உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • world
    • »
    • এটা মেচেজ পঢ়ি জীৱন শেষ কৰি পেলালে ছোৱালীজনীয়ে, এনেকুৱা কি আছিল মেচেজটোত? শোকাহত মাতৃয়ে কৰি ফুৰিছে সকলোকে সজাগ

    এটা মেচেজ পঢ়ি জীৱন শেষ কৰি পেলালে ছোৱালীজনীয়ে, এনেকুৱা কি আছিল মেচেজটোত? শোকাহত মাতৃয়ে কৰি ফুৰিছে সকলোকে সজাগ

    • Share this:
    নিজে নিজৰ জীৱন কাঢ়ি লোৱাটো সহজ নহয়। যিসকলে আপোনাক ভাল পায় তেওঁলোকক শোকৰ সাগৰত পেলাই গুচি যোৱাটো একেবাৰে ভয়ংকৰ কাণ্ড! কিন্তু ১৪ বছৰীয়া এজনী ছোৱালী ইমানেই বিচলিত হৈ পৰে যে তেওঁ নিজৰ জীৱন শেষ কৰি পেলায়।

    ছোৱালীজনীৰ নাম মেগান ইভান্স (Megan Evans), গ্ৰেট ব্ৰিটেইনৰ ১৪ বছৰীয়া এই কিশোৰীগৰাকী ইমানেই বিচলিত হৈ পৰিছিল যে তাই চিপ লৈ নিজৰ জীৱন শেষ কৰি পেলাইছিল। কিশোৰীগৰাকীৰ মৃত্যুৰ পিচতে পোহৰলৈ আহিছে বিশেষ মেচেজ বাৰ্তা যি তেওঁৰ মাতৃৰ হৃদয় ভাঙি চুৰমাৰ কৰি পেলাইছিল। তেওঁৰ জীয়ৰীৰ দৰে ঘটনা যাতে আনৰ লগত নহওক তাৰ বাবে মেগানৰ মাতৃ নিকলা হাৰ্টৱৰ্ল্ডে (Nicola Harteveld) শিশুসকলৰ মানসিক স্বাস্থ্যৰ বিষয়ে সজাগতা গঢ়িবলৈ নিৰন্তৰ প্ৰয়াস কৰি আছে।

    মৰমলগা, ধুনীয়া, আনন্দমনেৰে থাকি ভালপোৱা কমবয়সীয়া জীয়েকে হঠাৎ এই সিদ্ধান্ত লোৱাৰ কথাই আজিও মাতৃক কঁপাই যায়। জীৱনৰ প্ৰতি সকলো মায়া–মোহ শেষ কৰি নিজে ফাঁচী লৈ মৃত্যুক আকোঁৱালি লোৱা জীয়েকৰ কথা ভাবিলে মেগানৰ মাক আজিও শিয়ৰি উঠে। তেওঁ নিজকে অভিশাপ দিয়ে যে তেওঁ কিয় নিজৰ নিষ্পাপ জীয়েকক সহায় কৰিব নোৱাৰিলে। কিয় তেওঁ নিজৰ ছোৱালীজনীৰ মানসিক অন্তৰ্দন্দ্ব বুজাত ব্যৰ্থ হ’ল। এই ঘটনাৰ পাঁচ বছৰ উকলি যোৱাৰ পিচত মাতৃয়ে শেহতীয়াকৈ প্ৰকাশ কৰিছে মৰ্মবেদনা আৰু মানসিক স্বাস্থ্যৰ গুৰুত্ব।

    পাঁচ বছৰ পূৰ্বে মেগান নামৰ কিশোৰীগৰাকীয়ে ছচিয়েল মিডিয়াত একেৰাহে হাৰাশাস্তিৰ সন্মুখীন হৈ আছিল। নীৰৱে সকলো সহি থকা মেগানক অনলাইন উৎপীড়নকাৰীয়ে মেচেজত কৈছিল ‘তুমি ফাঁচী লগাই মৰি নোযোৱা কিয়?’ ইয়াৰ উত্তৰত মেগানে মাত্ৰ লিখিছিল ‘অকে’। এই অন্তিম বাৰ্তা ম’বাইলত পঠিয়াই নিজৰ জীৱন শেষ কৰিছিল মেগানে।

    পিতৃ–মাতৃৰ পৰা অনলাইন উৎপীড়ন লুকুৱাই ৰখা 14 বছৰীয়া মেগান ইভান্সৰ মৃতদেহ পেমব্ৰোকশ্বায়াৰৰ মিলফৰ্ড হেভেনৰ ঘৰত উদ্ধাৰ কৰা হৈছিল। ছাত্ৰীগৰাকীৰ ম’বাইলত পোৱা বাৰ্তাই বুকু মুচৰি পেলাইছিল মাক–দেউতাকৰ। তেওঁলোকৰ অজ্ঞাতে জীয়ৰিয়ে সহি আছিল ছচিয়েল মিডিয়া স্নেপচ্যাটত অসংখ্য ভাবুকি আৰু আপত্তিজনক বাৰ্তা। মেগানৰ অন্তিম বাৰ্তা পঢ়ি জীয়ৰিৰ বেদনাৰ কথা বুজিবলৈ মাক–দেউতাকৰ বেছি সময় লগা নাছিল।

    ফেব্ৰুৱাৰী 2017-ত তেওঁৰ মৃত্যুৰ আগতে, মেগানে এজন উৎপীড়কলৈ এটা অন্তিম বাৰ্তা প্ৰেৰণ কৰিছিল যিয়ে কৈছিল 'আপুনি নিজকে কিয় ফাঁচী নিদিয়ে' যাৰ উত্তৰত মেগানে 'ঠিক আছে' বুলি উত্তৰ দিছিল।

    এতিয়া, তাইৰ মৃত্যুৰ পাঁচ বছৰ পিছত, মাক নিকোলা হাৰ্টেভেল্ডে কৈছে যে তেওঁ অনুভৱ কৰে যে সেই অন্তিম বাৰ্তাটোৱে চূড়ান্ত অনুঘটক আছিল। ইয়াৰ পিচতে সীমা পাৰ হৈছিল মেগানৰ চাইবাৰ বুলিং সহ্য কৰাৰ ক্ষমতাৰ।

    তেওঁ কয়, ‘মই এই সন্দৰ্ভত একেবাৰে অজ্ঞ আছিলো আৰু ভাবিছিলো যে যাৰ মানসিক সমস্যা আছে তেওঁৰ মাজত সেই কথা–বতৰাবোৰ দেখা পোৱা যায়। মই একপ্ৰকাৰ নিৰ্বোধ আছিলো।’

    "যদি আপোনাৰ ল'ৰা-ছোৱালীয়ে মানসিক সমস্যাত ভুগিছে তেনেহ’লে তেওঁলোকে নিজৰ কোঠাত মন মাৰি সোমাই থাকিব। ক’লা কাপোৰ পিন্ধি থাকিব, ডাৰ্ক মিউজিক শুনিব। মোৰ মনত এনে ধৰণৰ ধাৰণা আছিল।" মাকে কয়।

    "কিন্তু মোৰ উজ্জ্বল, চঞ্চল, সপ্ৰতিভ মেগে যদি মোৰ ওচৰলৈ আহি কয় যে মোৰ এটা সমস্যা হৈছে, মই হয়তো তাইক কম যে ইমান চিন্তা নকৰিবা, অলপমান ধৈৰ্যৰে পৰিস্থিতিৰে মোকাবিলা কৰা।'

    "মই সম্ভৱতঃ এইটোৱেই ক'লোহেঁতেন আৰু সেয়ে মই সকলোকে ক’ব খোজো যে মই মানসিক স্বাস্থ্যৰ বিষয়ে ভালকৈ নাজানিছিলো আৰু ইয়াৰ বাবে মই অনুতাপ কৰো।"

    মেগানৰ মাতৃয়ে কয়। উল্লেখ্য যে, মেগানৰ মৃত্যুৰ পিচৰে পৰা তেওঁৰ পিতৃ–মাতৃয়ে সন্তানৰ মানসিক স্বাস্থ্যক লৈ অভিভাৱকসকলক সজাগ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰি আছে।

    জীয়ৰিৰ মৃত্যুৰ মৰ্মাহত মাতৃয়ে মানসিক স্বাস্থ্যৰ বিষয়ে ভালকৈ জানিবলৈ চেষ্টা কৰি আছে আৰু 7 ফেব্ৰুৱাৰী, 2017 তাৰিখে মেগানৰ মৃত্যুৰ পিছত মাতৃ নিকোলাই এচেক্স বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা মনোবিজ্ঞানৰ ডিগ্ৰীও গ্ৰহণ কৰিছে।
    First published: