உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • world
    • »
    • Sri Lanka Economic Crisis : ২২৫ জনীয়া সংসদত মাত্ৰ এখন আসন থকা শ্ৰীলংকাৰ প্ৰাক্তন প্ৰধানমন্ত্ৰী ৰনিল বিক্ৰমসিংহে শ্ৰীলংকাৰ প্ৰধানমন্ত্ৰীৰূপে নিযুক্ত

    Sri Lanka Economic Crisis : ২২৫ জনীয়া সংসদত মাত্ৰ এখন আসন থকা শ্ৰীলংকাৰ প্ৰাক্তন প্ৰধানমন্ত্ৰী ৰনিল বিক্ৰমসিংহে শ্ৰীলংকাৰ প্ৰধানমন্ত্ৰীৰূপে নিযুক্ত

    Ranil Wickremesinghe : কেন্দ্ৰীয় বেংকৰ মুৰব্বীয়ে সতৰ্ক কৰি দিছিল যে যদি জৰুৰী ভিত্তিত নতুন চৰকাৰ নিযুক্তি দিয়া নহয় তেন্তে শ্ৰীলংকাৰ অৰ্থনীতি ধ্বংস হ'ব।

    Ranil Wickremesinghe : কেন্দ্ৰীয় বেংকৰ মুৰব্বীয়ে সতৰ্ক কৰি দিছিল যে যদি জৰুৰী ভিত্তিত নতুন চৰকাৰ নিযুক্তি দিয়া নহয় তেন্তে শ্ৰীলংকাৰ অৰ্থনীতি ধ্বংস হ'ব।

    Ranil Wickremesinghe : কেন্দ্ৰীয় বেংকৰ মুৰব্বীয়ে সতৰ্ক কৰি দিছিল যে যদি জৰুৰী ভিত্তিত নতুন চৰকাৰ নিযুক্তি দিয়া নহয় তেন্তে শ্ৰীলংকাৰ অৰ্থনীতি ধ্বংস হ'ব।

    • Share this:
    ২২৫ জনীয়া সংসদত মাত্ৰ এখন আসন থকা শ্ৰীলংকাৰ প্ৰাক্তন প্ৰধানমন্ত্ৰী ৰনিল বিক্ৰমসিংহেক (Ranil Wickremesinghe) শ্ৰীলংকাৰ নতুন প্ৰধানমন্ত্ৰী হিচাপে নিযুক্তি দিয়া হৈছে। শ্ৰীলংকাৰ ৰাষ্ট্ৰপতি গোটাবায়া ৰাজপাক্ষে এই সপ্তাহত এজন নতুন প্ৰধানমন্ত্ৰী নিযুক্ত কৰিব বুলি বুধবাৰে দেশক উদ্দেশ্যি দিয়া ভাষণত কৈছিল।

    তেওঁ কৈছিল যে এই সপ্তাহতে এজন প্ৰধানমন্ত্ৰী আৰু কেবিনেট নিযুক্ত কৰিম, যি সংসদত সংখ্যাগৰিষ্ঠতা লাভ কৰিব পাৰে আৰু দেশৰ জনসাধাৰণৰ বিশ্বাস জিকিব পাৰে।

    এক বিবৃতিত ৰাষ্ট্ৰপতিগৰাকীয়ে (Sri Lanka President Gotabaya Rajapaksa) কয়, "সংবিধানৰ ১৯ তম সংশোধনীৰ বিষয়বস্তু কাৰ্যকৰী কৰিবলৈ সংবিধান সংশোধন কৰা হ'ব, যাতে সংসদত অধিক ক্ষমতা ন্যস্ত কৰা হয়।" নতুন চৰকাৰৰ প্ৰধানমন্ত্ৰীক এখন নতুন কাৰ্যসূচী সৃষ্টি কৰি দেশক আগুৱাই নিয়াৰ সুযোগ দিয়া হ'ব।

    কেন্দ্ৰীয় বেংকৰ মুৰব্বীয়ে সতৰ্ক কৰি দিছিল যে যদি জৰুৰী ভিত্তিত নতুন চৰকাৰ নিযুক্তি দিয়া নহয়, তেন্তে শ্ৰীলংকাৰ অৰ্থনীতি ধ্বংস হ'ব। নন্দলাল ৱেৰাসিংঘে কৈছিল যে শুক্ৰবাৰৰ ভিতৰত নতুন প্ৰশাসনৰ দায়িত্ব লোৱাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ, নহ'লে দেশখন দুৰ্যোগৰ সন্মুখীন হ'ব।

    তেওঁ কয়, "অৰ্থনীতি সম্পূৰ্ণৰূপে ধ্বংস হ'ব আৰু কোনেও ইয়াক বচাব নোৱাৰে। যেতিয়া মই এমাহৰ অলপ আগতে কাৰ্যভাৰ গ্ৰহণ কৰিছিলোঁ, তেতিয়াহে দেশখন দ্ৰুতগতিত দুৰ্যোগৰ দিশে আগবাঢ়িবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল। মই ভাবিছিলোঁ যে আমি ব্যৱস্থা ল'ব পাৰোঁ।'' কিন্তু সোমবাৰৰ ঘটনাৰ পিছত একোৱেই কাম কৰা নাই বুলি নন্দলালে কয়।

    নন্দলাল ৱেৰাসিংহেও ৰাজনৈতিক স্থিৰতা পুনৰুদ্ধাৰ নকৰিলে এসপ্তাহৰ ভিতৰত পদত্যাগ কৰাৰ ভাবুকি দিছিল। "মই আন ৰাজনৈতিক দলসমূহৰ সভাপতি আৰু নেতাসকলক স্পষ্টভাৱে কৈছোঁ যে অহা দুসপ্তাহৰ ভিতৰত ৰাজনৈতিক স্থিৰতা প্ৰতিষ্ঠা নহ'লে মই পদত্যাগ কৰিম।"

    শ্ৰীলংকাৰ আটাইতকৈ বেয়া অৰ্থনৈতিক সংকটৰ (Sri Lanka Economic Crisis) মাজত বুধবাৰে জনতাৰ হিংসাৰ পিছত সুৰক্ষা বাহিনীয়ে শৃংখলা পুনৰুদ্ধাৰৰ বাবে ৰাজপথলৈ ওলাই আহিছে। চৰকাৰবিৰোধী প্ৰতিবাদকাৰী আৰু ৰাষ্ট্ৰপতি ৰাজপাক্ষেৰ সমৰ্থকৰ মাজত সংঘৰ্ষত সোমবাৰৰ পৰা ৯ জন লোক নিহত হৈছে আৰু ২০০ ৰো অধিক লোক আহত হৈছে।

    বিৰোধী দলসমূহে ৰাজনৈতিক অচলাৱস্থাৰ সমাপ্তিৰ বাবে ৰাজপাক্ষেৰ ঐক্যবদ্ধ চৰকাৰৰ প্ৰস্তাৱ নাকচ কৰিছিল আৰু তাৰ পৰিৱৰ্তে তেওঁৰ পদত্যাগ দাবী কৰিছিল।
    শ্ৰীলংকাই লুণ্ঠন বা হিংসাৰ ঘটনাত জড়িত যিকোনো লোকক "দৃষ্টিত গুলী মাৰিবলৈ" নিৰ্দেশ জাৰি কৰিছে।

    নিৰাপত্তা বাহিনীয়ে দেশজুৰি কাৰ্ফিউ (curfew) বলৱৎ কৰাৰ বাবে ৰাজহুৱা বিশৃংখলতা ব্যাপকভাৱে নিয়ন্ত্ৰণ কৰিছে। সামৰিক অভ্যুত্থানৰ উৰাবাতৰি কৰ্তন কৰি শ্ৰীলংকাৰ সামৰিক মুৰব্বী কমল গুণাৰতনে কয়, "কেতিয়াও নাভাবিব যে আমি ক্ষমতা দখল কৰিবলৈ চেষ্টা কৰি আছোঁ। সেনাৰ তেনে কোনো ইচ্ছা নাই।''

    সোমবাৰে হোৱা হিংসাত্মক ঘটনা বৃদ্ধি হোৱাৰ কেইঘণ্টামান পিছত ৰাষ্ট্ৰপতিৰ জ্যেষ্ঠ ভাতৃ মহিন্দা ৰাজপাক্ষেই কয় যে তেওঁ এখন নতুন, একত্ৰিত চৰকাৰৰ দায়িত্ব লোৱাৰ আশাৰে পদত্যাগ কৰিছে। দুটা দশকতকৈও অধিক সময় ধৰি শ্ৰীলংকাৰ ৰাজনীতিত আধিপত্য বিস্তাৰ কৰা এটা পৰিয়ালৰ মুৰব্বী ৰাজপাক্ষেক পিছত খঙাল জনতাৰ দ্বাৰা আৱৰি থকাৰ পিছত তেওঁৰ কলম্বোৰ বাসগৃহৰ পৰা উদ্ধাৰ কৰা হয়।
    Published by:Gautam Barman
    First published: