• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • Crying Room : কান্দিবৰ মন যায় কিন্তু কান্দিব নোৱাৰে, দুখ পাতলাবলৈ আহক ইয়ালৈ

Crying Room : কান্দিবৰ মন যায় কিন্তু কান্দিব নোৱাৰে, দুখ পাতলাবলৈ আহক ইয়ালৈ

প্ৰাচীন কালত, যেতিয়া ৰাণীসকল দুখী হৈছিল, তেওঁলোকে এটা বিশেষ কোঠাত সোমাই থাকিছিল। এতিয়া আধুনিক যুগতো, স্পেইন (Spain)ত বিশেষভাৱে অসুখী লোকসকলৰ বাবে এটা কোঠা (A Room for Depressed People) নিৰ্মাণ কৰা হৈছে - ইয়াক কন্দা কোঠা (Crying Room) নাম দিয়া হৈছে।

প্ৰাচীন কালত, যেতিয়া ৰাণীসকল দুখী হৈছিল, তেওঁলোকে এটা বিশেষ কোঠাত সোমাই থাকিছিল। এতিয়া আধুনিক যুগতো, স্পেইন (Spain)ত বিশেষভাৱে অসুখী লোকসকলৰ বাবে এটা কোঠা (A Room for Depressed People) নিৰ্মাণ কৰা হৈছে - ইয়াক কন্দা কোঠা (Crying Room) নাম দিয়া হৈছে।

প্ৰাচীন কালত, যেতিয়া ৰাণীসকল দুখী হৈছিল, তেওঁলোকে এটা বিশেষ কোঠাত সোমাই থাকিছিল। এতিয়া আধুনিক যুগতো, স্পেইন (Spain)ত বিশেষভাৱে অসুখী লোকসকলৰ বাবে এটা কোঠা (A Room for Depressed People) নিৰ্মাণ কৰা হৈছে - ইয়াক কন্দা কোঠা (Crying Room) নাম দিয়া হৈছে।

  • Share this:
আজিকালি হতাশা (Depression) আৰু অসুখী হোৱাৰ মানসিক ৰোগ (Mental Problems) যথেষ্ট  বেছি বৃদ্ধি পাইছে। এনে পৰিস্থিতিত মানুহে মানসিক শান্তি পাবলৈ এনে একোটা ঠাই বিচাৰে যিয়ে তেওঁলোকৰ বিচলিত মনক কিছু সকাহ আৰু সাহস দিব পাৰে। স্পেইনৰ ৰাজধানী (Spain) মাদ্ৰিদ (Madrid)ৰ লোকসকলৰ বাবে একে ধৰণৰ ঠাই সৃষ্টি কৰা হৈছে। ক্ৰায়িং ৰুম (Crying Room) নামৰ এই ঠাইত হতাশাগ্ৰস্ত লোকসকলে গৈ তেওঁলোকৰ জীৱনৰ দুখ পাতল কৰিব পাৰে।

ক্ৰায়িং ৰুম (কন্দা কোঠা)  বা 'লা লোৰেৰিয়া' (La Lloreria)ত লোকসকলক অনুভৱ কৰিব দিয়া হয় যে যদি তেওঁলোক মানসিক সমস্যাত আছে ই একো অস্বাভাৱিক বা বেয়া কথা নহয়। এই অনন্য কোঠাটোত প্ৰৱেশ কৰাৰ দুৱাৰতে লিখা আছে – 'ভিতৰলৈ আহক আৰু কান্দি লওক' বা 'মোৰো মানসিক চাপ আছে'। এই সম্পূৰ্ণ পৃথক ধাৰণাটো স্পেনীয়সকলৰ বাবে আৰম্ভ কৰা হৈছে কিয়নো এইখন দেশত হতাশা আৰু আত্মহত্যাৰ ঘটনা অতি বেছি।

এই গোটেই কোঠাটো গুলপীয়া আৰু বেঙুনীয়া ৰঙেৰে সজোৱা হৈছে যাতে এজন ব্যক্তি ইয়ালৈ আহি মানসিকভাৱে ভাল অনুভৱ কৰিব পাৰে। এই নিৰ্দিষ্ট কোঠাটোৰ এটা কোণত আপুনি দুখ অনুভৱ কৰিলে কথা পাতিব পৰাকৈ বিভিন্ন লোকৰ নামৰ সৈতে টেলিফোনো আছে। এই লোকসকলৰ ভিতৰত আছে মনোবিজ্ঞানী আৰু চিকিৎসক। কোঠাটো চেণ্ট্ৰেল মাদ্ৰিদৰ (Central Madrid) এটা অট্টালিকাত নিৰ্মাণ কৰা হৈছে। যিকোনো লোকে ইয়ালৈ আহি তেওঁলোকৰ হৃদয়ৰ দুখ পাতল কৰিব পাৰে। এই কোঠাটোৰ উদ্দেশ্য হৈছে মানসিক সমস্যাত ভুগি থকা লোকসকলক সহায় কৰা।

২০১৯ চনত স্পেইনত আত্মহত্যাৰ ফলত ৩,৬৭১ জন লোকে প্ৰাণ হেৰুৱাইছিল (স্পেইনত আত্মহত্যা), ৰয়টাৰ্ছৰ প্ৰতিবেদনত এই তথ্য দিছিল। হতাশাৰ (হতাশা) ফলতেই আত্মহত্যা হৈছে ইয়াত মৃত্যুৰ মুখ্য কাৰণ। চৰকাৰী পৰিসংখ্যা মতে ১০ শতাংশ নাবালকেও হতাশাত ভুগি আছে। স্পেইনৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী (Spain Prime Minister) পেদ্ৰো চেঞ্চেজে (Pedro Sanchez) এক বিশেষ মানসিক স্বাস্থ্য অভিযানৰ বাবে ১০০ নিযুত ইউৰো বাজেট ধাৰ্য কৰিছে য'ত মানুহক মানসিকভাৱে স্বাস্থ্যৱান কৰি ৰখাৰ বাবে 24 ঘণ্টাৰ আত্মহত্যা হেল্পলাইনকে ধৰি কেইবাটাও প্ৰচেষ্টা গ্ৰহণ কৰা হ'ব। ইয়াৰ ভিতৰতে কান্দি থকা কোঠাটোও এটা ডাঙৰ পদক্ষেপ।
Published by:Manjumoni Borah
First published: