• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • Russia Ukraine War: ৰাছিয়াৰ আক্ৰমণ আৰু শীতৰ প্ৰকোপ ! ইউক্ৰেইনত টৰ্চলাইটৰ পোহৰত ৰোগীৰ অস্ত্ৰোপচাৰ কৰা হৈছে ...

Russia Ukraine War: ৰাছিয়াৰ আক্ৰমণ আৰু শীতৰ প্ৰকোপ ! ইউক্ৰেইনত টৰ্চলাইটৰ পোহৰত ৰোগীৰ অস্ত্ৰোপচাৰ কৰা হৈছে ...

সাংকেতিক ছবি

সাংকেতিক ছবি

ৰাছিয়াৰ আক্ৰমণত বেছিভাগ শক্তি প্ৰকল্প ধ্বংস হৈছে। দেশৰ ৫০ শতাংশ লোকে বিদ্যুৎ সংকটৰ সন্মুখীন হৈছে। শল্য চিকিৎসকসকলক টৰ্চৰ পোহৰত অস্ত্ৰোপচাৰ কৰিবলৈ বাধ্য কৰা হৈছে।

  • Share this:
ৰাছিয়া আৰু ইউক্ৰেইনৰ মাজত চলি থকা যুদ্ধৰ মাজত ধ্বংসৰ আচৰিত ছবি ওলাইছে। ইউক্ৰেইনৰ চহৰসমূহত ৰাছিয়াৰ মিছাইল বৰষুণ হৈ আছে। শক্তি প্ৰকল্পসমূহ ধ্বংস কৰা হৈছে আৰু ইউক্ৰেইনৰ বেছিভাগ চহৰ অন্ধকাৰত ডুব গৈছে। সকলোতে বিদ্যুতৰ সংকট আছে। বিয়োগ শূন্য তাপমাত্ৰাত তুষাৰপাতৰ মাজত মানুহক অন্ধকাৰত জীয়াই থাকিবলৈ বাধ্য কৰা হৈছে। ই চিকিৎসা সেৱাও ব্যাহত কৰিছে। শল্য চিকিৎসকসকলক টৰ্চৰ পোহৰত অস্ত্ৰোপচাৰ কৰিবলৈ বাধ্য কৰা হৈছে। ইউক্ৰেইনৰ বহুতো চহৰত ৰাষ্ট্ৰপতি ভলোডিমিৰ জেলেনস্কিৰ বিৰুদ্ধে প্ৰতিবাদ হৈছে। প্ৰথমবাৰৰ বাবে, জেলেনস্কিৰ বিৰুদ্ধে ৰাইজৰ ক্ষোভ দেখা গৈছে।

ৰাছিয়াৰ আক্ৰমণত বেছিভাগ শক্তি প্ৰকল্প ধ্বংস হৈছে। দেশৰ ৫০ শতাংশ লোকে বিদ্যুৎ সংকটৰ সন্মুখীন হৈছে। সকলো অনুসূচীত কাৰ্যসূচী পিছুৱাই দিয়া হৈছে। ইণ্টাৰনেট বন্ধ হোৱাৰ বাবে, ৰোগীৰ ৰেকৰ্ড উপলব্ধ নহয় আৰু পেৰামেডিক্সে আন্ধাৰ এপাৰ্টমেণ্টত ৰোগীসকলক পৰীক্ষা কৰিবলৈ ফ্লেছলাইট ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে। সংবাদ মাধ্যমৰ বাতৰি অনুসৰি, ডাঃ অ'লে ডুডা লিভভৰ এখন চিকিৎসালয়ত ৰোগীৰ মুখ্য ধমনীত অস্ত্ৰোপচাৰ কৰি আছিল যেতিয়া এটা প্ৰচণ্ড হৈছিল আৰু বিদ্য়ুত সংযোগ ব্যাহত হৈছিল। ডুডাই কৈছিল যে বিস্ফোৰণবোৰ চিকিৎসালয়ৰ ইমান ওচৰত আছিল যে দেৱালবোৰ কঁপি আছিল। একে সময়তে, চিকিৎসক আৰু ৰোগীসকলে তলঘৰত আশ্ৰয় ল'বলৈ যাব লগা হৈছিল।

বিগত মঙলবাৰে দক্ষিণৰ চহৰত ৰাছিয়াৰ আক্ৰমণত ১৩ বছৰীয়া আৰ্তুৰ ভবলিকভ আহত হৈছিল। চিকিৎসকসকলে তেওঁৰ হাত কাটিব লগা হৈছিল। চিকিৎসা কৰ্মীয়ে তেওঁক শিশু চিকিৎসালয়ৰ অন্ধকাৰ চিৰিৰ মাজেৰে ষষ্ঠ মহলাৰ এটা অস্ত্ৰোপচাৰ কোঠালৈ লৈ গৈছিল। বিশাল বিদ্যুৎ সংকটৰ পিছত, চিকিৎসালয়সমূহত নিৰ্ধাৰিত অস্ত্ৰোপচাৰবোৰ এতিয়া পিছুৱাই দিয়া হৈছে।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি