• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • কুতুব মিনাৰতকৈ ৬ গুণ ডাঙৰ গ্ৰহাণুটো পৃথিৱীৰ ফালে আগবাঢ়ি আহিছে ! বায়ুমণ্ডলত প্ৰৱেশ কৰিলে হ'ব পাৰে ধ্বংস ...

কুতুব মিনাৰতকৈ ৬ গুণ ডাঙৰ গ্ৰহাণুটো পৃথিৱীৰ ফালে আগবাঢ়ি আহিছে ! বায়ুমণ্ডলত প্ৰৱেশ কৰিলে হ'ব পাৰে ধ্বংস ...

ডেইলী ষ্টাৰৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি, নাছাৰ আৰ্থ ক্লোজ এপ্ৰোচ লিষ্টে (NASA’s Earth Close Approach List) প্ৰকাশ কৰিছে যে এই সপ্তাহত ডিআৰ215 (Huge asteroid to come close to earth) নামৰ বিশাল গ্ৰহাণুটো পৃথিৱীৰ অতি ওচৰৰ পৰা পাৰ হ'ব।

ডেইলী ষ্টাৰৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি, নাছাৰ আৰ্থ ক্লোজ এপ্ৰোচ লিষ্টে (NASA’s Earth Close Approach List) প্ৰকাশ কৰিছে যে এই সপ্তাহত ডিআৰ215 (Huge asteroid to come close to earth) নামৰ বিশাল গ্ৰহাণুটো পৃথিৱীৰ অতি ওচৰৰ পৰা পাৰ হ'ব।

ডেইলী ষ্টাৰৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি, নাছাৰ আৰ্থ ক্লোজ এপ্ৰোচ লিষ্টে (NASA’s Earth Close Approach List) প্ৰকাশ কৰিছে যে এই সপ্তাহত ডিআৰ215 (Huge asteroid to come close to earth) নামৰ বিশাল গ্ৰহাণুটো পৃথিৱীৰ অতি ওচৰৰ পৰা পাৰ হ'ব।

  • Share this:
অন্তৰীক্ষ আৰু ইয়াৰ সৈতে সম্পৰ্কিত বস্তুবোৰ আচৰিত (Amazing facts about asteroids)। বহুসময়ত আপুনি ইয়াৰ এনে বহুতো বাতৰি শুনিবলৈ পাব যিটো যথেষ্ট আচৰিত হ'ব। এনেকুৱা এটা বাতৰি আজিকালি আলোচনাত আছে। কুতুব মিনাৰতকৈ ডাঙৰ গ্ৰহাণু এটা পৃথিৱীৰ ফালে বাঢ়ি আহিছে, যি এই সপ্তাহত পৃথিৱীৰ খুব ওচৰৰ পৰা পাৰ হ'ব।

ডেইলী ষ্টাৰৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি, নাছাৰ আৰ্থ ক্লোজ এপ্ৰোচ লিষ্টে (NASA’s Earth Close Approach List) প্ৰকাশ কৰিছে যে এই সপ্তাহত ডিআৰ215 (Huge asteroid to come close to earth) নামৰ বিশাল শিলটো পৃথিৱীৰ অতি ওচৰৰ পৰা পাৰ হ'ব, যি বৰ্তমান পৃথিৱীৰ ফালে আগবাঢ়ি আছে। তথ্য অনুসৰি, এই শিলৰ আকাৰ  ২২০ মিটাৰৰ পৰা ৪৯০ মিটাৰ লৈকে হয়। কুতুব মিনাৰৰ আকাৰ ৭৩ মিটাৰ ওচৰত। সেই অনুসৰি, এই শিলটো কুতুব মিনাৰতকৈ ৬ গুণ ডাঙৰ।

গ্ৰহাণুটো ১১ মাৰ্চৰ ভিতৰত পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ ওচৰত থাকিব
প্ৰতিবেদন অনুসৰি, শিলটো প্ৰথমবাৰৰ বাবে ১৮ ফেব্ৰুৱাৰী, ২০১৫ তাৰিখে দেখা গৈছিল। ই ১১ মাৰ্চৰ ভিতৰত পৃথিৱীৰ ওচৰলৈ আহিব, কিন্তু বিজ্ঞানীসকলে কৈছে যে ইয়াক ভয় কৰাৰ কোনো প্ৰয়োজন নাই। তেওঁৰ মতে, ই পৃথিৱীৰ সৈতে যুঁজিব নোৱাৰে বা ইয়াৰ ইমান ওচৰলৈ যাব নোৱাৰে যে কোনো ধৰণৰ ক্ষতি হ'ব, কিন্তু বিজ্ঞানীসকলে স্পষ্ট কৰি দিছে যে যদি ই পৃথিৱীৰ বায়ুমণ্ডলত প্ৰৱেশ কৰে, ই চহৰৰ দৰে এটা গহ্বৰ তৈয়াৰ কৰিব পাৰিলেহেঁতেন আৰু যথেষ্ট ধ্বংসৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰিলেহেঁতেন।

শিলটো ৪.২ মিলিয়ন মাইল দূৰেৰে পাৰ হ'ব
আমি আপোনাক কওঁ যে এই শিলটো পৃথিৱীৰ পৰা ৪.২ মিলিয়ন মাইল দূৰত্বৰ মাজেৰে পাৰ হ'ব। যদি আপুনি ভাবে যে এইটো যথেষ্ট দূৰত আছে, আপুনি ভুল কৰিছে। মহাকাশত ইমান দূৰত্ব এটা ডাঙৰ কথা নহয়। এইটো এতিয়াও স্পষ্ট নহয় যে আপুনি এই শিলটো ক'ত আৰু কেনেকৈ দেখিব। শিলটো প্ৰতি ছেকেণ্ডত ৮.৩ কিলোমিটাৰত গতি কৰি আছে। ঠিক আছে, ইমান ডাঙৰ শিল পৃথিৱীৰ ওচৰৰ পৰা পাৰ হ'বলৈ যোৱাটো কোনো নতুন কথা নহয়। ৫ মাৰ্চত, 138971 গ্ৰহাণুটো পৃথিৱীৰ ওচৰেৰে পাৰ হৈ গৈছে ।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি