মুখ্যপৃষ্ঠা » খবৰ

» বিশ্ব

»ৰাষ্ট্ৰসংঘই ভাৰতৰ এই তিনিখন গাঁৱক ভ্ৰমণৰ বাবে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ স্থান বুলি স্বীকৃতি দিছে ! ইয়াৰ ভিতৰত আছে মেঘালয়ৰ এখন গাঁও, এই গাঁওখনৰ বিশেষত্ব কি ?

ৰাষ্ট্ৰসংঘই ভাৰতৰ এই তিনিখন গাঁৱক ভ্ৰমণৰ বাবে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ স্থান বুলি স্বীকৃতি দিছে ! ইয়াৰ ভিতৰত আছে মেঘালয়ৰ এখন গাঁও, এই গাঁওখনৰ বিশেষত্ব কি ?

Kokil Sarma | News18-Assam
Updated:September 12, 2021, 1:06 PM IST
ৰাষ্ট্ৰসংঘই ভাৰতৰ এই তিনিখন গাঁৱক ভ্ৰমণৰ বাবে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ স্থান বুলি স্বীকৃতি দিছে ! ইয়াৰ ভিতৰত আছে মেঘালয়ৰ এখন গাঁও, এই গাঁওখনৰ বিশেষত্ব কি ?
মেঘালয় (Meghalaya)ৰ কংথং গাওঁখনক ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ বিশ্ব পৰ্যটন সংস্থা বঁটা (United Nations World Tourism Organization Award)ৰ বাবে শ্ৰেষ্ঠ পৰ্যটন গাঁও শ্ৰেণীত মনোনীত কৰা হৈছে। কংথং গাঁৱৰ লগতে ভাৰতৰ আৰু দুখন গাঁৱকো অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছে।

মেঘালয় (Meghalaya)ৰ কংথং গাওঁখনক ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ বিশ্ব পৰ্যটন সংস্থা বঁটা (United Nations World Tourism Organization Award)ৰ বাবে শ্ৰেষ্ঠ পৰ্যটন গাঁও শ্ৰেণীত মনোনীত কৰা হৈছে। কংথং গাঁৱৰ লগতে ভাৰতৰ আৰু দুখন গাঁৱকো অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছে।

  • News18 Assam
  • Last Updated: September 12, 2021, 1:06 PM IST
  • Share this:
মেঘালয় (Meghalaya)ৰ কংথং গাওঁখনক ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ বিশ্ব পৰ্যটন সংস্থা বঁটা (United Nations World Tourism Organization Award)ৰ বাবে শ্ৰেষ্ঠ পৰ্যটন গাঁও শ্ৰেণীত মনোনীত কৰা হৈছে। কংথং গাঁৱৰ লগতে ভাৰতৰ আৰু দুখন গাঁৱকো অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছে। মধ্য প্ৰদেশৰ লাধপুৰ খাছ আৰু তেলেংগানাৰ পোচাম্পল্লী গাঁৱকো ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ বিশ্ব পৰ্যটন সংস্থাৰ তালিকাত অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছে। এই গাঁওবোৰ পৰ্যটন স্থলৰ ক্ষেত্ৰত পৰ্যটকৰ মাজত অতি জনপ্ৰিয়।

শ্ৰেষ্ঠ পৰ্যটন ভিলেজ শ্ৰেণীত মেঘালয়ৰ কংথং গাঁৱক ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ বিশ্ব পৰ্যটন সংস্থাই মনোনীত কৰা বাবে মেঘালয়ৰ মুখ্যমন্ত্ৰী কনৰেড চাংমাই আনন্দ প্ৰকাশ কৰিছে। চাংমাই আনন্দ প্ৰকাশ কৰি লিখিছে, "মেঘালয়ৰ কংথং গাওঁখন ভাৰতৰ আন দুখন গাঁৱৰ সৈতে UNWTOৰ শ্ৰেষ্ঠ পৰ্যটন গাঁওসমূহৰ তালিকাত অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছে।

কংথং গাওঁখন শ্বিলঙৰ পৰা ৬০ কিলোমিটাৰ দূৰত অৱস্থিত। কংথং গাঁও ইয়াৰ প্ৰাকৃতিক সৌন্দৰ্য আৰু অনন্য সংস্কৃতিৰ বাবে জনাজাত। এই গাওঁখনক হুইচেলিং ভিলেজ বুলিও জনা যায়। এইখন ১২ খন গাঁৱৰ ভিতৰত আছে য'ত এটা শিশু বিশেষ ধৰণৰ শব্দৰ সৈতে জন্ম হয়। এই শব্দটো শিশুটোৰ সৈতে গোটেই জীৱন ৰখা হয়।




ৰাজ্যৰ মুখ্যমন্ত্ৰী শিৱৰাজ সিং চৌহানে মধ্যপ্ৰদেশ গাওঁখনে লাভ কৰা সাফল্য সন্দৰ্ভত টুইট কৰি লিখিছে, "মধ্য প্ৰদেশৰ লাধপুৰ খাছ গাঁৱৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ পৰ্যটন গাঁৱত প্ৰৱেশ আমাৰ বাবে গৌৰৱৰ বিষয়। লাধপুৰ গাঁৱৰ এই সাফল্যৰ বাবে মধ্য প্ৰদেশ টুৰিজিম আৰু প্ৰশাসনৰ সমগ্ৰ দলটোলৈ মোৰ শুভেচ্ছা। এনেদৰে ভালদৰে কাম কৰি থাকক।

Published by: Kokil Sarma
First published: September 12, 2021, 1:04 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি