• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • অৰ্থনৈতিক সংকটত শ্ৰীলংকা! "অহা ১২ মাহৰ বাবে সীমিত কৰা হ'ব ইন্ধন আমদানি", শক্তি মন্ত্ৰীৰ বক্তব্য

অৰ্থনৈতিক সংকটত শ্ৰীলংকা! "অহা ১২ মাহৰ বাবে সীমিত কৰা হ'ব ইন্ধন আমদানি", শক্তি মন্ত্ৰীৰ বক্তব্য

শ্ৰীলংকাৰ লোকসকলে অভাৱ সহ্য কৰাৰ বাবে আহাৰ এৰাই চলিছে, দুৰ্লভ ইন্ধন ক্ৰয় কৰিবলৈ কেইবা ঘণ্টা ধৰি শাৰী পাতি আছে। (ছবি: এপি)

শ্ৰীলংকাৰ লোকসকলে অভাৱ সহ্য কৰাৰ বাবে আহাৰ এৰাই চলিছে, দুৰ্লভ ইন্ধন ক্ৰয় কৰিবলৈ কেইবা ঘণ্টা ধৰি শাৰী পাতি আছে। (ছবি: এপি)

শক্তি মন্ত্ৰীয়ে এই সপ্তাহত কাৰ্যকৰী হ'বলগীয়া ইন্ধন ৰেচন প্ৰণালীৰ যুক্তি ব্যাখ্যা কৰি কয় যে বৈদেশিক মুদ্ৰাৰ তীব্ৰ অভাৱৰ বাবে শ্ৰীলংকাই অহা ১২ মাহৰ বাবে ইন্ধন আমদানি সীমিত কৰিব।

  • Share this:
শ্ৰীলংকাৰ শক্তি মন্ত্ৰীয়ে সোমবাৰে কয় যে বৈদেশিক মুদ্ৰাৰ তীব্ৰ অভাৱৰ বাবে অহা ১২ মাহৰ বাবে ইন্ধন আমদানি সীমিত কৰিব, যিহেতু দ্বীপ ৰাষ্ট্ৰখনৰ নতুন চৰকাৰে এই বিকল অৰ্থনৈতিক সংকটৰ পৰা বাহিৰ হোৱাৰ পথ বিচাৰিছে।


অৰ্থনৈতিক অপব্যৱস্থা আৰু ক'ভিড মহামাৰীৰ প্ৰভাৱৰ বাবে দেশখনৰ বৈদেশিক মুদ্ৰাৰ ভাণ্ডাৰ কমি যোৱাৰ পিছত ২২ নিযুত জনসংখ্যাৰ দেশখনে কেইবা মাহ ধৰি ইন্ধন আৰু ঔষধকে ধৰি অত্যাৱশ্যকীয় সামগ্ৰীৰ অভাৱৰ সৈতে যুঁজি আছে।


শ্ৰীলংকাৰ শক্তি মন্ত্ৰী কাঞ্চনা ৱিজেচেকেৰাই এক টুইটযোগে এই সপ্তাহত কাৰ্যকৰী হ'বলগীয়া ইন্ধন ৰেচন প্ৰণালীৰ যুক্তি ব্যাখ্যা কৰি কয়, "ফৰেক্সৰ সমস্যাৰ বাবে অহা ১২ মাহত ইন্ধন আমদানি সীমিত কৰিব লাগিব।"


শ্ৰীলংকাৰ নতুন ৰাষ্ট্ৰপতি ৰনিল ৱিক্ৰমসিংহে যোৱা সপ্তাহত সংসদৰ ভোটত বিজয় লাভ কৰাৰ পিছত কাৰ্যভাৰ গ্ৰহণ কৰাৰ পিছত সংকটৰ প্ৰভাৱ হ্ৰাস কৰিবলৈ গ্ৰহণ কৰা প্ৰথম পদক্ষেপসমূহৰ ভিতৰত ৰেচন প্ৰণালী অন্যতম।


তেওঁৰ পূৰ্বসূৰী গোটাবায়া ৰাজাপাক্ষ দেশৰ পৰা পলাই গৈছিল আৰু তাৰপিছত এই মাহৰ আৰম্ভণিতে তেওঁৰ অৰ্থনীতিৰ অপব্যৱহাৰৰ বিৰুদ্ধে গণ প্ৰতিবাদৰ পিছত পদত্যাগ কৰিছিল, প্ৰতিবাদকাৰীসকলে তেওঁৰ চৰকাৰী বাসভৱন আৰু কাৰ্যালয়ত আক্ৰমণ কৰিছিল।


ইন্ধনৰ তীব্ৰ অভাৱ আৰু ৰাজনৈতিক অস্থিৰতাই তেওঁলোকক প্ৰায় এমাহৰ বাবে বন্ধ ৰখাৰ পিছত শ্ৰীলংকাত সোমবাৰে বিদ্যালয়সমূহ পুনৰ মুকলি কৰি দিয়া হয়।


অৱশ্যে, দেওবাৰে জাৰি কৰা এক বিজ্ঞপ্তিত চৰকাৰে ৰাজহুৱা খণ্ডৰ কৰ্মচাৰীসকলক আৰু এমাহৰ বাবে ঘৰৰ পৰা কাম কৰি থাকিবলৈ অনুৰোধ জনাইছে।


দেশৰ দ্বিতীয় সৰ্ববৃহৎ ইন্ধনৰ খুচুৰা বিক্ৰেতা লংকা আইঅ'চিয়ে আগষ্টত প্ৰায় ৩০,০০০ টনৰ দুটা ইন্ধন আমদানি কৰিব, পৰিচালন সঞ্চালক মনোজ গুপ্তাই কয়।


গুপ্তাই ৰয়টাৰক কয়, "আমি কষ্ট হ্ৰাস কৰিবলৈ চৰকাৰৰ সৈতে সামূহিকভাৱে কাম কৰি আছো আৰু আমাৰ অগ্ৰাধিকাৰ হৈছে উদ্যোগসমূহক ইন্ধন যোগান ধৰা।"
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি