• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • ৰাছিয়াৰ মিছাইল আক্ৰমণৰ দ্বাৰা বিদ্যুৎ কৰ্তনৰ পিছতো ইউক্ৰেইনৰ চিকিৎসকসকলে অব্যাহত ৰাখে অস্ত্ৰোপচাৰ, ভিডিঅ’ ভাইৰেল

ৰাছিয়াৰ মিছাইল আক্ৰমণৰ দ্বাৰা বিদ্যুৎ কৰ্তনৰ পিছতো ইউক্ৰেইনৰ চিকিৎসকসকলে অব্যাহত ৰাখে অস্ত্ৰোপচাৰ, ভিডিঅ’ ভাইৰেল

ভিডিঅ'টোত শল্য চিকিৎসকৰ এটা দলে সীমিত পোহৰত অস্ত্ৰোপচাৰ অব্যাহত ৰখা দেখা পোৱা গৈছে

ভিডিঅ'টোত শল্য চিকিৎসকৰ এটা দলে সীমিত পোহৰত অস্ত্ৰোপচাৰ অব্যাহত ৰখা দেখা পোৱা গৈছে

ভিডিঅ'টোত শল্য চিকিৎসকৰ এটা দলে সীমিত পোহৰত অস্ত্ৰোপচাৰ অব্যাহত ৰখা দেখা পোৱা গৈছে

  • Share this:
সামাজিক মাধ্যমত বহুতো এনে ঘটনা প্ৰায়ে দেখা পোৱা যায়, যিবোৰ সাধাৰণ মানুহে সহজতে চকুৰে চাবলৈ নাপায়। ইউক্ৰেইনৰ এটা ভিডিঅ’ সামাজিক মাধ্যমত ভাইৰেল হৈ আছে। এই ভিডিঅ’টো ইউক্ৰেইনৰ ৰাজধানী কিয়েভৰ এখন চিকিৎসালয়ত হয় য’ত ৰাছিয়াৰ মিছাইলৰ ফলত বিদ্যুৎ বিভ্ৰাট হোৱাৰ পিছতো ইউক্ৰেইনৰ চিকিৎসকসকলে এটি শিশুৰ হৃদযন্ত্ৰৰ অস্ত্ৰোপচাৰ কৰা দেখা পোৱা গৈছে। এই ভিডিঅ’টো পোহৰলৈ অহাৰ পিছত, বৰ্তমান ইউক্ৰেইনৰ যুদ্ধ ক্ষেত্ৰত বাস কৰা লোকসকলৰ অৱস্থা অনুমান কৰিব পাৰি। যুদ্ধত কেৱল সৈনিকেই নহয়, দেশৰ প্ৰতিজন ব্যক্তিয়ে যুঁজ দি আছে।

বৃহস্পতিবাৰে সামাজিক মাধ্যম ব্যৱহাৰকাৰী ইৰিনা ভইচুকে টুইটাৰত এই ভিডিঅ’টো পোষ্ট কৰে। তেওঁ পোষ্টোত লিখে যে, ‘‘আজি ইউক্ৰেইনৰ ওপৰত ৰাছিয়াৰ মিছাইল আক্ৰমণৰ সময়ত কিয়েভৰ হাৰ্ট ইনষ্টিটিউটৰ শক্তি কৰ্তন কৰা হয়। এই সময়ত, শল্য চিকিৎসকে শিশুটোৰ জৰুৰী কালীন হৃদযন্ত্ৰৰ অস্ত্ৰোপচাৰ কৰি আছিল। ’’

প্ৰায় ২ মিনিটৰ এই ভিডিঅ'টোৱে টুইটাৰত ১৫,০০০ ৰো অধিক দৰ্শন লাভ কৰিছে। ভিডিঅ'টোত শল্য চিকিৎসকৰ এটা দলে সীমিত পোহৰত অস্ত্ৰোপচাৰ অব্যাহত ৰখা দেখা পোৱা গৈছে। শল্য চিকিৎসকসকলৰ সৰু হেডলেম্পৰ বাহিৰে, কোঠাটোত বাকী অংশত ছাঁ থকা দেখা পোৱা গৈছে। অস্ত্ৰোপচাৰ কোঠাত সাধাৰণতে বাহিৰৰ পৰা কোনো পোহৰ দৃশ্যমান নহয়।

নিউজউইকৰ মতে, ভিডিঅ’টোৰ এজন চিকিৎসকে কয় যে, ‘‘আজি আমাৰ হৃদযন্ত্ৰৰ অস্ত্ৰোপচাৰ এনেদৰেই কৰা হৈছে। অস্ত্ৰোপচাৰত, হৃদযন্ত্ৰৰ দুটা ভাল্ভ সলনি কৰিবলৈ কাৰ্ডিওপালমোনাৰী বাইপাছ এটা কৰা হৈছিল। কোনেও নাজানে কি ঘটিছিল, কিন্তু অস্ত্ৰোপচাৰ কোঠাটোত সম্পূৰ্ণৰূপে আন্ধাৰ হৈ গৈছিল।’’ চিকিৎসকজনে ব্যংগাত্মকভাৱে কৈছিল যে, ‘‘ৰাছিয়ানসকলক ‘উপভোগ’ কৰিবলৈ দিয়ক।’’ তেওঁ লগতে কয় যে ‘‘আজি অস্ত্ৰোপচাৰ টেবুলত এটি শিশু আছে আৰু চাৰ্জাৰীৰ সময়ত বিজুলী বন্ধ হৈ যায়। ভাল কাম। বহুত মানবীয় লোক।’’
Published by:Sehnaz Begum
First published:

শেহতীয়া বাতৰি