US Election 2020 Result Updates: ড’নাল্ড ট্ৰাম্প নে জ’ বাইডেন হ’ব আমেৰিকাৰ ৰাষ্ট্ৰপতি? জয়ৰ কাৰণে গুৰুত্বপূৰ্ণ ৫খন ৰাজ্যত কোন আগবাঢ়ি আছে?

News18 Assam | News18-Assam
Updated:November 4, 2020, 9:19 AM IST
US Election 2020 Result Updates: ড’নাল্ড ট্ৰাম্প নে জ’ বাইডেন হ’ব আমেৰিকাৰ ৰাষ্ট্ৰপতি? জয়ৰ কাৰণে গুৰুত্বপূৰ্ণ ৫খন ৰাজ্যত কোন আগবাঢ়ি আছে?
এতিয়াও পাঁচখন স্বিং ষ্টেটছত সকলোৰে দৃষ্টি নিৱদ্ধ হৈ আছে কাৰণ এইসমূহত যি জিকে সিয়েই হোৱাইট হাউচ পাইগৈ বুলি কোৱা হয়।

এতিয়াও পাঁচখন স্বিং ষ্টেটছত সকলোৰে দৃষ্টি নিৱদ্ধ হৈ আছে কাৰণ এইসমূহত যি জিকে সিয়েই হোৱাইট হাউচ পাইগৈ বুলি কোৱা হয়।

  • Share this:
ট্রাম্প নে বাইডেন ? কোন হ’ব আমেৰিকাৰ পৰৱর্তী ৰাষ্ট্ৰপতি ? এই পর্যন্ত যি ট্রেণ্ড দেখা গৈছে তাত কিন্তু জয়ৰ ক্ষেত্ৰত ড’নাল্ড ট্ৰাম্পক আগত ৰাখিছে মাৰ্কিন সংবাদমাধ্যমে। ইণ্ডিয়ানা, কেনটাকি, ওকলাহোমা, টেনেচি, পশ্চিম ভার্জিনিয়াৰ দৰে ১২খন প্রদেশত ট্রাম্পৰে জয়ৰ সম্ভাৱনা ৷ এইসমূহত ২০১৬ বৰ্ষতো জিকিছিল ট্রাম্প ৷ আনফালে ডেলাৱাৰ, নিউয়র্ক, ৰাজধানী ৱাশ্বিংটন-সহ ১০খন প্রদেশত জিকি আছে বাইডেন ৷ মার্কিন সংবাদমাধ্যম CNN, Fox News, MSNBC/NBC News, ABC, CBS তথা The New York Times এই সমীক্ষাত ট্ৰাম্পক অগ্ৰগতি দিছে। অৱশ্যে এই পৰ্যন্ত সামগ্ৰিক ফলাফলত বাইডেনৰ অগ্ৰগতি দেখা গৈছে। অৱশ্যে এতিয়াও পাঁচখন স্বিং ষ্টেটছত সকলোৰে দৃষ্টি নিৱদ্ধ হৈ আছে কাৰণ এইসমূহত যি জিকে সিয়েই হোৱাইট হাউচ পাইগৈ বুলি কোৱা হয়। এইপৰ্যন্ত গণনাত ড’নাল্ড ট্ৰাম্পে (Donald Trump)৯৮ আনহাতে জ’ বাইডেনে (Joe Biden) ১৩১ ইলেক্টৰেল ভোট পাইছে।

উল্লেখ্য যে ১০০ বছৰৰ ইতিহাসে কয় নিৰ্ণায়ক ভূমিকা সদায় ৫খন স্বিং ষ্টেটছে লয়। ইয়াৰে ফ্লৰিডাত ট্ৰাম্প আগবাঢ়ি আছে। আনহাতে ফ্লৰিডাৰ লগতে পেনছিলভেনিয়া আৰু অহাইঅ’ৰ ওপৰত সকলোৰে দৃষ্টি নিৱদ্ধ। নিউয়ৰ্ক, ৱাশ্বিংটন, কেলিফ’ৰ্নিয়াও এনে বৃহৎ প্ৰদেশ যি ৰাষ্ট্ৰপতি নিৰ্বাচনৰ কাৰণে গুৰুত্বপূৰ্ণ।

আমেৰিকাত মুঠ ৫০ খন ৰাজ্য আছে আৰু প্ৰত্যেকতে ইলেক্টৰ্ছৰ নিশ্চিত সংখ্যা আছে। এনেকুৱাত যিজন প্ৰাৰ্থীয়ে অধিক ৰাজ্যৰ ইলেক্টৰ্ছ জিকিব তেঁৱেই ৰাষ্ট্ৰপতি হ’ব। আমেৰিকাত মুঠ ইলেক্টৰ্ছৰ সংখ্যা ৫৩৮ আৰু সংখ্যাগৰিষ্ঠতাৰ কাৰণে ২৭০ লাগে।

আহক জয়ৰ কাৰণে গুৰুত্বপূৰ্ণ ৫খন ৰাজ্যত কোন ক’ত আগবাঢ়ি আছে–
ফ্লৰিডাঃ ফ্লৰিডা জয় কৰা মানে হোৱাইট হাইচ পোৱা, এনেকৈ কোৱা হয়। ইয়াৰে ৮০শতাংশ ভোটৰ গণনা সমাপ্ত হৈছে। ৫০শতাংশ পপুলাৰ ভোট ট্ৰাম্পে পাইছে। যোৱাবাৰতকৈ তেওঁ বেছি ভোট পাইছে। মিচিগানতো ট্ৰাম্প আগবাঢ়ি আছে।

নিউয়ৰ্কঃ জ’ বাইডেন নিউয়ৰ্কত ট্ৰাম্পতকৈ অধিক আগবাঢ়ি আছে। এই ৰাজ্যত জয়ৰ দিশে তেওঁ আগবাঢ়িছে।

পেনচিলভেনিয়াঃ ইয়াত বাইডেন আগুৱাই আছে।

কলম্বিয়াঃ ডেম’ক্ৰেটিক পাৰ্টিৰ প্ৰাৰ্থী জ’ বাইডেন কলম্বিয়াতো আগবাঢ়ি আছে। ইয়াত ট্ৰাম্প আৰম্ভনিৰে পৰা পিছ পৰি আছে।
First published: November 4, 2020, 9:19 AM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি