• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • Sri Lanka Protest: শ্ৰীলংকাত ৰাষ্ট্ৰপতিৰ বাসগৃহ দখল কৰে প্ৰতিবাদকাৰীসকলে , ৰাষ্ট্ৰপতি গোটবায়া ৰাজপাক্ষে পলাতক ...

Sri Lanka Protest: শ্ৰীলংকাত ৰাষ্ট্ৰপতিৰ বাসগৃহ দখল কৰে প্ৰতিবাদকাৰীসকলে , ৰাষ্ট্ৰপতি গোটবায়া ৰাজপাক্ষে পলাতক ...

শ্ৰীলংকাৰ প্ৰতিবাদকাৰীসকলে শনিবাৰে ৰাষ্ট্ৰপতি গোটবায়া ৰাজপাক্ষেৰ চৰকাৰী বাসভৱনত প্ৰৱেশ কৰে, তেওঁৰ পদত্যাগ দাবী কৰি বেৰিকেডবোৰ আঁতৰায়।

শ্ৰীলংকাৰ প্ৰতিবাদকাৰীসকলে শনিবাৰে ৰাষ্ট্ৰপতি গোটবায়া ৰাজপাক্ষেৰ চৰকাৰী বাসভৱনত প্ৰৱেশ কৰে, তেওঁৰ পদত্যাগ দাবী কৰি বেৰিকেডবোৰ আঁতৰায়।

শ্ৰীলংকাৰ প্ৰতিবাদকাৰীসকলে শনিবাৰে ৰাষ্ট্ৰপতি গোটবায়া ৰাজপাক্ষেৰ চৰকাৰী বাসভৱনত প্ৰৱেশ কৰে, তেওঁৰ পদত্যাগ দাবী কৰি বেৰিকেডবোৰ আঁতৰায়।

  • Share this:
শ্ৰীলংকাৰ প্ৰতিবাদকাৰীসকলে শনিবাৰে ৰাষ্ট্ৰপতি গোটবায়া ৰাজপাক্ষেৰ চৰকাৰী বাসভৱনত প্ৰৱেশ কৰে, তেওঁৰ পদত্যাগ দাবী কৰি বেৰিকেডবোৰ আঁতৰায়। ডেইলী মিৰ'ৰৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি, প্ৰতিবাদকাৰীসকলে ৰাষ্ট্ৰপতিৰ বাসভৱনত প্ৰৱেশ কৰাত বাধা দিবলৈ আৰক্ষীয়ে শনিবাৰে ৰাতিপুৱা কন্দুৱা গেছ ব্যৱহাৰ কৰিছিল। অৱশ্যে, প্ৰতিবাদকাৰীসকলে বেৰিকেড আঁতৰাই ৰাষ্ট্ৰপতিৰ বাসগৃহত প্ৰৱেশ কৰে। গোটবায়া ৰাজপাক্ষে তেওঁৰ চৰকাৰী বাসভৱনৰ পৰা পলাই গৈছে।

ৰাজপাক্ষে মাৰ্চৰ পৰা পদত্যাগ কৰাৰ বাবে বৰ্ধিত চাপত আছে। এপ্ৰিলত প্ৰতিবাদকাৰীসকলে তেওঁৰ কাৰ্যালয়ৰ প্ৰৱেশদ্বাৰ দখল কৰাৰ পিছৰে পৰা তেওঁ ৰাষ্ট্ৰপতিৰ বাসগৃহক তেওঁৰ কাৰ্যালয় হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰি আহিছে। কলম্বোত প্ৰতিবাদ আৰম্ভ হোৱাৰ আগতে ৰাষ্ট্ৰপতি গোটবায়াই চৌহদটো খালী কৰি দিছিল। ইফালে, প্ৰতিবাদৰ সময়ত দুজন আৰক্ষী বিষয়াসহ কমেও ৩০ জন লোক আহত হয় আৰু কলম্বোৰ ৰাষ্ট্ৰীয় চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি কৰোৱা হৈছে।

শ্ৰীলংকাৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী ৰনিল বিক্ৰমসিংহে সাম্প্ৰতিক পৰিস্থিতিৰ বিষয়ে আলোচনা কৰিবলৈ আৰু তাৎক্ষণিক সমাধান বিচাৰি দলৰ নেতাসকলৰ অংশগ্ৰহণৰ সৈতে এক জৰুৰী বৈঠক আহ্বান কৰিছে, শ্ৰীলংকাৰ ডেইলী মিৰ'ৰে প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ মিডিয়া বিভাগৰ উদ্ধৃতিদি প্ৰতিবেদন প্ৰকাশ কৰিছে। তেওঁ অধ্যক্ষক সংসদৰ অধিৱেশন আহ্বান কৰিবলৈও অনুৰোধ জনাইছে। শ্ৰীলংকাৰ প্ৰাক্তন ক্ৰিকেটাৰ সনথ জয়সূৰ্যই কলম্বোত শেহতীয়াকৈ হোৱা প্ৰতিবাদ সন্দৰ্ভত এএনআইক কয়, "মই প্ৰতিবাদৰ অংশ আৰু জনসাধাৰণৰ দাবীৰ সৈতে থিয় দিছো। এই প্ৰতিবাদ তিনি মাহৰো অধিক সময় ধৰি চলি আছে।"





চৰকাৰ বিৰোধী প্ৰতিবাদৰ পূৰ্বে আৰক্ষীয়ে কাৰফিউ উঠাই লয়
শ্ৰীলংকাৰ ৰাষ্ট্ৰপতিয়ে তেওঁৰ কাৰ্যালয়ৰ বিষয়ে নিৰন্তৰ অটল আছিল আৰু স্পষ্টকৈ কৈছিল যে তেওঁ কোনো পৰিস্থিতিত ৰাষ্ট্ৰপতি পদ ত্যাগ নকৰে। শ্ৰীলংকাৰ শীৰ্ষ অধিবক্তা সংগঠন, মানৱ অধিকাৰ গোট আৰু ৰাজনৈতিক দলসমূহৰ বৰ্ধিত চাপৰ পিছত, আৰক্ষীয়ে শনিবাৰে চৰকাৰ বিৰোধী প্ৰতিবাদৰ পূৰ্বে কাৰফিউ প্ৰত্যাহাৰ কৰে। চৰকাৰ বিৰোধী প্ৰতিবাদ প্ৰতিহত কৰিবলৈ কলম্বোকে ধৰি দেশখনৰ পশ্চিম প্ৰদেশৰ সাতটা বিভাগত কাৰফিউ জাৰি কৰা হৈছিল।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি