‘ব্ৰহ্মাণ্ডত আমি অকলশৰীয়া নহয়’–হাভাৰ্ডৰ জ্যোতিৰ্বিদৰ দাবী, ‘এলিয়েন’ আহিছিল পৃথিৱীলৈ!

News18 Assam | News18-Assam
Updated:February 9, 2021, 4:59 PM IST
‘ব্ৰহ্মাণ্ডত আমি অকলশৰীয়া নহয়’–হাভাৰ্ডৰ জ্যোতিৰ্বিদৰ দাবী, ‘এলিয়েন’ আহিছিল পৃথিৱীলৈ!
The first interstellar asteroid, `Oumuamua as it passes through the solar system after its discovery.

  • Share this:
আমাৰ গ্ৰহৰ বাহিৰত বুদ্ধিমান জীৱৰ আৱিষ্কাৰ কৰাটো মানৱ ইতিহাসৰ আটাইতকৈ পৰিৱৰ্তনশীল ঘটনা হ'ব পাৰে - কিন্তু যদি বিজ্ঞানীসকলে ইতিমধ্যে ঘটা ঘটনাৰ প্ৰমাণবোৰ সামূহিকভাৱে উপেক্ষা কৰাৰ সিদ্ধান্ত লয় তেনেহ’লে? শেহতীয়াকৈ এজন শীৰ্ষ জ্যোতিৰ্বিদৰ এখন নতুন কিতাপে যুক্তি প্ৰদৰ্শন কৰিছে যে ২০১৭ চনত অন্তৰীক্ষৰ অত্যন্ত অস্বাভাৱিক বৈশিষ্টৰ এটা বস্তু আমাৰ সৌৰ জগতৰ মাজেৰে পাৰ হৈ গৈছিল। অধ্যাপক অভি লোয়েবে কয় যে প্ৰমাণবোৰ অন্যথা ধাৰণা কৰে, আৰু নিশ্চিত যে বৈজ্ঞানিক সম্প্ৰদায়ৰ তেওঁৰ সহকৰ্মীসকসৰ গোটে এইটো গ্ৰহণ কৰে।
অধ্যাপক লোয়েব হাৰ্ভাৰ্ডৰ আটাইতকৈ দীঘলীয়া সময়ৰ অধ্যক্ষ আছিল। তেওঁ বহুতো অগ্ৰণী দস্তাবেজ প্ৰকাশ কৰিছে, আৰু প্ৰয়াত ষ্টিফেন হকিংৰ দৰে মহানসকলৰ সৈতে সহযোগিতা কৰিছে। 'আমি বিশেষ একো নহয়, অন্তৰীক্ষত আন বহুতো সংস্কৃতি আছে, আৰু আমি কেৱল সেইবোৰ বিচাৰি পোৱা প্ৰয়োজন।" ৫৮ বছৰীয়া অধ্যাপক লয়েবে মন্তব্য কৰে।
'ওমুয়ামুয়া - "স্কাউট" নামৰ বৰ্হিজগতৰ বস্তুটোৰ উৎসৰ বাবে অধ্যাপকজনে উল্লেখ কৰে যে এইটো পৃথিৱীৰ বাহিৰত বুদ্ধিমান জীৱনৰ প্ৰথম চিহ্ন।

তথ্যবোৰ নিম্নলিখিত ধৰণৰ:
২০১৭ চনৰ অক্টোবৰত, জ্যোতিৰ্বিদসকলে লক্ষ্য কৰিছিল যে বস্তু অতি ক্ষীপ্ৰভাৱে গতি কৰিছিল, ই কেৱল আন এটা গ্ৰহৰ পৰা আহিব পাৰে। এইটো প্ৰথম ৰেকৰ্ড কৰা অন্তৰীক্ষিয় আন্তঃতাৰকা। আনহাতে এইটো এটা সাধাৰণ শিল যেন নালাগিল, কিয়নো সূৰ্যৰ চাৰিওফালে প্ৰদক্ষিণ কৰাৰ পিছত, ই আগবাঢ়ি গৈছিল আৰু এক ৰহস্যময় শক্তিৰ দ্বাৰা প্ৰেৰিত প্ৰত্যাশিত পথৰ পৰা বিচ্যুত হৈছিল। এইটো সহজে বৰ্ণনা কৰিব পাৰি যদি এইটো গেছ আৰু ধ্বংসাৱশেষ বহিষ্কাৰ কৰা ধূমকেতু হয় - কিন্তু এই "আউটগেছিং"ৰ কোনো দৃশ্যমান প্ৰমাণ নাছিল।
এই পৰিভ্ৰমকটো এক অদ্ভুত ধৰণে হ্ৰাস পাইছিল - যিদৰে অনুমান কৰিছিল যে ই বিজ্ঞানীসকলৰ দূৰবীণত কেনেকৈ উজ্জ্বল আৰু অনুজ্বল হৈছিল। ই অস্বাভাৱিকভাৱে উজ্জ্বল আছিল। এইটো যেন হাইড্ৰজেন বৰফৰে নিৰ্মিত আৰু সেয়েহে দৃশ্যমান পথ নাথাকিব, বা ই ধুলিৰ মেঘত বিচ্ছিন্ন হৈ পৰিছিল।
'ওমৱামুৱা'ৰ নিৰ্দিষ্ট গুণবোৰ ব্যাখ্যা কৰিবলৈ অহা এই ধাৰণাবোৰত সদায় এনে কিবা অন্তৰ্ভুক্ত থাকে যিটো আমি আগতে কেতিয়াও দেখা নাই," অধ্যাপক লোয়েবে কয়।

'ওমৱামুৱা' ইয়াৰ সংক্ষিপ্ত প্ৰবাহৰ সময়ত কেতিয়াও ঘনিষ্ঠভাৱে ফটো তোলা হোৱা নাছিল - আমি কেৱল ইয়াৰ অস্তিত্বৰ বিষয়ে শিকিছিলো যেতিয়া ই ইতিমধ্যে আমাৰ সৌৰ জগতৰ পৰা ওলাই আহিছিল। অধ্যাপক লয়েবে কয় যে অনুকৰণবোৰে পিছৰটোক অনুগ্ৰহ কৰে, আৰু বিশ্বাস কৰে যে বস্তুটো ইচ্ছাকৃতভাৱে সূক্ষ বিকিৰণৰ দ্বাৰা প্ৰেৰিত পাতল পাল হিচাপে তৈয়াৰ কৰা হৈছিল।
'Omuamua বা ওমুয়ামুৱা' কি?
'ওমুয়ামুৱা'ৰ অৰ্থ হৈছে "দূৰৰ অতীতৰ পৰা পোৱা এজন বাৰ্তা বাহক"। ই হৈছে সৌৰ জগতৰ মাজেৰে যোৱা প্ৰথম 'অন্তঃৰক্ষীয় বস্তু'।
ইয়াক আনুষ্ঠানিকভাৱে ২০১৭ চনৰ অক্টোবৰত ৰবাৰ্ট ৱেৰিকৰ দ্বাৰা হাৱাইৰ হালিয়াকালা অবজাৰ্ভেটৰীত পেন-STARS দূৰবীক্ষণ যৎপব্যৱহাৰ কৰি আৱিষ্কাৰ কৰা হৈছিল, ইয়াৰ নিকটতম বিন্দুৰ পৰা সূৰ্যলৈ যোৱাৰ ৪০ দিন পিছত, একেটা বছৰৰে ১৯ অক্টোবৰত। ই এটা তাৰকা বা উপ-তাৰকাৰ বাহিৰে আন যিকোনো বস্তু, যি আন্তঃনাক্ষৰীয় স্থানত অৱস্থিত আৰু এটা তাৰকালৈ মাধ্যাকৰ্ষণ টানৰ দ্বাৰা আবদ্ধ নহয়।ই আন্তঃনাক্ষৰীয় পথত থকা বস্তুবোৰো শ্ৰেণীকৰে কিন্তু অস্থায়ীভাৱে এটা তৰাৰ ওচৰলৈ পাৰ হৈ আছে, যেনে কিছুমান গ্ৰহাণু আৰু ধূমকেতু।
First published: February 9, 2021, 4:56 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি