• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • Baby in the Womb: আলট্ৰাছাউণ্ডৰ দ্বাৰা চাই আছিল ভ্ৰূণৰ স্থিতি, তেনেতে দেখে বিচিত্ৰ দৃশ্য, চিকিৎসকেও বিশ্বাস কৰিব পৰা নাছিল এই কথা

Baby in the Womb: আলট্ৰাছাউণ্ডৰ দ্বাৰা চাই আছিল ভ্ৰূণৰ স্থিতি, তেনেতে দেখে বিচিত্ৰ দৃশ্য, চিকিৎসকেও বিশ্বাস কৰিব পৰা নাছিল এই কথা

কেঁচুৱাটোৱে গৰ্ভৰ ভিতৰত কম্পন অনুভৱ কৰাৰ লগে লগে প্ৰথমে হনু বহল কৰিছিল, তাৰ পিছত হাতেৰে থুঁতৰি স্পৰ্শ কৰিছিল আৰু তিনিটা দীঘল উশাহ লৈছিল।

কেঁচুৱাটোৱে গৰ্ভৰ ভিতৰত কম্পন অনুভৱ কৰাৰ লগে লগে প্ৰথমে হনু বহল কৰিছিল, তাৰ পিছত হাতেৰে থুঁতৰি স্পৰ্শ কৰিছিল আৰু তিনিটা দীঘল উশাহ লৈছিল।

কেঁচুৱাটোৱে গৰ্ভৰ ভিতৰত কম্পন অনুভৱ কৰাৰ লগে লগে প্ৰথমে হনু বহল কৰিছিল, তাৰ পিছত হাতেৰে থুঁতৰি স্পৰ্শ কৰিছিল আৰু তিনিটা দীঘল উশাহ লৈছিল।

  • Share this:

এগৰাকী মহিলা গৰ্ভৱতী (Pregnant Women) হোৱাৰ তৃতীয় বা চতুৰ্থ মাহৰ পিছত তেওঁৰ গৰ্ভত এটা লৰচৰ অনুভৱ কৰে। কেতিয়াবা যদি গৰ্ভৱতী মহিলাগৰাকীৰ হঠাতে পেটৰ বিষ হয়, তেন্তে কোৱা হয় যে কেঁচুৱাটোৱে ভৰিৰে আঘাত কৰিছে বা বাগৰিছে। গৰ্ভৰ ভিতৰত কেঁচুৱাই বাগৰ সলোৱা, হাত-ভৰি চলাচল কৰা এইবোৰ ঠিকে আছে, কিন্তু কেঁচুৱাটোৱে গৰ্ভৰ ভিতৰতো কান্দে নেকি?


বিজ্ঞানীসকলে দাবী কৰে যে পেটৰ ভিতৰত থকা কেঁচুৱাটোৱে জন্মাৰ লগে লগে কন্দা কাৰ্যৰ অনুশীলন গৰ্ভত থাকোঁতে কৰে। বিজ্ঞানীসকলে (Scientists) ইউট্ৰেচ (Uterus) আৰু ভ্ৰূণ (Fetuses) পৰীক্ষা কৰাৰ পিছত এই দাবী কৰে।


আৰ্কাইভছ অফ ডিজায়াৰ চাইন চাইল্ডহুড এণ্ড নিওনেটাল এডিচন জাৰ্নেল ২০০৫ত প্ৰকাশিত এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি, বিজ্ঞানীসকলে গৰ্ভত কেঁচুৱাটোৰ ৰূপৰ এক আলট্ৰাছাউণ্ড কৰিছিল। আলট্ৰাছাউণ্ড (Ultrasound)ৰ সময়ত চিকিৎসকে দেখিলে যে কেঁচুৱাটোৱে গৰ্ভৰ ভিতৰত মুখৰ এনে অভিব্যক্তি দি আছে যে কেঁচুৱাটো কান্দি আছে।


গৰ্ভৰ ভিতৰত কেঁচুৱাটোৰ এনে অভিব্যক্তি দেখাৰ পিছত বিজ্ঞানীসকলে কেঁচুৱাটোক কম্পন আৰু শব্দৰ আভাস দিছিল। কেঁচুৱা (Unborn baby)টোৱে গৰ্ভৰ ভিতৰত কম্পন অনুভৱ কৰাৰ লগে লগে প্ৰথমে হনু বহল কৰিছিল, তাৰ পিছত হাতেৰে থুঁতৰি স্পৰ্শ কৰিছিল আৰু তিনিটা দীঘল উশাহ লৈছিল, তাৰ পিছত কেঁচুৱাটোৰ বুকু ফুলিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল আৰু তাৰ মূৰটো পিছফালে ঘূৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল। অৱশেষত কেঁচুৱাটোৰ থুঁতৰিটো কম্পিত অনুভৱ হৈছিল। চিকিৎসকে প্ৰায় ৬০টি শিশুক এনেদৰে পৰীক্ষা কৰিছিল, যাৰ ভিতৰত ১০টিয়ে এনে কাৰ্য কৰিছিল।


বিজ্ঞানীসকলে কৈছে যে যিকোনো শিশুৱে কান্দিলে এনে কাম কৰে। আনহাতে, বিষয়টো অধ্যয়ন কৰি থকা ইংলেণ্ডৰ ডাৰহাম বিশ্ববিদ্যালয় (Durham University)ৰ বিকাশমূলক মনোবিজ্ঞানী নাদজা ৰিলেণ্ডৰ গৱেষকসকলে গৰ্ভজাত কেঁচুৱাটোৰ চলাচলৰ ফ'ৰ-ডি আলট্ৰাছাউণ্ড ইমেজিং কৰাৰ লগতে এখন থ্ৰী-ডি চলচ্চিত্ৰ নিৰ্মাণ কৰে, যাতে মুখমণ্ডলৰ পৰিৱৰ্তন দেখা যায়।


এই অধ্যয়নত তেওঁলোকে দেখিলে যে শিশুৱে গৰ্ভৰ ভিতৰত কান্দোনৰ দৰে অভিব্যক্তি দিয়ে। গৱেষকসকলে কৈছে যে ২৪ ৰ পৰা ৩৫ সপ্তাহৰ ভিতৰত গৰ্ভত থকা কেঁচুৱা এটাৰ মুখত এনে অভিব্যক্তি দেখা দিবলৈ আৰম্ভ কৰে। গৱেষকসকল এই সিদ্ধান্তত উপনীত হয় যে কেঁচুৱা এটাই জন্মৰ আগতে কান্দিবলৈ আৰম্ভ কৰে ( baby starts crying before birth)।


World News In Assamese 
Published by:Gautam Barman
First published: