগত আৰু সাংস্কৃতিক অনুপ্ৰৱেশ অধিক বিপদজনক। কোৱা হৈছে যে দক্ষিণ কোৰিয়াৰ পপ সংস্কৃতিৰ পৰা লাখ লাখ লোক ভাবুকিৰ সন্মুখীন হৈছে। প্ৰতিবেদনখনত উত্তৰ কোৰিয়াত উৎকৃষ্ট পিয়ংইয়ং উপভাষাৰ কথা উল্লেখ কৰি যুৱসকলক তেওঁলোকৰ ভাষা সঠিকভাৱে ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ আহ্বান জনোৱা হৈছে।



উত্তৰ কোৰিয়াৰ নতুন আইন অনুসৰি, যদি তেওঁ দক্ষিণ কোৰিয়া, আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ বা জাপানৰ পৰা বৃহৎ পৰিমাণৰ ফটো, ভিডিঅ' বা গানো সংগ্ৰহ কৰে তেন্তে দেশখনৰ যিকোনো লোকে মৃত্যুদণ্ডৰ সন্মুখীন হ'ব। আৰু যদি তেওঁলোকে এই চাই থকা অবস্থাত ধৰা পৰে তেন্তে তেওঁলোকক ১৫ বছৰৰ কাৰাদণ্ড দিয়া হ'ব।


দেশখনে শেহতীয়াকৈ উত্তৰ কোৰিয়াত দক্ষিণ কোৰিয়াৰ আপত্তিজনক শব্দৰ ব্যৱহাৰ বন্ধ কৰিবলৈ পদক্ষেপ লোৱা আৰম্ভ কৰিছে। উদাহৰণ স্বৰূপে, উত্তৰ কোৰিয়াত দক্ষিণ কোৰিয়াৰ 'ওপ্পা' শব্দটো বহুলভাৱে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে 'ডাঙৰ ভাতৃ'। কিন্তু ইয়াত দেখা গৈছে যে এগৰাকী মহিলাই তেওঁৰ স্বামী বা এগৰাকী প্ৰেমিকাই প্ৰেমিকক 'ওপ্পা' বুলি মাতে। উত্তৰ কোৰিয়া চৰকাৰে এনে শব্দৰ ব্যৱহাৰ বন্ধ কৰিব বিচাৰে। উত্তৰ কোৰিয়াত কমিউনিষ্ট চৰকাৰ আৰু নেতা কিম জং-উনে আৰম্ভণিৰ পৰাই বিদেশী সংস্কৃতিৰ প্ৰভাৱৰ প্ৰতি ভাবুকি প্ৰদান কৰি আহিছে।

Published by: Gautam Barman
First published: July 19, 2021, 10:13 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি