• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • অপৰাধ, সন্ত্ৰাসবাদৰ বাবে ভাৰত ভ্ৰমণ কৰাৰ সময়ত নিজৰ নাগৰিকক ‘অধিক সাৱধানতা’ অৱলম্বন কৰিবলৈ পৰামৰ্শ আমেৰিকাৰ

অপৰাধ, সন্ত্ৰাসবাদৰ বাবে ভাৰত ভ্ৰমণ কৰাৰ সময়ত নিজৰ নাগৰিকক ‘অধিক সাৱধানতা’ অৱলম্বন কৰিবলৈ পৰামৰ্শ আমেৰিকাৰ

আমেৰিকাই শুকুৰবাৰে নিজৰ নাগৰিকসকলক ‘অপৰাধ আৰু সন্ত্ৰাসবাদ’ৰ বাবে ভাৰত ভ্ৰমণৰ সময়ত ‘অধিক সাৱধানতা’ অৱলম্বন কৰিবলৈ কয়

আমেৰিকাই শুকুৰবাৰে নিজৰ নাগৰিকসকলক ‘অপৰাধ আৰু সন্ত্ৰাসবাদ’ৰ বাবে ভাৰত ভ্ৰমণৰ সময়ত ‘অধিক সাৱধানতা’ অৱলম্বন কৰিবলৈ কয়

শুকুৰবাৰে জাৰি কৰা এক নতুন ভ্ৰমণ পৰামৰ্শত আমেৰিকাৰ বিদেশ মন্ত্ৰালয়ে ভাৰত ভ্ৰমণ উপদেষ্টা স্তৰ ১ৰ পৰা ৪ৰ স্কেলত ২ লৈ হ্ৰাস কৰে আৰু পিছৰটোৱেই সৰ্বোচ্চ।

  • Share this:
আমেৰিকাই শুকুৰবাৰে নিজৰ নাগৰিকসকলক ‘অপৰাধ আৰু সন্ত্ৰাসবাদ’ৰ বাবে ভাৰত ভ্ৰমণৰ সময়ত ‘অধিক সাৱধানতা’ অৱলম্বন কৰিবলৈ কয় আৰু কেন্দ্ৰীয় শাসিত জম্মু-কাশ্মীৰলৈ যাত্ৰা নকৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়ে। শুকুৰবাৰে জাৰি কৰা এক নতুন ভ্ৰমণ পৰামৰ্শত আমেৰিকাৰ বিদেশ মন্ত্ৰালয়ে ভাৰত ভ্ৰমণ উপদেষ্টা স্তৰ ১ৰ পৰা ৪ৰ স্কেলত ২ লৈ হ্ৰাস কৰে আৰু পিছৰটোৱেই সৰ্বোচ্চ।

বৈদেশিক বিভাগে এক সুকীয়া পৰামৰ্শত, এদিন পূৰ্বে, পাকিস্তানক লেভেল ৩ত ৰাখিছিল আৰু ইয়াৰ নাগৰিকসকলক তেওঁলোকৰ ভ্ৰমণ বিশেষকৈ সন্ত্ৰাসবাদ আৰু সাম্প্ৰদায়িক হিংসাৰ বাবে ইয়াৰ অস্থিৰ প্ৰদেশসমূহ পুনৰ বিবেচনা কৰিবলৈ কৈছিল। অপৰাধ আৰু সন্ত্ৰাসবাদৰ বাবে ভাৰতত সাৱধানতা বৃদ্ধি কৰা বুলি বৈদেশিক বিভাগে প্ৰকাশ কৰিছে।

যাতায়ত নকৰিবঃ সন্ত্ৰাসবাদ আৰু অসামৰিক অস্থিৰতাৰ বাবে জম্মু-কাশ্মীৰৰ কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চল (পূব লাডাখ অঞ্চল আৰু ইয়াৰ ৰাজধানী লেহৰ বাহিৰে)। সশস্ত্ৰ সংঘাতৰ সম্ভাৱনা ভাৰত-পাকিস্তান সীমান্তৰ পৰা ১০ কিলোমিটাৰৰ ভিতৰত বুলিও কোৱা হৈছে। যাত্ৰা পৰামৰ্শ অনুসৰি, "ভাৰতীয় কৰ্তৃপক্ষই জনোৱা মতে, ধৰ্ষণ ভাৰতত দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি পোৱা অপৰাধসমূহৰ ভিতৰত অন্যতম। পৰ্যটনস্থলী আৰু অন্যান্য স্থানত যৌন নিৰ্যাতনৰ দৰে হিংসাত্মক অপৰাধ সংঘটিত হৈছে।" পৰামৰ্শত কোৱা হৈছে যে “সন্ত্রাসবাদীয়ে পৰ্যটকৰ স্থান, পৰিবহণ কেন্দ্ৰ, বজাৰ/শ্বপিং মল, আৰু চৰকাৰী স্থানসমূহক লক্ষ্য কৰি সামান্য বা কোনো সতৰ্কবাণী নিদিয়াকৈ আক্ৰমণ কৰিব পাৰে।”



পূব মহাৰাষ্ট্ৰ আৰু উত্তৰ তেলেংগানাৰ পৰা পশ্চিম পশ্চিম বংগৰ মাজেৰে গ্ৰামাঞ্চলত আমেৰিকাৰ নাগৰিকক জৰুৰীকালীন সেৱা আগবঢ়োৱাৰ ক্ষমতা সীমিত বুলি ট্ৰেভেল এডভাইজাৰীত কোৱা হৈছে যে আমেৰিকা চৰকাৰৰ কৰ্মচাৰীসকলে এই অঞ্চলসমূহলৈ যাত্ৰা কৰিবলৈ বিশেষ অনুমোদন লাভ কৰিব লাগিব।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি