• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • 'Anything is Possible': চিৰিয়াৰ যুদ্ধত এখন ভৰি হেৰুওৱা শৰণাৰ্থীৰ দুচকুত Tokyo Paralympics জয়ৰ সপোন

'Anything is Possible': চিৰিয়াৰ যুদ্ধত এখন ভৰি হেৰুওৱা শৰণাৰ্থীৰ দুচকুত Tokyo Paralympics জয়ৰ সপোন

Reuters Photo

Reuters Photo

চিৰিয়া (Syria)ত কিশোৰ অৱস্থাত ইব্ৰাহিম আল-হুছেইনে যুদ্ধত ভৰি হেৰুওৱাৰ আগতে অলিম্পিক সাঁতোৰবিদ হোৱাৰ সপোন দেখিছিল। এতিয়া গ্ৰীচৰ এজন শৰণাৰ্থী, তেওঁ টকিঅ' পেৰালিম্পিক (Tokyo Paralympics)ত স্থান দখলৰ বাবে প্ৰশিক্ষণ লৈ আছে।

  • Share this:
চিৰিয়া (Syria)ত কিশোৰ অৱস্থাত ইব্ৰাহিম আল-হুছেইনে (Ibrahim al-Hussein) যুদ্ধত ভৰি হেৰুওৱাৰ আগতে অলিম্পিক সাঁতোৰবিদ হোৱাৰ সপোন দেখিছিল। এতিয়া গ্ৰীচৰ এজন শৰণাৰ্থী, তেওঁ টকিঅ' পেৰালিম্পিক (Tokyo Paralympics)ত স্থান দখলৰ বাবে প্ৰশিক্ষণ লৈ আছে। এজন সাঁতোৰ প্ৰশিক্ষকৰ পুত্ৰ ৩৩ বছৰীয়া হুছেইনে ইউফ্ৰেটিছ নদীত পাঁচ বছৰ বয়সত সাঁতুৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল, যিখন পূৱ চিৰিয়াৰ তেওঁৰ গৃহচহৰ দেইৰ-আল-জ'ৰৰ কাষেৰে পাৰ হৈ গৈছিল। তেওঁ এখন দলঙক ডাইভিং বোৰ্ড হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰিছিল যেতিয়ালৈকে ই তেওঁৰ দেশৰ গৃহযুদ্ধত ধ্বংস হোৱা নাছিল।

২০১২ চনত, হুছেইনে বোমা বিস্ফোৰণত আঘাত প্ৰাপ্ত এজন বন্ধুক সহায় কৰিবলৈ বাহিৰলৈ দৌৰিছিল, কেৱল নিজকে আঘাত প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ। তেওঁৰ সোঁ ভৰিখন কলাফুলৰ মাজৰ পৰা কাটি পেলোৱা হৈছিল। পিছত তেওঁ হুইলচেয়াৰত গ্ৰীচলৈ বিপদজনক যাত্ৰা কৰিছিল।
২০১৬ চনত প্ৰথমবাৰৰ বাবে শৰণাৰ্থী দলৰ অংশ হিচাপে ৰিঅ' পেৰালিম্পিক (Rio Paralympics)ত অংশগ্ৰহণ কৰা হুছেইনে কয়, "যিকোনো সম্ভৱ।“ "পৃথিৱীৰ নব্বৈ শতাংশ লোকে বিশ্বাস কৰে যে শক্তি আপোনাৰ হাতত, আপোনাৰ ভৰিত আছে। কিন্তু শক্তি ভিতৰৰ পৰা, মনৰ পৰা আহে," তেওঁ কয়।

৫০ জনতকৈও অধিক শৰণাৰ্থী খেলুৱৈয়ে টকিঅ'ত প্ৰতিযোগিতাত অংশগ্ৰহণ কৰিব বুলি আশা কৰিছে। আন্তৰ্জাতিক পেৰালিম্পিক সমিতিয়ে জুনত চূড়ান্ত হ'বলৈ এটা শৰণাৰ্থী দলৰ অংশ হিচাপে ছয়জনলৈকে প্ৰেৰণ কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে। হুছেইন ইয়াৰ অংশ হ'বলৈ সংকল্পবদ্ধ।

দুঘণ্টাৰ প্ৰশিক্ষণৰ পিছত তেওঁ কয়, "পানীত থকা প্ৰতিটো মুহূৰ্তত মই অলিম্পিক গেমছৰ কথা ভাবোঁ।" "মোৰ ভিতৰত কিবা এটা আছে: মই অলিম্পিক গেমছত উপনীত হ'ব লাগিব, মই বিশ্ব চেম্পিয়নশ্বিপত উপনীত হ'ব লাগিব। আনকি মই দ্বিতীয় ভৰি হেৰুৱালেও, যদি মই এটা বাহু হেৰুৱাওঁ, মই ৰৈ নাথাকিম।"

হুছেইনে ২০১৪ চনত ৮০ জন লোকৰ সৈতে ৰবৰৰ নাও এখনত গ্ৰীচলৈ গৈছিল। এজন ব্যক্তিগত চিকিৎসকে অৱশেষত তেওঁক বিনামূলীয়াকৈ প্ৰস্থেটিক ভৰি এটা দিছিল আৰু উত্তৰে ধনী ইউৰোপীয় দেশলৈ ভ্ৰমণ কৰা লাখ লাখ শৰণাৰ্থীৰ বিপৰীতে, তেওঁ থাকিছিল আৰু আশ্ৰয় লাভ কৰিছিল।
"মই টকা বিচৰা নাছিলো," তেওঁ কৈছিল। "মই এখন স্বদেশ বিচাৰি আছিলো, মই পৰিয়াল বিচাৰি আছিলো, মই ভৰি বিচাৰি আছিলো। মই এই সকলোবোৰ ইয়াত পাইছিলো।"
হুছেইনে ২০১৫ চনত পুনৰ প্ৰতিযোগিতামূলকভাৱে সাঁতুৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে আৰু তেওঁৰ প্ৰশিক্ষক আৰু গ্ৰীক পেৰালিম্পিক সমিতিৰ সহায়ত ৫০ মিটাৰ আৰু ১০০ মিটাৰ ফ্ৰীষ্টাইল ইভেণ্টত ৰিঅ'ত প্ৰতিদ্বন্দিতা কৰে।

"মই নিজৰ বাবে সাঁতুৰি নাযাওঁ," তেওঁ কৈছিল। "বিশ্বত ৮০ মিলিয়ন শৰণাৰ্থী আছে। মই তেওঁলোকৰ বাবে সাঁতুৰিম।"
হুছেইনে কৈছিল যে তেওঁ চিৰিয়াৰ সৈতে প্ৰতিযোগিতা কৰাৰ প্ৰস্তাৱ নাকচ কৰিছে আৰু যুদ্ধ সমাপ্ত নোহোৱালৈকে ঘূৰি নাহে।
তেওঁ কয়, "মই টুপী, ট্ৰেকচুট পিন্ধিব নোৱাৰো, য'ত বিমানৰ দৰে একে পতাকা আছে, মানুহৰ ওপৰত বন্দুক পেলাই দিয়া বোমাৰ দৰে।"
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি