মধ্যপ্ৰাচ্যত যুদ্ধৰ দামামা! আমেৰিকা–ইৰাণৰ সংঘাতে জুৰুলা কৰিব ভাৰতক! পেট্ৰ’লৰ মূল্য ৯০টকা প্ৰতিলিটাৰ পৰ্যন্ত হোৱাৰ আশংকা

News18 Assam | News18-Assam
Updated:January 4, 2020, 1:57 PM IST
মধ্যপ্ৰাচ্যত যুদ্ধৰ দামামা! আমেৰিকা–ইৰাণৰ সংঘাতে জুৰুলা কৰিব ভাৰতক! পেট্ৰ’লৰ মূল্য ৯০টকা প্ৰতিলিটাৰ পৰ্যন্ত হোৱাৰ আশংকা
অশান্ত মধ্যপ্ৰাচ্য!

অশান্ত মধ্যপ্ৰাচ্য!

  • Share this:
আমেৰিকা আৰু ইৰাণৰ মাজত সংঘাত তীব্ৰতৰ হোৱাৰ মাজতে ভাৰতত পেট্ৰ’ল–ডিজেলৰ মূল্য আকাশলংঘী হোৱাৰ আশংকা প্ৰকট হৈছে। অধিক সংঘাত বাঢ়িলে প্ৰতি লিটাৰ পেট্ৰ’লৰ মূল্য ৯০টকা পৰ্যন্ত হোৱাৰ আশংকা কৰা হৈছে। দেশৰ চাৰিখন বৃহৎ মহানগৰৰ ভিতৰত মুম্বাই, চেন্নাই, কলকাতাত ডিজেলৰ দাম ৭০টকালৈ বৃদ্ধি পাইছে।

কম’ডিটি এক্সপাৰ্টছৰ মতে আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বজাৰত খাৰুৱা তেলৰ মূল্য বিগত ১০মাহৰ শীৰ্ষত উপনীত হৈছে। লগতে ভাৰতীয় টকাৰ মূল্যও শুকুৰবাৰে অৱনমিত হৈছে। সেইকাৰণে দামৰ পৰিৱৰ্তন হৈছে। আগন্তুক দিনত পেট্ৰ’ল–ডিজেলৰ মূল্য আৰু অধিক বৃদ্ধ পোৱাৰ আশংকা প্ৰকট হৈ পৰিছে।

শণিবাৰে মুম্বাইত প্ৰতি লিটাৰ পেট্ৰ’লৰ মূল্য ৮১টকা পাৰ হ’ল। বিশেষজ্ঞ সকলৰ মতে যদিহে ইৰাণে আমেৰিকাৰ ওপৰত প্ৰত্যুত্তৰমূলক ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰে তেনেহ’লে এই ত্ৰিমাসিকত খাৰুৱা তেলৰ মূল্য ৭৫ডলাৰৰ পৰা ৭৮ডলাৰ প্ৰতি বেৰেললৈ বৃদ্ধি পাব। যদিহে এনে হয় তেনেহ’লে পেট্ৰ’ল আপুনি প্ৰতি লিটাৰত ৯০টকা পৰ্যন্ত দি ক্ৰয় কৰিবলগীয়া হ’ব পাৰে।

পেট্ৰ’ল–ডিজেলৰ মূল্য দেশৰ সকলোতকৈ বৃহৎ মাৰ্কেটিং কোম্পানী আইঅ’চিৰ ৱেবছাইটত জাৰি কৰা নতুন দৰ মতে, দেশৰ প্ৰমুখ চাৰিখন মহানগৰ দিল্লী, কলকাতা, মুম্বাই আৰু চেন্নাইত পেট্ৰ’ল তথা ডিজেলৰ মূল্য যথেষ্ট বৃদ্ধি পাইছে।

কিয় দাম বাঢ়িছে খাৰুৱা তেলৰঃ ইৰাণৰ কুৰ্ডছ ফৰ্চৰ প্ৰমুখ জেনেৰেল কাচিম সুলেমানীক বাগদাদৰ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বিমানবন্দৰত হত্যা কৰে আমেৰিকাই। এই আক্ৰমণত হিজবুল্লাহৰ কামাণ্ডাৰ আবু মেহদী অল মুহাদিছৰো মৃত্যু হৈছে। এই সংঘাতৰ খবৰৰ পিছতে আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰেক্ষাপটত খাৰুৱা তেলৰ মূল্য বিগত দহ মাহৰ তুংগত উঠিছে। ইৰাণে প্ৰয়োজনীয় খাৰুৱা তেলৰ ৮০শতাংশৰো অধিক যোগান ধৰালৈ চাই ইৰাণ–আমেৰিকাৰ মাজত চাপ আৰু মধ্যপ্ৰাচ্যত যুদ্ধৰ দামামাই ভাৰতৰ তেল ক্ৰয়ত যথেষ্ট প্ৰভাৱ পেলাব।  ১০ডলাৰ প্ৰতি বেৰেললৈ বৃদ্ধি পোৱাৰ আশংকা দেখা গৈছে আৰু যদিহে এয়া হয় তেনেহ’লে ভাৰতৰ ৰাজকোষৰ যথেষ্ট প্ৰভাৱ পৰাৰ লগতে বৰ্তমান কাৰেণ্ট একাউণ্ট বেলেন্সত প্ৰভাৱ পৰে।

উল্লেখযোগ্য যে আমেৰিকাৰ বিমান আক্ৰমণত ইৰানৰ শীৰ্ষ সেনা বিষয়াৰ মৃত্যুৰ পাছত মধ্য প্ৰাচ্যত যুদ্ধৰ দামামা বাজিছে। আমেৰিকাক মুকলি সকীয়নি ইৰানৰ প্ৰধান নেতা আয়াতুল্লা আলি খামেইনিয়ে। সংবাদমাধ্যমত সম্প্ৰচাৰ হৈছে টুইটাৰত চৰম সাৱধানবাণী শুনাইছে ইৰানৰ নেতা খামেইনিয়ে। কৈছে যে চৰম প্ৰতিশোধ লোৱা হ’ব।

ইপিনে, ইৰানৰ বিদেশ মন্ত্ৰী জাভেদ জাৰিফেও স্পষ্ট কৰি দিছে যে এই আক্ৰমণৰ পাছত সৃষ্টি হ’ব পৰা পৰিস্থিতিৰ বাবে আমেৰিকাই দায়ী হ’ব।

ইৰাণৰ খং ক্ষোভক আওকাণ কৰি চোলেমানিৰ মৃত্যুত ইৰাকৰ নাগৰিকে আনন্দ প্ৰকাশ কৰা ছবি সংলগ্ন কৰি টুইট কৰিছে আমেৰিকাৰ ছেক্ৰেটাৰী অফ ষ্টেট মাইক পম্পে।

আমেৰিকা আৰু ইৰানৰ মাজত চলি থকা উত্তেজনাময় পৰিস্থিতিৰ হঠাতে চৰম অৱনতি ঘটিছে।

যোৱা দেওবাৰে বাগদাদৰ মাৰ্কিন দূতাবাসত ইৰানৰ বিদ্ৰোহীয়ে আক্ৰমণ চলাইছিল। ইয়াৰ পাছতে শুকুৰবাৰে পুৱা হঠাতে আমেৰিকাই বাগদাদ বিমানবন্দৰত তিনিটা ৰকেটেৰে আক্ৰমণ চলায়। উক্ত আক্ৰমণত ইৰানৰ এলিট গাৰ্ড ফোৰ্ছৰ শীৰ্ষ কমাণ্ডাৰ কাছেম চোলেমানি, পি এমএফ-ৰ ডেপুটি কমাণ্ডাৰ আবু মেহদি আল মুহানদিছ তথা বিমানবন্দৰৰ প্ৰট’কল বিষয়া মহম্মদ ৰেদাকে ধৰি আঠজন লোক নিহত হয়।

 
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি