• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • Youngest Astronomer: ৮ বছৰীয়া ছোৱালী এজনীয়ে আৱিষ্কাৰ কৰিছে ১৮ টা গ্ৰহাণু ! লগে লগে হৈ পৰিল 'পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ কনিষ্ঠ জ্যোতিৰ্বিজ্ঞানী'...

Youngest Astronomer: ৮ বছৰীয়া ছোৱালী এজনীয়ে আৱিষ্কাৰ কৰিছে ১৮ টা গ্ৰহাণু ! লগে লগে হৈ পৰিল 'পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ কনিষ্ঠ জ্যোতিৰ্বিজ্ঞানী'...

Photo-Twitter/@Copernical

Photo-Twitter/@Copernical

ব্ৰাজিল (Brazil)ৰ নিকোল অলিভেৰা (Nicole Oliveira) মাত্ৰ ৮ বছৰ বয়সত বিশ্বৰ আটাইতকৈ কম বয়সীয়া জ্যোতিৰ্বিজ্ঞানী হিচাপে পৰিচিত। ইমান কম বয়সতে, তেওঁ নাছাৰ এক কাৰ্যসূচী (NASA Space Program)ত অংশগ্ৰহণ কৰি কেইবাটাও এষ্টেৰাইড (Asteroids) আৱিষ্কাৰ কৰিছে।

  • Share this:
কম বয়সতে, প্ৰতিটো শিশুৱে চন্দ্ৰ আৰু তৰাবোৰ স্পৰ্শ কৰিব বিচাৰে। কিন্তু ইমান কম বয়সতে, তেওঁলোকে মহাকাশ, জ্যোতিৰ্বিজ্ঞান (Astronomy) বা মহাকাশ বিজ্ঞান (Space Science) সম্পৰ্কে একো নাজানে। অৱশ্যে, এজনী সৰু ছোৱালীয়ে এক অলৌকিক প্ৰদৰ্শন কৰিছে যাক সমগ্ৰ বিশ্বতে প্ৰশংসা কৰা হৈছে। যি বয়সত শিশুৱে সঠিকভাৱে লিখিবলৈ আৰু পঢ়িবলৈ শিকি আছে, এজনী কেঁচুৱা ছোৱালীক পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ কম বয়সীয়া জ্যোতিৰ্বিজ্ঞানী (World’s Youngest Astronomer) বুলি গণ্য কৰা হয়।

ব্ৰাজিল (Brazil)ৰ নিকোল অলিভেৰা (Nicole Oliveira) মাত্ৰ ৮ বছৰ বয়সত বিশ্বৰ আটাইতকৈ কম বয়সীয়া জ্যোতিৰ্বিজ্ঞানী হিচাপে পৰিচিত। ইমান কম বয়সতে, তেওঁ নাছাৰ এক কাৰ্যসূচী (NASA Space Program)ত অংশগ্ৰহণ কৰি কেইবাটাও এষ্টেৰাইড (Asteroids) আৱিষ্কাৰ কৰিছে, বহুতো আন্তৰ্জাতিক আলোচনাচক্ৰৰ অংশ হৈ আছে আৰু  দেশৰ ডাঙৰ বিজ্ঞানীসকলক লগ পাইছে। ব্ৰাজিলৰ বিজ্ঞান মন্ত্ৰালয়ৰ সহযোগত নাছাৰ এক কাৰ্যসূচী দেশখনত ষ্টেৰইড হাণ্টাৰ (Asteroids Hunters) নামৰ এক কাৰ্যসূচী চলি আছে।

ছোৱালীজনীয়ে সংস্থাটোৰ সৈতে কথা পাতি কৈছে যে তেওঁ হয় ডাঙৰ শিলবোৰৰ নাম বিশিষ্ট ব্ৰাজিলিয়ান বিজ্ঞানী হিচাপে ৰাখিব বা গ্ৰহাণুটোৰ নাম তাইৰ পিতৃ-মাতৃৰ নামেৰে ৰাখিব। ছোৱালীজনীয়ে আৱিষ্কাৰ কৰা ষ্টেৰইডৰ সত্যতা এই মুহূৰ্তত পৰীক্ষা কৰা হোৱা নাই, কিন্তু যদি অনুসন্ধানত দেখা যায় যে তাইৰ দাবী সঁচা, তেন্তে তাই আনুষ্ঠানিকভাৱে ষ্টেৰইড বিচাৰি পোৱা পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ কনিষ্ঠ ব্যক্তি হ'ব। এই অভিলেখ বৰ্তমান ইটালীৰ ১৮ বছৰীয়া লুই চানিনোৰ হাতত আছে। ৮ বছৰীয়া অলিভেৰাৰ জ্যোতিৰ্বিজ্ঞানৰ শিক্ষকে কৈছে যে তেওঁৰ তীক্ষ্ণ চকুৱে ষ্টেৰইডৰ দৰে দেখা তীক্ষ্ণ কিবা এটা বিচাৰি পাইছে। কেতিয়াবা সহপাঠীসকলক ষ্টেৰইডৰ বিষয়ে কয় যেতিয়া তেওঁলোকে ইয়াক দেখা নাপায়। ছোৱালীজনীৰ মাতৃয়ে কৈছে যে তাই মাত্ৰ ২ বছৰ বয়সৰ পৰাই তৰাবোৰ চাই মাকক সেইবোৰ বিচাৰিছিল। ছোৱালীজনীৰ সপোনবোৰ বহুত ডাঙৰ। তেওঁ এটা ৰকেট নিৰ্মাণ কৰিব বিচাৰে আৰু ফ্লৰিডাত নাছাৰ কেনেডি স্পেচ চেণ্টাৰলৈ যাব বিচাৰে।
Published by:Kokil Sarma
First published: