• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • Solar Storm: পৃথিৱীত আহিব সৌৰ ধুমুহা ! নাছাই পৃথিৱীলৈ আহিবলগীয়া সংকটৰ বিষয়ে সতৰ্ক কৰি দিছে ...

Solar Storm: পৃথিৱীত আহিব সৌৰ ধুমুহা ! নাছাই পৃথিৱীলৈ আহিবলগীয়া সংকটৰ বিষয়ে সতৰ্ক কৰি দিছে ...

আপুনি নিশ্চয় সৌৰ তুফান বা সৌৰ ধুমুহাৰ (Solar Storm) বিষয়ে শুনিছে। সূৰ্যৰ পৃষ্ঠৰ পৰা বিদ্যুত চুম্বকীয় বিস্ফোৰণ (Electromagnetic eruptions from the surface of the sun) যাৰ ফলত বৃহৎ পৰিমাণৰ কণা প্ৰবাহিত হয়। এই পৰিঘটনাটোক সৌৰ ধুমুহা বুলি কোৱা হয়।

আপুনি নিশ্চয় সৌৰ তুফান বা সৌৰ ধুমুহাৰ (Solar Storm) বিষয়ে শুনিছে। সূৰ্যৰ পৃষ্ঠৰ পৰা বিদ্যুত চুম্বকীয় বিস্ফোৰণ (Electromagnetic eruptions from the surface of the sun) যাৰ ফলত বৃহৎ পৰিমাণৰ কণা প্ৰবাহিত হয়। এই পৰিঘটনাটোক সৌৰ ধুমুহা বুলি কোৱা হয়।

আপুনি নিশ্চয় সৌৰ তুফান বা সৌৰ ধুমুহাৰ (Solar Storm) বিষয়ে শুনিছে। সূৰ্যৰ পৃষ্ঠৰ পৰা বিদ্যুত চুম্বকীয় বিস্ফোৰণ (Electromagnetic eruptions from the surface of the sun) যাৰ ফলত বৃহৎ পৰিমাণৰ কণা প্ৰবাহিত হয়। এই পৰিঘটনাটোক সৌৰ ধুমুহা বুলি কোৱা হয়।

  • Share this:
আপুনি নিশ্চয় সৌৰ তুফান বা সৌৰ ধুমুহাৰ (Solar Storm) বিষয়ে শুনিছে। যদি আপুনি শুনা নাই, তেন্তে বহলভাৱে বুজি পাব যে সূৰ্যৰ পৃষ্ঠৰ পৰা বিদ্যুত চুম্বকীয় বিস্ফোৰণ (Electromagnetic eruptions from the surface of the sun) যাৰ ফলত বৃহৎ পৰিমাণৰ কণা প্ৰবাহিত হয়। এই পৰিঘটনাটোক সৌৰ ধুমুহা বুলি কোৱা হয়। নাছাই সতৰ্ক কৰি দিছে যে ইউকেত পৃথিৱীৰ বায়ুমণ্ডলত শক্তিশালী সৌৰ ধুমুহাৰ আশংকা আছে।

নাছা আৰু আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ৰাষ্ট্ৰীয় মহাসাগৰীয় আৰু বায়ুমণ্ডলীয় প্ৰশাসনে পৃথিৱীৰ সৈতে সৌৰ ধুমুহাৰ সংঘৰ্ষৰ সময়ৰ বিষয়ে তেওঁলোকৰ অনুমান পৃথক। নাছাই ২৮ মাৰ্চত সংঘৰ্ষৰ সময় ঘোষণা কৰিছে। আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ NOAAএ ১৮ ঘণ্টা আগতে ঘটনাটোৰ ভৱিষ্যতবাণী কৰিছে। ইউকেৰ আকাশত এই সময়ত এক উজ্জ্বল জ্যোতিষ্ক দেখা পাব পাৰে।

পৃথিৱীত সৌৰ সংকট হ'বলৈ গৈ আছে!
দৰাচলতে, যেতিয়া সৌৰ বতাহে পৃথিৱীৰ চুম্বকীয় ক্ষেত্ৰ বা বায়ুমণ্ডলত প্ৰৱেশ কৰে, দ্ৰুত পোহৰ উৎপন্ন হয়। সাধাৰণতে ইয়াক অৰোৰা পোলাৰিছ বুলি কোৱা হয়। উত্তৰ মেৰুত ইয়াক উত্তৰ প্ৰকাশ বুলিও কোৱা হয়। স্পেচ ৱেডাৰ ৱমেন নামেৰে জনাজাত ড. তামিতা স্কভৰ মতে, যিকোনো এলেকাত উচ্চ কম্পনাঙ্কৰ ৰেডিঅ' সমস্যা থাকিব পাৰে য'ত ধুমুহা আক্ৰমণ কৰাৰ দিনৰ সময় হয়। ড০ স্কোভাই কৈছে যে এই সৌৰ ধুমুহাৰ মাজত যথেষ্ট শক্তিশালী সংঘৰ্ষ হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে।

সন্ধিয়া এটা সৌৰ ধুমুহা পৃথিৱীত আহিব
কেৱল এয়াই নহয়, ড. স্কোভাই লগতে আঙুলিয়াই দিছে যে এই সংঘৰ্ষৰ প্ৰভাৱ মধ্য-অক্ষাংশলৈকে প্ৰসাৰিত হ'ব পাৰে। আকাশত সৌৰ ধুমুহাৰ পৰা মানুহে উজ্জ্বল পোহৰ দেখিব পাৰিবনে বুলি সোধাত ড০ স্কোভাই কয় যে ইয়াক নিউয়ৰ্কৰ গ্ৰাম্য অঞ্চলত দেখা যাব পাৰে। দক্ষিণ মেৰুত নিউজিলেণ্ড আৰু তাচমানিয়াত দেখা যাযব পাৰে কাৰণ ইয়াত ধুমুহা সন্ধিয়া আহিব।
Published by:Kokil Sarma
First published: