• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • Sri Lanka Fuel Crisis : ইন্ধন নাই, নাই বিদ্যুৎ! শ্ৰীলংকা চৰকাৰে পুনৰ বন্ধ কৰিলে বিদ্যালয়

Sri Lanka Fuel Crisis : ইন্ধন নাই, নাই বিদ্যুৎ! শ্ৰীলংকা চৰকাৰে পুনৰ বন্ধ কৰিলে বিদ্যালয়

Sri Lanka Economic Crisis :  অনলাইন অধ্যয়নৰ সুবিধাৰ বাবে পুৱা ৮ বজাৰ পৰা দুপৰীয়া ১ বজালৈ বিদ্যুৎ সংযোগ বিচ্ছিন্ন নকৰিবলৈ সন্মত হৈছে।

Sri Lanka Economic Crisis : অনলাইন অধ্যয়নৰ সুবিধাৰ বাবে পুৱা ৮ বজাৰ পৰা দুপৰীয়া ১ বজালৈ বিদ্যুৎ সংযোগ বিচ্ছিন্ন নকৰিবলৈ সন্মত হৈছে।

Sri Lanka Economic Crisis : অনলাইন অধ্যয়নৰ সুবিধাৰ বাবে পুৱা ৮ বজাৰ পৰা দুপৰীয়া ১ বজালৈ বিদ্যুৎ সংযোগ বিচ্ছিন্ন নকৰিবলৈ সন্মত হৈছে।

  • Share this:
শ্ৰীলংকাৰ শিক্ষা মন্ত্ৰালয়ে দেশজুৰি শক্তি সংকটৰ মাজত ৪ জুলাইৰ পৰা সকলো চৰকাৰী আৰু ৰাজ্যিক অনুমোদিত ব্যক্তিগত বিদ্যালয়ৰ বাবে বন্ধ ঘোষণা কৰিছে। শ্ৰীলংকাৰ শিক্ষা মন্ত্ৰীয়ে কৈছে যে বিদ্যালয়বিলাকে পৰৱৰ্তী বন্ধৰ ভিতৰত পাঠ্যক্ৰম সম্পূৰ্ণ কৰিব।

ইয়াৰ পূৰ্বে, ১৮ জুনত শ্ৰীলংকা চৰকাৰে সকলো বিদ্যালয় এসপ্তাহৰ বাবে বন্ধ ৰখাৰ কথা ঘোষণা কৰিছিল। শ্ৰীলংকাৰ শিক্ষা মন্ত্ৰালয়ে ঘোষণা কৰে যে "কলম্বো চহৰৰ সকলো চৰকাৰী আৰু চৰকাৰী অনুমোদিত ব্যক্তিগত বিদ্যালয়ৰ লগতে অন্যান্য প্ৰদেশৰ অন্যান্য মুখ্য চহৰসমূহৰ বিদ্যালয়সমূহো দীৰ্ঘম্যাদী বিদ্যুৎ সংযোগৰ বাবে অহা সপ্তাহত বন্ধ ৰখা হ'ব।"

শ্ৰীলংকাৰ শিক্ষা মন্ত্ৰালয়ৰ সচিব নিহাল ৰাণাসিংহে (Sri Lankan Prime Minister Ranil Wickremesinghe) বিদ্যালয়সমূহক অনলাইন শ্ৰেণী ল'বলৈ কৈছে আৰু কয় যে বিদ্যালয়সমূহক কেৱল এনে পৰিস্থিতিত কম শিক্ষাৰ্থীৰ সৈতে শ্ৰেণী অনুষ্ঠিত কৰিবলৈ অনুমতি দিয়া হ'ব, য'ত পৰিবহণৰ সমস্যাই শিক্ষাৰ্থী, শিক্ষক আৰু অধ্যক্ষসকলক প্ৰভাৱিত নকৰে।

তেওঁ কৈছিল যে শ্ৰীলংকাৰ অসামৰিক সেৱা আয়োগে অনলাইন অধ্যয়নৰ সুবিধাৰ বাবে পুৱা ৮ বজাৰ পৰা দুপৰীয়া ১ বজালৈ বিদ্যুৎ সংযোগ বিচ্ছিন্ন নকৰিবলৈ সন্মত হৈছে।

উল্লেখ্য, শ্ৰীলংকাই ১৯৪৮ চনত স্বাধীনতা লাভ কৰাৰ পিছৰে পৰা এই বছৰৰ মাৰ্চৰ পৰা এক অভূতপূৰ্ব অৰ্থনৈতিক সংকটৰ সন্মুখীন হৈছে। ৰাষ্ট্ৰপতি গোটাবায়া ৰাজপাক্ষেৰ ভাতৃ মহিন্দা ৰাজপাক্ষেৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী পদৰ পৰা পদত্যাগ আৰু মে'ত ৰণিল বিক্ৰমসিংহেক দেশৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী হিচাপে নিযুক্তি দিয়াৰ ফলতো ৰাজনৈতিক অস্থিৰতাৰ সৃষ্টি হৈয়ে  আছে (Sri Lanka Fuel Crisis)। মে' মাহত খাদ্যৰ অভাৱ, দৈনিক বিদ্যুৎ বিভ্ৰাটৰ লগতে মুখ্য খাদ্য সামগ্ৰী, ৰন্ধন, পৰিবহণ আৰু ঔদ্যোগিক ইন্ধনৰ অভাৱ শীৰ্ষত উপনীত হয়।
Published by:Gautam Barman
First published: