• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • বিশ্ব গঁড় দিৱস ২০২২: ইতিহাস, তাৎপৰ্য, আকৰ্ষণীয় তথ্য সম্পৰ্কে জানো আহক

বিশ্ব গঁড় দিৱস ২০২২: ইতিহাস, তাৎপৰ্য, আকৰ্ষণীয় তথ্য সম্পৰ্কে জানো আহক

বিশ্ব বন্য প্ৰাণী পুঁজি (WWF)য়ে ২০১০ চনত দক্ষিণ আফ্ৰিকাত প্ৰথমবাৰৰ বাবে ‘বিশ্ব গঁড় দিৱস’ ঘোষণা কৰিছিল।

বিশ্ব বন্য প্ৰাণী পুঁজি (WWF)য়ে ২০১০ চনত দক্ষিণ আফ্ৰিকাত প্ৰথমবাৰৰ বাবে ‘বিশ্ব গঁড় দিৱস’ ঘোষণা কৰিছিল।

বিশ্ব বন্য প্ৰাণী পুঁজি (WWF)য়ে ২০১০ চনত দক্ষিণ আফ্ৰিকাত প্ৰথমবাৰৰ বাবে ‘বিশ্ব গঁড় দিৱস’ ঘোষণা কৰিছিল।

  • Share this:
আজি ‘বিশ্ব গঁড় দিৱস’। প্ৰতি বছৰে ২২ ছেপ্তেম্বৰ তাৰিখে সমগ্ৰ বিশ্বজুৰি এই দিৱস উদযাপন কৰা হয়। মূলতঃ মানুহক গঁড়ৰ পাঁচবিধ প্ৰজাতিৰ বিষয়ে সজাগ আৰু শিক্ষা দিবলৈ এই পালন কৰা হয়।

এই দিৱসটো পালন কৰাৰ উদ্দেশ্য হৈছে আফ্ৰিকা আৰু এছিয়াত বাস কৰা গঁড়ৰ বিভিন্ন প্ৰজাতিৰ বিষয়ে সজাগতা বঢ়োৱা আৰু মানুহক গঢ়ৰ সংৰক্ষণ কৰাৰ বাবে উৎসাহিত কৰা।

বিশ্ব বন্য প্ৰাণী পুঁজি (WWF)য়ে ২০১০ চনত দক্ষিণ আফ্ৰিকাত প্ৰথমবাৰৰ বাবে ‘বিশ্ব গঁড় দিৱস’ ঘোষণা কৰিছিল।

এছিয়া আৰু আফ্ৰিকাৰ গঁড়ৰ প্ৰজাতিৰ উপৰিও এই দিনটো জন্তুৰ বাবে উদযাপন কৰা হয় আৰু মানুহক সেইবোৰ সংৰক্ষণ কৰাৰ বাবে প্ৰেৰণা যোগোৱা বাবে।

প্ৰকৃতিৰ বাবে বিশ্ব বন্য প্ৰাণী পুঁজিৰ মতে, আফ্ৰিকাৰ ভূ-দৃশ্যৰ আকৃতি আৰু স্থানীয় সম্প্ৰদায়ৰ প্ৰাকৃতিক সম্পদ বজাই ৰখাৰ বাবে বৃহৎ পৰিমাণৰ গছ-গছনিৰ উপভোক্তা হিচাপে আফ্ৰিকান গঁড়ৰ সংৰক্ষণ অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ।

গঁড়ৰ বিষয়ে নজনা কথাবোৰ জানো আহক–

  • বিশ্বত মুঠ পাঁচবিধ প্ৰজাতিৰ গঁড় পোৱা যায়।

  • এই পাঁচটা গঁড়ৰ প্ৰজাতিৰ ভিতৰত বগা ৰঙৰ গঁড়ৰ আকৃতি আটাইতকৈ বৃহত্‍ আৰু ই প্ৰায় ১.৮ মিটাৰলৈ ওখ হয়।

  • জাভান আৰু ডাঙৰ এশিঙিয়া গঁড়ৰ মূৰত এটা শিং থাকে, আনহাতে বগা, ক'লা আৰু সুমাত্ৰান গঁড়ৰ দুটা শিং থাকে।

  • আকাৰত বৃহৎ স্বত্বেও গঁড়বোৰ তৃণভোজী প্ৰাণী। সিঁহতে কেৱল ঘাঁহ খাই জীয়াই থাকে।

  • গঁড়ৰ মগজুৰ আকাৰ সিঁহতৰ শৰীৰৰ আকাৰৰ তুলনাত বহু সৰু থাকে।

  • গঁড়বোৰ আংশিকভাৱে অন্ধ থাকে কিয়নো সিঁহতে ৯৮ ফুট দূৰৈৰ বস্তুবোৰহে দেখা পায়।

  • গঁড়ৰ এটা গোটক 'ক্ৰেছ' বুলি কোৱা হয়।

  • গঁড় মহান খননকাৰী আৰু মাটিৰ পৰা সহজে খনিজ খনন কৰিব পাৰে।

  • মহিলা গঁড়ে প্ৰতি আঢ়ৈ বছৰত প্ৰজনন কৰিব পাৰে।


বিশ্ব গঁড় দিৱস উদযাপনৰ ইতিহাস-

আজিৰ দিনটোৰ ঘোষণা ২০১০ চনত ডব্লিউডব্লিউএফ-দক্ষিণ আফ্ৰিকাৰ দ্বাৰা কৰা হৈছিল। আন্নামিটিচি প্ৰতিষ্ঠাপক তথা তথা জিম্বাবোৱেৰ চিচাকৱে ৰেঞ্চৰ গৰাকী লিছা জেন কেম্পবেলে ২০১১ চনত অনুষ্ঠানটোৰ সৃষ্টিশীল পৰিচালক ৰিশজা কোটাৰ সৈতে মিলিত হৈ পাঁচোটা প্ৰজাতিৰ গঁড়বিলুপ্তিৰ পৰা সংৰক্ষণ বা সুৰক্ষিত কৰাৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ বিষয়ে সজাগতা বৃদ্ধি কৰিছিল।

বাৰ্ষিক উদযাপনে বিশ্বব্যাপী স্বীকৃতি লাভ কৰিছিল। বিশ্ব গঁড় দিৱস প্ৰথমবাৰৰ বাবে ২০১১ চনত পালন কৰা হৈছিল আৰু তেতিয়াৰ পৰা প্ৰতি বছৰে ইয়াক বিশ্বজুৰি পালন কৰা হৈছে।

চোৰাং চিকাৰ, জলবায়ু পৰিৱৰ্তন, আৰু তেওঁলোকৰ প্ৰাকৃতিক পৰিৱেশত হোৱা বিভ্ৰান্তিৰ ফলত গঁড় বিলুপ্ত হোৱাৰ আশংকা আছে। এই দিৱসৰ বাৰ্ষিক স্মৰণীয় অনুষ্ঠানটোৱে বিশ্বজুৰি গঁড়ৰ প্ৰজাতিৰ সুৰক্ষা আৰু যত্নৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ বিষয়ে সজাগতা বিয়পোৱাৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰে। বৰ্তমান সময়ত তিনিটা প্ৰজাতিৰ গঁড়- ক'লা, জাভান আৰু সুমাত্ৰান গুৰুতৰভাৱে বিপদাপন্ন বুলি কোৱা হয়।
Published by:Sehnaz Begum
First published: