• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • কোট গাত পৰিধান কৰিলেই যাদু; হৈ পৰিব পাৰে আপুনিও 'মিঃ ইণ্ডিয়া', এদল চীনা ছাত্ৰৰ বিৰল উদ্ভাৱন

কোট গাত পৰিধান কৰিলেই যাদু; হৈ পৰিব পাৰে আপুনিও 'মিঃ ইণ্ডিয়া', এদল চীনা ছাত্ৰৰ বিৰল উদ্ভাৱন

ছবিৰ সৌজন্য: অই হুই

ছবিৰ সৌজন্য: অই হুই

এই InvizDefense কোটটোৰ পৃষ্ঠত এনে এক প্ৰযুক্তি ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে, যিয়ে কেমেৰাৰ এলগৰিদমক বিভ্ৰান্ত কৰিব পাৰে।

  • Share this:
যাদুৰ জগতত এনেকুৱা হৈ বুলি হয়তো আপুনি কিতাপত পঢ়িছে। হাতৰ মুঠিত কল্পনাৰ লগত মিল থকা এটা কোট আছে, যিটো গাত পৰিধান কৰিলেই অদৃশ্য হৈ পৰে পৰিধান কৰা মানুহজন। এজন সম্পূৰ্ণ মানুহ চকুৰ পলকতে নেদেখা হৈ পৰে। ইয়াৰ বিপৰীতে এইচ জি ওৱেলছৰ কল্পবিজ্ঞান গ্ৰন্থ দ্য ইনভিজিবল মেনৰ কথা মনত পৰে - তাত অৱশ্যেই সেই মানুহজন আছে যিজন অদৃশ্য, খালী চকুৰে দেখা নাযায়।

কিন্তু কিতাপখনৰ পৃষ্ঠাত থকা কল্পনা আৰু বিজ্ঞান কেতিয়া বাস্তৱ হৈ পৰে সেয়া কোৱা টান। এনেকুৱাই এক ঘটনা ঘটিছে চীনত। চীনৰ এদল ছাত্ৰই এনে এটা কোট বনাইছে, যিটো গাত দিলেই অদৃশ্য হৈ পৰিব পাৰি। গতিকে, এই যাদুৰ নিচিনা অন্তৰ্ধান ফেণ্টাচি উপন্যাসৰ দৰে নেকি, নে ওৱেলছৰ লেখাৰ দৰে? গোটেই কোটটো অন্তৰ্ধান হয় নে অৰ্ধেকহে হয়?

এই কাৰণেই ফেণ্টাচি আৰু ৱেলছৰ প্ৰসংগ বাৰে বাৰে টানি অনা হয় - ইনভিছডিফেন্স কোটটো এই দুটাৰ ওপৰত থিয় হৈ আছে। তেওঁলোকে নিজৰ নতুন উদ্ভাৱনৰ বাবে এই নামটো বাছি লৈছে আৰু ইয়াৰ পৰাই আৰম্ভ হয় প্ৰসংগ মিলাই দিয়াৰ খেল। Inviz যে Invisible ৰ সংক্ষিপ্ত ৰূপ সেয়া বুজিবলৈ টান নহয়। কিন্তু ডিফেন্স কিয়? এই নামৰ লগত আত্মৰক্ষাৰ বিষয়টো কিয় অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছে?

ৱুহান বিশ্ববিদ্যালয়ৰ কম্পিউটাৰ বিজ্ঞান বিদ্যালয়ৰ অধ্যাপক ৱাং ঝেঙে সেই কথাটো আঙুলিয়াই দিছে। তেওঁ কয় যে আজিৰ প্ৰযুক্তিৰ যুগত আমাক সকলোতে কেমেৰাৰ দ্বাৰা নিৰীক্ষণ কৰা হয়। ভাৰতৰ দৰে দেশত অফিচৰ পৰা ওলাই যোৱাটো ঠিকেই আছে, কিন্তু ৰাজপথতো কেমেৰা মনিটৰিং আছে। সেয়েহে প্ৰয়োজনৰ সময়ত কেমেৰাৰ চকুত গোপনীয়তা বজাই ৰাখিবলৈ InvizDefense Coat আৱিষ্কাৰ কৰা হৈছে। যিয়ে আপোনাক দিনে-নিশাই কৰা কেমেৰাৰ নিৰীক্ষণৰ পৰা অনায়াসে লুকুৱাই ৰাখিব।

কেনেকৈ?

চাউথ চাইনা মৰ্নিং পোষ্টৰ এক প্ৰতিবেদনে কোটটো কেনেকৈ তৈয়াৰ কৰা হয়, কেনেকৈ কাম কৰিব, সাধাৰণ জনতাৰ সুবিধাৰ বাবে জটিল বৈজ্ঞানিক আৰু কাৰিকৰী বিষয়টো সৰল কৰি তুলিছে আৰু আমি সেইখিনি বুজাবলৈ চেষ্টা কৰিম। কোৱা হয় যে এই InvizDefense কোটটোৰ পৃষ্ঠত এনে এক প্ৰযুক্তি ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে, যিয়ে কেমেৰাৰ এলগৰিদমক বিভ্ৰান্ত কৰিব পাৰে। ইয়াত সাংঘাতিক ৰহস্যৰ কথা একো নাই। কেমেৰা মাথোঁ এটা যন্ত্ৰ - ইয়াৰ চকু নাই, মগজু নাই। ফলত ই যিকোনো মানুহক চিনাক্ত কৰিবলৈ সক্ষম হয়, নিৰ্মাতাসকলে নিৰ্ধাৰণ কৰা এলগৰিদমৰ ভিত্তিত। অৰ্থাৎ কেমেৰাই আমাৰ ছবিখন ধৰি ৰাখে, তাৰ পিছত ই নিজৰ এলগৰিদম অনুসৰি মানুহ নে আন প্ৰাণী চিনাক্ত কৰে।

এইখিনিতে চীনা ছাত্ৰ-ছাত্ৰীয়ে নিৰ্মাণ কৰা invizdefense কোটে কেমেৰাৰ নিৰীক্ষণ শক্তিক বিচলিত কৰিব। এই বিভ্ৰান্তিকৰ কামটো দিন আৰু ৰাতিৰ পাৰ্থক্য অনুসৰি পুনৰ বিভিন্ন নিয়ম অনুসৰি কৰা হ’ব। এইখিনিতে ক’ব পাৰি যে দিনৰ ভাগত InvizDefense কোটে চোৱাচিতা কেমেৰাৰ এলগৰিদমক বিভ্ৰান্ত কৰিব, গতিকে কেমেৰাই এটা আকৃতি বুজিব পাৰিলেও ই কি বা কোন সেইটো সঠিকভাৱে চিনাক্ত কৰিব নোৱাৰিব। আৰু ৰাতি উষ্ণতাৰ আৰ্হিটোৱে খেলিব এই বিভ্ৰান্তিৰ খেল। আচলতে দিনৰ পোহৰ নথকা সময়ত শৰীৰৰ উষ্ণতাৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি ইনফ্ৰাৰেড কেমেৰাই মানুহক মানুহ বুলি ধৰা পেলায়। ইয়াত এটা উষ্ণতা বিকিৰণ হ’ব, যাৰ ফলত ফ্ৰেমত ধৰা পৰা বস্তুটোৰ অতি ৰঙা ক্ষমতা বুজিবলৈ কঠিন হ’ব।

গতিকে যি দেখা গৈছে, এই কেমেৰাটোৱেও কন্টাক্টটো নোহোৱা কৰাৰ কাম কৰি আছে, আৰু উদ্ধৃতিটোও দেখা গৈছে। ইয়াত মানুহ নোহোৱা নহ’ব, সকলোৰে চকুৰ সন্মুখত তেওঁলোক অধিক সন্দেহযুক্ত হ’ব বুলি এই আৱিষ্কাৰৰ সৈতে জড়িত চীনা ছাত্ৰ ৱেই হুইয়ে কয়। কোটৰ নামত প্ৰতিৰক্ষা শব্দটো কিয় যোগ কৰা হ’ল সেয়া বুজিব পাৰিছেনে?

বুজি নাপালেও কোনো সমস্যা নাই। আকৌ আমি অধ্যাপক ৱাং ঝেঙৰ ওচৰলৈ উভতি যাম। তেওঁ মুকলিকৈ কয় যে এই InvizDefense কোটৰ ব্যৱহাৰে যুদ্ধত বহু সুবিধা দিব। ড্ৰোন বিৰোধী যুদ্ধ বা মানৱ-মেচিনৰ সংঘৰ্ষত শত্ৰুক আগুৰি ধৰিবলৈ ইনভিজডিফেন্স কোট কামত আহিব।

নিঃসন্দেহে এই ইনভিজডিফেন্স কোটে এনে এক নতুন উদ্ভাৱনৰ বাবে হুৱেইয়ে প্ৰস্তুত কৰা উদ্ভাৱন প্ৰতিযোগিতাত প্ৰথম পুৰস্কাৰ দখল কৰিব। জনা যায় যে এনে কোটৰ দাম বৰ্তমান ৫০০ ইউয়ান অৰ্থাৎ আজিৰ ভাৰতীয় মুদ্ৰাৰ হিচাপত ৫ হাজাৰ ৯০৪ টকা ১৫ পইচা!

দামটো যথেষ্ট কম নহয়নে? এই বিয়াৰ বতৰত অধিক দামী চুট-কোট বহুতেই পিন্ধিব!
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি