உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • world
    • »
    • পৃথিৱীৰ এক অনন্য স্থান য'ত মানুহে খাদ্যত মচলা নহয়, মাটি আৰু বালি যোগ কৰে ! কাৰণটো কি জানি লওক ?

    পৃথিৱীৰ এক অনন্য স্থান য'ত মানুহে খাদ্যত মচলা নহয়, মাটি আৰু বালি যোগ কৰে ! কাৰণটো কি জানি লওক ?

    Photo-Twitter

    Photo-Twitter

    Hormusz Island Sand and Mud added in Food: পৃথিৱীত এনে এক ঠাই আছে য'ত মানুহে মচলা বা নিমখৰ সলনি বালি আৰু মাটি (Place where Mud and Sand added to food) ব্যৱহাৰ কৰে। অৱশ্যে এয়া শুনি আচৰিত হ'লেও সঁচা।

    • Share this:
    ভাৰত ইয়াৰ কেটাৰিঙৰ বাবে বিখ্যাত (Famous Dishes of India)। বিভিন্ন ধৰণৰ সুস্বাদু ব্যঞ্জন তৈয়াৰ কৰা হয় আৰু সেইবোৰ সুস্বাদু কৰি তোলে। কিন্তু আপুনি জানেনে যে পৃথিৱীত এনে এক ঠাই আছে য'ত মানুহে মচলা বা নিমখৰ সলনি বালি আৰু মাটি (Place where Mud and Sand added to food) ব্যৱহাৰ কৰে? অৱশ্যে এয়া শুনি আচৰিত হ'লেও সঁচা।

    ইৰাণৰ হৰমুজ দ্বীপ (Hormuz Island, Iran) নামৰ এটা দ্বীপ আছে। ইয়াক ৰামধেনু দ্বীপ (Rainbow Island Iran) বুলিও কোৱা হয় কিয়নো ইয়াত মাটি আৰু বালি ৰঙীন আৰু পৰ্বতবোৰো ইন্দ্ৰধনুৰ দৰে দেখা যায়। কিন্তু তাৰ বাহিৰে, এই দ্বীপবোৰ আৰু ইয়াত থকা লোকসকল বেলেগ কাৰণত বিখ্যাত। দৰাচলতে, হৰমুজ দ্বীপৰ লোকসকলে তেওঁলোকৰ খাদ্যত নিমখ বা মচলা (Hormusz Island Sand and Mud added in Food) নহয়, লগতে ইয়াত মাটি আৰু বালি যোগ দিয়ে আৰু ইয়াক অতি মৰমেৰে খায়।

    মাটি ঢালি দিয়াৰ কাৰণ কি
    এতিয়া প্ৰশ্ন উত্থাপিত হয় যে মানুহে কিয় মাটি আৰু বালি ঢালে আৰু ই তেওঁলোকৰ শৰীৰৰ ক্ষতি নকৰে। আপোনাক কও যে ইয়াত মাটি আৰু বালিত যথেষ্ট নিমখ, আইৰণ আৰু অন্যান্য খনিজ থাকে। এই সকলোবোৰ খনিজ শৰীৰৰ বাবে অতি উপকাৰী। ইয়াৰ বাবে মানুহে বালি ব্যৱহাৰ কৰে। ইয়াক ভালদৰে পৰিষ্কাৰ কৰা হয় আৰু তাৰ পিছত খাদ্যত ভৰাই দিয়াৰ আগতে ঢালি দিয়া হয়।

    তৈয়াৰ কৰে বিশেষ ধৰণৰ ব্যঞ্জন
    ইয়াত বহুতো ব্যঞ্জন যথেষ্ট মুখৰোচক কিন্তু মাছৰ ব্যঞ্জন যথেষ্ট বিখ্যাত। মাছবোৰ ইয়াত সতেজ পানীত ধৰা পৰে। চাৰ্ডিন, কিলকা আৰু মোমাঘ হৈছে ইয়াত মুখ্য মাছ। সেইবোৰ ভালদৰে পৰিষ্কাৰ কৰাৰ পিছত মেৰিনেট কৰা হয় আৰু তাৰ পিছত বালি আৰু মাটিৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা বিশেষ মচলাৰে প্ৰলেপ দিয়া হয় আৰু দুদিনৰ বাবে ৰ'দত এৰি দিয়া হয়। তেতিয়াই আটাইতকৈ বিখ্যাত ব্যঞ্জন টো ইয়াত প্ৰস্তুত কৰা হয়। এই ব্যঞ্জনটো সমগ্ৰ বিশ্বতে যথেষ্ট বিখ্যাত। ইয়াত পাহাৰত নিমখো আছে গতিকে মানুহে আনকি পৃথকে নিমখ ব্যৱহাৰ নকৰে।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: