• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • শ্ৰীলংকাৰ প্ৰাক্তন ৰাষ্ট্ৰপতি গোটাবায়া ৰাজাপক্ষ পত্নী আৰু পুত্ৰৰ সৈতে আমেৰিকাত থিতাপি ল'বলৈ গ্ৰীণ কাৰ্ডৰ অপেক্ষাত

শ্ৰীলংকাৰ প্ৰাক্তন ৰাষ্ট্ৰপতি গোটাবায়া ৰাজাপক্ষ পত্নী আৰু পুত্ৰৰ সৈতে আমেৰিকাত থিতাপি ল'বলৈ গ্ৰীণ কাৰ্ডৰ অপেক্ষাত

বৰ্তমান পত্নীৰ সৈতে থাইলেণ্ডৰ এখন হোটেলত থকা প্ৰাক্তন ৰাষ্ট্ৰপতিগৰাকীয়ে কমেও নৱেম্বৰ লৈকে থাইলেণ্ডত থকাৰ প্ৰাৰম্ভিক পৰিকল্পনা বাতিল কৰি ২৫ আগষ্টত শ্ৰীলংকালৈ উভতি আহিব।

বৰ্তমান পত্নীৰ সৈতে থাইলেণ্ডৰ এখন হোটেলত থকা প্ৰাক্তন ৰাষ্ট্ৰপতিগৰাকীয়ে কমেও নৱেম্বৰ লৈকে থাইলেণ্ডত থকাৰ প্ৰাৰম্ভিক পৰিকল্পনা বাতিল কৰি ২৫ আগষ্টত শ্ৰীলংকালৈ উভতি আহিব।

আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত ৰাজপাক্ষেৰ অধিবক্তাসকলে যোৱা মাহত তেওঁৰ গ্ৰীণ কাৰ্ডৰ বাবে আবেদন প্ৰক্ৰিয়া আৰম্ভ কৰিছে, কিয়নো তেওঁ এনে কৰিবলৈ যোগ্য কাৰণ তেওঁৰ পত্নী ইওমা ৰাজপাক্ষে এগৰাকী আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ নাগৰিক।

  • Share this:
ডেইলী মিৰ'ৰৰ এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি যোৱা মাহত পদত্যাগৰ আহ্বান জনোৱা, ৰাজহুৱা প্ৰতিবাদৰ মাজতে দেশৰ পৰা পলায়ন কৰা শ্ৰীলংকাৰ প্ৰাক্তন ৰাষ্ট্ৰপতি গোটাবায়া ৰাজাপক্ষে আমেৰিকালৈ উভতি আহি পত্নী আৰু পুত্ৰৰ সৈতে তাত বসতি স্থাপনৰ বাবে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ গ্ৰীণ কাৰ্ডৰ বাবে অপেক্ষা কৰি আছে।

প্ৰতিবেদনখনত 'নিৰ্ভৰযোগ্য সূত্ৰ'ৰ উদ্ধৃতি দি কোৱা হৈছে যে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত ৰাজপাক্ষেৰ অধিবক্তাসকলে যোৱা মাহত তেওঁৰ গ্ৰীণ কাৰ্ডৰ বাবে আবেদন প্ৰক্ৰিয়া আৰম্ভ কৰিছে, কিয়নো তেওঁ এনে কৰিবলৈ যোগ্য কাৰণ তেওঁৰ পত্নী ইওমা ৰাজপাক্ষে এগৰাকী আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ নাগৰিক।

কলম্বোত তেওঁৰ উকীলসকলে এতিয়া প্ৰক্ৰিয়াটো আগবাঢ়িবলৈ ইয়াত অতিৰিক্ত নথিপত্ৰ দাখিল কৰিব লাগিব বুলি প্ৰতিবেদনত কোৱা হৈছে। বৰ্তমান পত্নীৰ সৈতে থাইলেণ্ডৰ এখন হোটেলত থকা প্ৰাক্তন ৰাষ্ট্ৰপতিগৰাকীয়ে কমেও নৱেম্বৰ লৈকে থাইলেণ্ডত থকাৰ প্ৰাৰম্ভিক পৰিকল্পনা বাতিল কৰি ২৫ আগষ্টত শ্ৰীলংকালৈ উভতি আহিব।


সূত্ৰসমূহে ডেইলী মিৰ'ৰ ৰাজপাক্ষেক দুদিন আগতে তেওঁৰ উকীলসকলৰ সৈতে পৰামৰ্শ কৰিছিল আৰু এই মাহৰ শেষৰ ফালে শ্ৰীলংকালৈ উভতি যোৱাৰ সিদ্ধান্ত লৈছিল কাৰণ নিৰাপত্তাৰ চিন্তাৰ বাবে তেওঁক থাইলেণ্ডলৈ যোৱাৰ স্বাধীনতা দিয়া হোৱা নাছিল। থাই আৰক্ষীয়ে বহিষ্কৃত ৰাষ্ট্ৰপতিক লৈ বেংককত উপস্থিত হোৱাৰ পিছত নিৰাপত্তাজনিত কাৰণত ঘৰৰ ভিতৰত থাকিবলৈ পৰামৰ্শ দিছিল।


বৈদেশিক সংবাদ মাধ্যমৰ বাতৰি অনুসৰি, হোটেলখনত ৰাজপাক্ষেৰ সুৰক্ষা নিশ্চিত কৰিবলৈ বিশেষ শাখা ব্যুৰোৰ সাধাৰণ পোছাক পৰিহিত আৰক্ষী বিষয়াসকলক নিয়োজিত কৰা হৈছিল, যাৰ অৱস্থান প্ৰকাশ কৰা হোৱা নাই। বিষয়াসকলে শ্ৰীলংকাৰ প্ৰাক্তন ৰাষ্ট্ৰপতিক তেওঁৰ ভ্ৰমণৰ সময়ত হোটেলত থাকিবলৈ কৈছিল। যেতিয়া ৰাজপাক্ষে এই মাহৰ শেষৰ ফালে শ্ৰীলংকালৈ উভতি আহে, কেবিনেটে তেওঁক সাধাৰণতে প্ৰাক্তন ৰাষ্ট্ৰপতিসকলৰ বাবে সংৰক্ষিত ৰাজ্যিক গৃহ আৰু নিৰাপত্তা প্ৰদান কৰাৰ বিষয়ে আলোচনা কৰিব।

ৰাজপাক্ষে যোৱা মাহত মালদ্বীপলৈ পলাই গৈছিল, তাৰ পিছত ছিংগাপুৰলৈ। তেওঁ চিংগাপুৰত চিকিৎসা ভিছাত প্ৰৱেশ কৰিছিল আৰু ইয়াক দুবাৰ সম্প্ৰসাৰিত কৰিছিল যাতে তেওঁ যিমান সম্ভৱ সিমান সময় থাকিব পাৰে। কিয়নো তেওঁৰ ভিছা আৰু বৃদ্ধি কৰিব পৰা নগ'ল, ৰাজপাক্ষে আৰু তেওঁৰ পত্নী থাইলেণ্ডলৈ উৰা মাৰিছিল, য'ত তেওঁ নিশ্চিত হৈছিল যে তেওঁ তেওঁৰ তৃতীয় গন্তব্য স্থান নিৰ্ধাৰণ নকৰালৈকে থাকিব পাৰে।
Published by:Subham Goswami
First published: