• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • চোৰাংচোৱা সূত্ৰই প্ৰকাশ কৰিছে যে তবলিগি জামাত বিশ্বৰ বাবে ভাবুকি হৈ পৰিছে ! বিশ্বব্যাপী জেহাদী নেটৱৰ্ক সৃষ্টি কৰিব বিচাৰে ...

চোৰাংচোৱা সূত্ৰই প্ৰকাশ কৰিছে যে তবলিগি জামাত বিশ্বৰ বাবে ভাবুকি হৈ পৰিছে ! বিশ্বব্যাপী জেহাদী নেটৱৰ্ক সৃষ্টি কৰিব বিচাৰে ...

সাংকেতিক ছবি

সাংকেতিক ছবি

বহুতো দেশত, প্ৰচাৰ কাৰ্যৰ সৈতে জড়িত চুন্নী ইছলামিক সংগঠন তবলিগী জামাত (Tablighi Jamaat) দেশ আৰু বিশ্বৰ বাবে এক ডাঙৰ ভাবুকি (Threat)। চোৰাংচোৱা সূত্ৰই (Intel Sources) চিএনএন-নিউজ18-ক এই কথা কৈছে।

  • Share this:
বহুতো দেশত, প্ৰচাৰ কাৰ্যৰ সৈতে জড়িত চুন্নী ইছলামিক সংগঠন তবলিগী জামাত (Tablighi Jamaat) দেশ আৰু বিশ্বৰ বাবে এক ডাঙৰ ভাবুকি (Threat)। চোৰাংচোৱা সূত্ৰই (Intel Sources) চিএনএন-নিউজ18-ক এই কথা কৈছে। সূত্ৰসমূহে কয় যে সংগঠনটোৱে জেহাদী ইডিলগ আবু-মুছাব আল-চুৰি (Abu Musab al-Suri)ৰ দৃষ্টিভংগী প্ৰতিনিধিত্ব কৰে আৰু বিশ্বৰ আদৰ্শ জেহাদী নেটৱৰ্ক হোৱাৰ লক্ষ্য ৰাখে।

তবলিগী জামাত হৈছে এক নেতৃত্বহীন স্বায়ত্তশাসিত আন্দোলন যি সমগ্ৰ বিশ্বতে এক ইছলামিক ব্যৱস্থা সৃষ্টি কৰিব বিচাৰে। সন্ত্ৰাসবাদ বিৰোধী অভিযানৰ ফলত আল-কায়দা আৰু ইছলামিক ষ্টেটৰ দৰে সন্ত্ৰাসবাদী সংগঠনবোৰে বিগত বছৰবোৰত প্ৰভাৱ দুৰ্বল কৰি তুলিছে, কিন্তু ই তবলিগি জামাতক প্ৰভাৱিত কৰা নাছিল।

সন্ত্ৰাসবাদী সংগঠনৰ নিযুক্তিত সহযোগিতা কৰে
সংগঠনটোৱে এতিয়াও ইছলামিক ষ্টেটৰ দৰে সন্ত্ৰাসবাদী সংগঠনৰ নিযুক্তিত সহযোগিতা কৰে। সূত্ৰসমূহে কৈছে যে জামাতে ইয়াৰ সদস্যসকলক পৃথিৱীৰ বিভিন্ন প্ৰান্তত আদৰ্শগতভাৱে প্ৰস্তুত কৰে। সূত্ৰ অনুসৰি, সংগঠনটোৱে ফিলিপাইনছত মাৰাভি আক্ৰমণৰ দৰে এটা ৰাজ্য বিৰোধী সংগঠনক সহায় কৰি আছে। ৰাছিয়াকে ধৰি পৃথিৱীৰ বহুতো দেশত তবলিগি জামাত নিষিদ্ধ কৰা হৈছে। ছালাফি সংগঠনৰ সহযোগত জামাতে বিশ্বৰ প্ৰায় ২০০ খন দেশত ইয়াৰ নেটৱৰ্ক চলাই আছে।

এই সংগঠনটোৱে নিম্ন প্ৰফাইলত থাকি ইয়াৰ উদ্দেশ্য প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ কাম কৰে
চোৰাংচোৱা সূত্ৰৰ মতে, জামাত হৈছে বিশ্বৰ পৰৱৰ্তী জিহাদৰ ঢৌৰ বাবে বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ সদস্য সংগঠন। এই সংগঠনটোৱে নিম্ন প্ৰ'ফাইলত থাকি ইয়াৰ উদ্দেশ্য প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ কাম কৰে।

কেন্দ্ৰীয় নেতৃত্বক অযৌক্তিক যেন লাগিছে, কিন্তু সত্যটো কি?
তবলিগি জনজাতিক মুখ্যতঃ সমগ্ৰ ইছলামিক বিশ্বৰ সৰু স্বায়ত্তশাসিত গোটত বিভক্ত কৰা হৈছে। এই গোটবোৰৰ ইজনে সিজনৰ সৈতে খুব কম সম্পৰ্ক আছে। এই গোটবোৰৰ স্বাভাৱিক কাৰ্যকলাপৰ বাবে কেন্দ্ৰীয় নেতৃত্ব সম্পূৰ্ণৰূপে অযৌক্তিক। দলটো আল চুৰি জেহাদী গোটৰ সৈতে সাদৃশ্যপূৰ্ণ। চুৰি গোটৰ কোনো গাঁথনি নাই।

মাদ্ৰাছাৰ সৈতে অনানুষ্ঠানিক সম্পৰ্কৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি, জামাতে ইয়াৰ অভিযানৰ বাবে কাম কৰে। বহুতো মছজিদ আৰু মাৰ্কাজ কেন্দ্ৰ আছে যাৰ মূৰত এজন ধনী বা নেতা আছে। পাৰস্পৰিক বাৰ্তালাপৰ আধাৰত এই পদত নিযুক্তি দিয়া হয়। একেটা গোটে ওচৰৰ আন মছজিদ আৰু অধ্যয়ন কেন্দ্ৰৰ দায়িত্ব চোৱাচিতা কৰে।

জামাতে গাঁথনিৰ লাভালাভ লাভ কৰে
জামাতে এনে ধৰণৰ গাঁথনিৰ সুবিধা লাভ কৰে। সূত্ৰসমূহে কৈছে যে জামাতৰ গাঁথনিৰ বাবেই অনুসন্ধান কৰাটো এটা কঠিন কাম। কেন্দ্ৰীয় নেতৃত্বৰ বাবে গোপনে কামটো হ'বলৈ দিয়া আৰু প্ৰয়োজন হ'লে সন্ত্ৰাসবাদী উপাদানৰ বিষয়ে অজ্ঞতা প্ৰদৰ্শন কৰাটো সহজ হৈ পৰে।
Published by:Kokil Sarma
First published: