• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • South Korea : দক্ষিণ কোৰিয়াত ৩ দিনত ১৪ লাখ লোক সংক্ৰমিত, ভাৰততো ক'ভিডৰ চতুৰ্থ ঢৌৰ আশংকা কৰা হৈছে এই কাৰণত

South Korea : দক্ষিণ কোৰিয়াত ৩ দিনত ১৪ লাখ লোক সংক্ৰমিত, ভাৰততো ক'ভিডৰ চতুৰ্থ ঢৌৰ আশংকা কৰা হৈছে এই কাৰণত

আটাইতকৈ ডাঙৰ ভুল ধাৰণাটো হ'ল 'অ'মিক্ৰন হৈছে পাতল'। এইটোৱেই কোৰোনাৰ শেষ প্ৰকাৰ বুলি কৰা ধাৰণাটোও ভুল।

আটাইতকৈ ডাঙৰ ভুল ধাৰণাটো হ'ল 'অ'মিক্ৰন হৈছে পাতল'। এইটোৱেই কোৰোনাৰ শেষ প্ৰকাৰ বুলি কৰা ধাৰণাটোও ভুল।

আটাইতকৈ ডাঙৰ ভুল ধাৰণাটো হ'ল 'অ'মিক্ৰন হৈছে পাতল'। এইটোৱেই কোৰোনাৰ শেষ প্ৰকাৰ বুলি কৰা ধাৰণাটোও ভুল।

  • Share this:
ইউৰোপ আৰু দক্ষিণ-পূব এছিয়াত নতুন কোভিড প্ৰকাৰৰ (New Covid Variant) সংক্ৰমণ উদ্বেগজনক গতিত বৃদ্ধি পাইছে। দক্ষিণ–পূব এছিয়াৰ চীনত ১৪ মাহৰ পিছত কোৰোনাই দুগৰাকীৰ জীৱন নাশ কৰাৰ খবৰ পোৱা গৈছে।

ইয়াৰ মাজতে আটাইতকৈ ডাঙৰ বিপদত পৰিছে দক্ষিণ কোৰিয়া (South Korea), দেশখনত মুঠ কোৰোনা ৰোগীৰ সংখ্যা ৯০ লাখ অতিক্ৰম কৰিছে। ইয়াৰ ভিতৰত, ১৬ শতাংশ সংক্ৰমণৰ ঘটনা বৃহস্পতিবাৰৰ পৰা শনিবাৰৰ ভিতৰত অৰ্থাৎ তিনি দিনত ১৪ লাখৰো অধিক সংক্ৰমণৰ ঘটনা পোহৰলৈ আহিছিল। আনহাতে, ফ্ৰান্স, ইংলেণ্ড আৰু ইটালীত এসপ্তাহৰ ভিতৰত ৩০%তকৈ অধিক সংক্ৰমণৰ ঘটনা বৃদ্ধি হৈছে।

ইয়াৰ লগতে যোৱা সপ্তাহৰ তুলনাত সমগ্ৰ বিশ্বত প্ৰতিদিনে কোৰোনা ৰোগীৰ সংখ্যা ১২% বৃদ্ধি হৈছে। বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই (WHO) প্ৰকাশ কৰা মতে, কোৰোনা সংক্ৰমণ এই বৃদ্ধি হৈছে প্ৰকৃততে অধিক ভয়াৱহ। উল্লেখ্য, অ'মিক্ৰনৰ BA.2 উপ-প্ৰকাৰৰ স্পাইক প্ৰ'টিনত পোৱা পৰিৱৰ্তনবোৰ দ্ৰুত পিচিআৰ পৰীক্ষাত ধৰা নপৰে। চিন্তাজনক কথাটো হ'ল BA1 আৰু BA2 একলগ হৈ এটা নতুন ৰূপ সৃষ্টি কৰিব পাৰে। ইজৰাইলত এনে ধৰণৰ দুটা ঘটনা প্ৰত্যক্ষ কৰা হৈছে।

অ'মিক্ৰনক লৈ থকা বিভ্ৰান্তি
আটাইতকৈ ডাঙৰ ভুল ধাৰণাটো হ'ল 'অ'মিক্ৰন হৈছে পাতল'। এইটোৱেই কোৰোনাৰ শেষ প্ৰকাৰ বুলি কৰা ধাৰণাটোও ভুল। মনত ৰাখিব যে মহামাৰী শেষ হোৱা নাই। এনেধৰণৰ অধিক লোক কোৰোনাৰ কবলত পৰিছে, যাক সম্পূৰ্ণৰূপে টিকাকৰণ কৰা হোৱা নাই।

ভাৰততো এটা চতুৰ্থ ঢৌ আশংকা কৰা হৈছে
২৭ মাৰ্চৰ পৰা দেশত আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বিমান চলাচল পুনৰ আৰম্ভ হ'ব। ইয়াৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত ভাৰতত চতুৰ্থ ঢৌৰ আশংকা আছে। কিন্তু বিশেষজ্ঞসকলে কয় যে ২০২১ চনৰ ডিচেম্বৰৰ পৰা এই বছৰৰ ফেব্ৰুৱাৰী মাহৰ ভিতৰত তৃতীয় ঢৌত বেছিভাগ লোকৰে ৰোগ প্ৰতিৰোধৰ ক্ষমতা বৃদ্ধি হৈছে। এনে পৰিস্থিতিত চতুৰ্থ ঢৌ অতি বিপদজনক হোৱাৰ সম্ভাৱনা কম, কিন্তু কোৰোনাৰ পৰা সুৰক্ষা পোৱাৰ বাবে সাৱধানতা অৱলম্বন কৰা অতি দৰকাৰ।
Published by:Gautam Barman
First published:

শেহতীয়া বাতৰি