• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • NRFএ তালিবানৰ পঞ্জশিৰ দখলৰ দাবী নাকচ কৰিছে ! 'আমাৰ যুঁজাৰুসকল প্ৰতিটো কোণতে আছে' NRFৰ দাবী...

NRFএ তালিবানৰ পঞ্জশিৰ দখলৰ দাবী নাকচ কৰিছে ! 'আমাৰ যুঁজাৰুসকল প্ৰতিটো কোণতে আছে' NRFৰ দাবী...

File-Reuters

File-Reuters

আফগানিস্তান (Afghanistan)ত অন্তিম আশা হৈছে বিদ্ৰোহী নেতা আহমেদ মাছুদ (Ahmed Masood)ৰ পঞ্জশিৰ (Panjshir) ৰাজ্য। তালিবানে (Taliban) পঞ্জশিৰ প্ৰদেশ দখল কৰাৰ কথাও কৈছে। আনহাতে, ৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰতিৰোধ এনআৰএফ ফ্ৰণ্ট, বিদ্ৰোহী সংগঠনটোৱে তালিবানৰ দাবী নাকচ কৰিছে।

  • Share this:
আফগানিস্তান (Afghanistan)ত অন্তিম আশা হৈছে বিদ্ৰোহী নেতা আহমেদ মাছুদ (Ahmed Masood)ৰ পঞ্জশিৰ (Panjshir) ৰাজ্য। এতিয়া ইয়াৰ বিষয়ে বিভিন্ন দাবী আছে। তালিবানে (Taliban) পঞ্জশিৰ প্ৰদেশ দখল কৰাৰ কথাও কৈছে। আনহাতে, ৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰতিৰোধ এনআৰএফ ফ্ৰণ্ট, বিদ্ৰোহী সংগঠনটোৱে তালিবানৰ দাবী নাকচ কৰিছে। এনআৰএফে কৈছে যে পঞ্জশিৰত তালিবানৰ দখল ভুল। আমাৰ যুঁজাৰুসকল পঞ্জশিৰৰ প্ৰতিটো কোণত উপস্থিত আছে।

এনআৰএফে কৈছে যে আমাৰ কামাণ্ডাৰসকল এতিয়াও গুৰুত্বপূৰ্ণ পদত নিয়োজিত হৈ আছে। একে সময়তে, আমাৰ যুঁজাৰুসকলক পঞ্জশিৰ উপত্যকাৰ বিভিন্ন স্থানত নিয়োজিত কৰা হয়। যুঁজখন মাত্ৰ চলি আছে। এনআৰএফে আশা প্ৰকাশ কৰিছে যে আফগানিস্তানৰ জনসাধাৰণে এই যুঁজ অব্যাহত ৰাখিব।

সংবাদ সংস্থা এএফপিৰ মতে, তালিবানে কয় যে তেওঁলোকে পঞ্জশিৰ প্ৰদেশ সম্পূৰ্ণৰূপে দখল কৰিছে। একে সময়তে, উত্তৰ এলায়েন্সৰ ৰেজিষ্টেন্স ফ'ৰ্চ (NRF)ৰ মুখ্য কমাণ্ডাৰ চালেহ মহম্মদৰ (Saleh Mohammad) মৃত্যুৰো দাবী কৰা হৈছে। তালিবানৰ মুখ্য মুখপাত্ৰ জাবিহুল্লাহ মুজাহিদে এক বিবৃতিত কয়, 'এই বিজয়ে আমাৰ দেশক সম্পূৰ্ণৰূপে যুদ্ধৰ জলাভূমিৰ পৰা বাহিৰলৈ গৈছে।'

পঞ্জশীৰ সন্দৰ্ভত তালিবানে কৈছিল, "আল্লাৰ সহায়ত আৰু আমাৰ ৰাষ্ট্ৰৰ ব্যাপক সমৰ্থনত, দেশখনৰ সম্পূৰ্ণ নিৰাপত্তাৰ বাবে আমাৰ অন্তিম প্ৰচেষ্টাৰ ফলস্বৰূপে পঞ্জশীৰ সম্পূৰ্ণৰূপে বিজয়ী হৈছে।
Published by:Kokil Sarma
First published: