• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • প্ৰতিৰোধৰ দুৰ্গ পঞ্জশিৰত হ্ৰাস পাইছে NRFৰ প্ৰতিৰোধী শক্তি ! পঞ্জশিৰত ড্ৰোন আক্ৰমণ পাকিস্তানৰ বায়ুসেনাৰ ! ঘৰত বোমা বিস্ফোৰণৰ পিছত আন ঠাইলৈ স্থানান্তৰিত চালেহ...

প্ৰতিৰোধৰ দুৰ্গ পঞ্জশিৰত হ্ৰাস পাইছে NRFৰ প্ৰতিৰোধী শক্তি ! পঞ্জশিৰত ড্ৰোন আক্ৰমণ পাকিস্তানৰ বায়ুসেনাৰ ! ঘৰত বোমা বিস্ফোৰণৰ পিছত আন ঠাইলৈ স্থানান্তৰিত চালেহ...

আফগানিস্তানৰ একমাত্ৰ মুক্ত প্ৰদেশ পঞ্জশিৰ (Panjshir)) দখলৰ বাবে তালিবান (Taliban) আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰতিৰোধ বাহিনীৰ (National Resistance Force) মাজত যুদ্ধ চলি আছে । ইফালে, তালিবানে পঞ্জশিৰত ইয়াৰ অভিযান প্ৰায় সম্পূৰ্ণ কৰা বুলি দাবী কৰিছে। 

আফগানিস্তানৰ একমাত্ৰ মুক্ত প্ৰদেশ পঞ্জশিৰ (Panjshir)) দখলৰ বাবে তালিবান (Taliban) আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰতিৰোধ বাহিনীৰ (National Resistance Force) মাজত যুদ্ধ চলি আছে । ইফালে, তালিবানে পঞ্জশিৰত ইয়াৰ অভিযান প্ৰায় সম্পূৰ্ণ কৰা বুলি দাবী কৰিছে। 

আফগানিস্তানৰ একমাত্ৰ মুক্ত প্ৰদেশ পঞ্জশিৰ (Panjshir)) দখলৰ বাবে তালিবান (Taliban) আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰতিৰোধ বাহিনীৰ (National Resistance Force) মাজত যুদ্ধ চলি আছে । ইফালে, তালিবানে পঞ্জশিৰত ইয়াৰ অভিযান প্ৰায় সম্পূৰ্ণ কৰা বুলি দাবী কৰিছে। 

  • Share this:
আফগানিস্তানৰ একমাত্ৰ মুক্ত প্ৰদেশ পঞ্জশিৰ (Panjshir)) দখলৰ বাবে তালিবান (Taliban) আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰতিৰোধ বাহিনীৰ (National Resistance Force) মাজত যুদ্ধ চলি আছে । ইফালে, তালিবানে পঞ্জশিৰত ইয়াৰ অভিযান প্ৰায় সম্পূৰ্ণ কৰা বুলি দাবী কৰিছে।  তালিবানে পঞ্জশিৰৰ কেইজনমান বিশিষ্ট কমাণ্ডাৰক হত্যা কৰা বুলিও দাবী কৰিছে। ইফালে, আফগানিস্তানৰ স্বঘোষিত ৰাষ্ট্ৰপতি আমৰুল্লাহ চালেহ (Amrullah Saleh)ৰ ঘৰটোও হেলিকপ্টাৰেৰে আক্ৰমণ কৰা হৈছে। অৱশ্যে, চালেহে আক্ৰমণৰ পৰা নিজক ৰক্ষা কৰে আৰু এক অজ্ঞাত স্থানলৈ স্থানান্তৰিত হয়।

কেইবাজনো জ্যেষ্ঠ কামাণ্ডাৰ নিহত
দেওবাৰে সংঘৰ্ষত পঞ্জশিৰৰ কেইবাজনো শীৰ্ষ কমাণ্ডাৰ নিহত হৈছে। ইয়াৰ ভিতৰত আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ হৈছে ফাহিম দস্তি। ফাহিম, যি এজন সাংবাদিক আছিল, পঞ্জশিৰৰ মুখপাত্ৰও আছিল। তেওঁৰ উপৰিও, মাছুদ পৰিয়ালৰ সৈতে জড়িত কমাণ্ডাৰসকলকো হত্যা কৰা হৈছে। ইয়াৰ ভিতৰত আছে গুল হায়দৰ খান, মুনিব আমিৰী আৰু জেনেৰেল উদাদ।

ঘাটীত গুলীবৰ্ষণ আৰু বোমা আক্ৰমণৰ প্ৰতিবেদন
যোৱা কেইদিনমান ধৰি পঞ্জশিৰ উপত্যকাত গুলীবৰ্ষণ আৰু বোমা আক্ৰমণৰ খবৰ পোৱা গৈছে। এনআৰএফেও উপযুক্ত প্ৰত্যুত্তৰ দি আছিল। এই যুঁজত ৪০ জনতকৈও অধিক তালিবান নিহত হোৱাৰ খবৰ পোৱা গৈছে, আনহাতে ১৯ জন তালিবানক গ্ৰেপ্তাৰ কৰা হৈছে।

পাকিস্তানেও তালিবানক সমৰ্থন কৰি আছে
ইয়াৰ পূৰ্বে, CNN-News18-এ এক প্ৰতিবেদনত কৈছিল যে পাকিস্তানে পঞ্জশিৰত তালিবান যুদ্ধক সহায় কৰি আছে। CNN-News18ৰ সূত্ৰই কৈছিল যে পাকিস্তানে পঞ্জশিৰত তালিবান যোদ্ধাসকলক বিমান সমৰ্থন আগবঢ়াই আছে। পাকিস্তানৰ বায়ু সেনাই পঞ্জশিৰত ড্ৰোন আক্ৰমণ চলাই আছে। দেওবাৰে আইএছআইৰ মুৰব্বী হামিদ ফৈজে তালিবানক সমৰ্থন আগবঢ়াইছিল।

চালেহে ৰাষ্ট্ৰসংঘলৈ লিখিছে
ইফালে, তালিবানে সকলো গুৰুত্বপূৰ্ণ সামগ্ৰী বন্ধ কৰি দিছে আৰু পঞ্জশিৰত এনআৰএফক দুৰ্বল কৰিবলৈ পথ অৱৰোধ কৰিছে। আফগান উপ ৰাষ্ট্ৰপতি আমৰুল্লাহ চালেহেও এই বিষয়টোত ৰাষ্ট্ৰসংঘলৈ পত্ৰ লিখিছে। ইয়াত কোৱা হৈছে যে পঞ্জশিৰত তালিবানে অত্যাৱশ্যকীয় সামগ্ৰী যোগান বন্ধ কৰিছে, যাৰ ফলত এক অমানৱীয় সংকটৰ সৃষ্টি হৈছে। ইয়াত আৰু কোৱা হৈছে যে যদি ৰাষ্ট্ৰসংঘই তেওঁ কোৱা কথাবোৰ উপেক্ষা কৰে, পঞ্জশিৰত মানৱ ধ্বংস হ'ব।
Published by:Kokil Sarma
First published: