உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • world
    • »
    • এনেকুৱা এবিধ জীৱৰ নাম কব পাৰিবনে যাৰ ৩টা হৃদযন্ত্ৰ আৰু ৯টা মগজু আছে ! ফটো চাই আপুনি দিব পাৰিবনে উত্তৰ ?

    এনেকুৱা এবিধ জীৱৰ নাম কব পাৰিবনে যাৰ ৩টা হৃদযন্ত্ৰ আৰু ৯টা মগজু আছে ! ফটো চাই আপুনি দিব পাৰিবনে উত্তৰ ?

    সাংকেতিক ছবি

    সাংকেতিক ছবি

    পৃথিৱীত এনে বহুতো জীৱ আছে (Weird animals of the world) যাৰ বিষয়ে মানুহে সম্পূৰ্ণৰূপে নাজানে আৰু এনে বহুতো আছে যাৰ বিষয়ে তথ্য (Facts about animals) জানি সকলোৱে স্তম্ভিত হৈ যায়। আমি আজি আপোনাক তেনে এটা প্ৰাণীৰ বিষয়ে ক'বলৈ গৈ আছো।

    • Share this:
    যেতিয়া আপুনি প্ৰকৃতিৰ দ্বাৰা সৃষ্টি কৰা পৃথিৱীৰ অদ্ভুত প্ৰাণীবোৰৰ বিষয়ে জানিব পাৰে তেতিয়া এই পৃথিৱীখন কিমান আচৰিত হয়। পৃথিৱীত এনে বহুতো জীৱ আছে (Weird animals of the world) যাৰ বিষয়ে মানুহে সম্পূৰ্ণৰূপে নাজানে আৰু এনে বহুতো আছে যাৰ সৈতে সম্পৰ্কিত জন্তুৰ বিষয়ে তথ্য (Facts about animals) জানি সকলোৱে স্তম্ভিত হৈ যায়। আমি আজি আপোনাক তেনে এটা প্ৰাণীৰ বিষয়ে ক'বলৈ গৈ আছো। আপুনি জানেনে যে পৃথিৱীত এনে এটা জন্তু আছে যাৰ ৩ খন হৃদয় (হৃদযন্ত্ৰ) আৰু ৯ টা মগজু আছে?

    হয়, আপুনি সেইটো শুদ্ধকৈ পঢ়িছে। হয়তো আপুনি আনকি নাজানে যে এইটো কি প্ৰাণী। গতিকে সাঁথৰ আঁতৰাই আপোনাক সঠিক উত্তৰটো কওঁ আহক। এই জীৱটোৰ নাম অক্টোপাছ, ইয়াৰ ৩ টা হৃদযন্ত্ৰ আৰু ৯ টা মগজু আছে। ৮ খন ভৰি থকা এই প্ৰাণীটোৰ ৩ টা হৃদযন্ত্ৰ আৰু ৯ টা মগজু আছে, যাৰ বিষয়ে জানি যিকোনো লোক হতবাক হয়। প্ৰথমে, আমি আপোনাক কওঁ যে অক্টোপাছৰ ৩ টা হৃদযন্ত্ৰ (Why octopus have 3 hearts) কিয় আছে।



    ৩টা হৃদযন্ত্ৰ থকাৰ কাৰণবোৰ
    এই জীৱৰ দুটা হৃদযন্ত্ৰ গিলৰ বাবে তৈয়াৰ কৰা হয় আৰু তাৰ পৰা তেজ পাম্প কৰে। আমি আপোনাক কওঁ যে গিল হৈছে সেই অঙ্গ যাৰ পৰা এই জীৱটোৱে পানীৰ ভিতৰত বাস কৰোঁতে ইয়াৰ শৰীৰত অক্সিজেন লয়। ইয়াৰ বাহিৰেও, কেন্দ্ৰত এটা তৃতীয় হৃদযন্ত্ৰ আছে যি তেজত অক্সিজেন পোৱাৰ পিছত, ই ইয়াক গোটেই শৰীৰলৈ যোগান ধৰে যাতে বাকী অঙ্গবোৰে ভালদৰে কাম কৰিব পাৰে।

    অক্টোপাছৰ শৰীৰত নীলা তেজ আছে।
    মানুহৰ শৰীৰত ৰঙা তেজ থাকে কিয়নো সেইবোৰত হিমোগ্লোবিন নামৰ লো-আধাৰিত প্ৰ'টিন থাকে। এই হিমোগ্লোবিন লোহিত ৰক্ত কোষত থাকে। এই হিমোগ্লোবিনৰ ফলত তেজ ৰঙা হয়। কিন্তু অক্টোপাছৰ শৰীৰত হিমোচাইনিন নামৰ তাম-আধাৰিত প্ৰ'টিন থাকে, যাৰ ফলত তেজ নীলা হৈ পৰে (Why octopus have blue blood)। হিমোচিয়ানিন হিমোগ্লোবিনৰ দৰে অক্সিজেনৰ সৈতে সহজে উপলব্ধ নহয়। ইয়াৰ বাবে, দুটা হৃদযন্ত্ৰই গিলৰ মাজেৰে তেজ পাম্প কৰে, যি অক্সিজেন আৰু তেজ প্ৰদান কৰে আৰু তৃতীয় হৃদযন্ত্ৰই ইয়াক গোটেই শৰীৰত পাম্প কৰে।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: