মুখ্যপৃষ্ঠা » খবৰ

» বিশ্ব

»এসময়ৰ দেশৰ IT Minister, এতিয়া তেওঁ Pizza Delivery Boy ! Oxford Universityৰ M.Sc. পাছ এই মন্ত্ৰীজনৰ ক্ষেত্ৰত কিয় হ'ল ইমান পৰিৱৰ্তন ?

এসময়ৰ দেশৰ IT Minister, এতিয়া তেওঁ Pizza Delivery Boy ! Oxford Universityৰ M.Sc. পাছ এই মন্ত্ৰীজনৰ ক্ষেত্ৰত কিয় হ'ল ইমান পৰিৱৰ্তন ?

Kokil Sarma | News18-Assam
Updated:August 25, 2021, 11:40 AM IST
এসময়ৰ দেশৰ IT Minister, এতিয়া তেওঁ Pizza Delivery Boy ! Oxford Universityৰ M.Sc. পাছ এই মন্ত্ৰীজনৰ ক্ষেত্ৰত কিয় হ'ল ইমান পৰিৱৰ্তন ?
Afghanistanৰ প্ৰাক্তন মন্ত্ৰী চৈয়দ আহমেদ শ্বাহে (Sayed Ahmad Shah Sadat) জাৰ্মানীৰ লিপজিগত আশ্ৰয় লৈছে, তেওঁ যোৱা ২ মাহ ধৰি ইয়াত পিজ্জা ডেলিভাৰী ল'ৰা হিচাপে কাম কৰি আছে।

Afghanistanৰ প্ৰাক্তন মন্ত্ৰী চৈয়দ আহমেদ শ্বাহে (Sayed Ahmad Shah Sadat) জাৰ্মানীৰ লিপজিগত আশ্ৰয় লৈছে, তেওঁ যোৱা ২ মাহ ধৰি ইয়াত পিজ্জা ডেলিভাৰী ল'ৰা হিচাপে কাম কৰি আছে।

  • Share this:
তালিবানৰ (Taliban) আফগানিস্তান (Afghanistan) দখলৰ পিছত ৰাষ্ট্ৰপতি আশ্ৰাফ ঘনিকে ধৰি ৰাজনীতিবিদ আৰু মন্ত্ৰীসকলে দেশৰ পৰা পলাই গৈছে। তেওঁলোকৰ বহুতে এতিয়া সাধাৰণ মানুহৰ দৰে জীয়াই থাকিবলৈ বাধ্য হৈছে। আফগানিস্তানৰ এজন প্ৰাক্তন মন্ত্ৰীৰ এখন ছবি ওলাইছে যিটো বিশ্বাস কৰা কঠিন। প্ৰাক্তন মন্ত্ৰী চৈয়দ আহমেদ শ্বাহে (Sayed Ahmad Shah Sadat) জাৰ্মানীৰ লিপজিগত আশ্ৰয় লৈছে, তেওঁ যোৱা ২ মাহ ধৰি ইয়াত পিজ্জা ডেলিভাৰী ল'ৰা হিচাপে কাম কৰি আছে। ছবিখন চাই বিশ্বাস কৰা কঠিন যে চাৰিজন আৰু নিৰাপত্তাকৰ্মীৰ কঠোৰ সতৰ্কতাৰ মাজত চুট বুটত বাস কৰা চৈয়দ আহমেদ শ্বাহ সাদ্দাতে আজি পিজ্জা ডেলিভাৰী কৰিবলৈ বাধ্য হৈছে।

ৰয়টাৰে জনোৱা অনুসৰি ২০২০ চনৰ ডিচেম্বৰত চয়দ আহমেদ শ্বাহ সাদ্দাত কাবুলৰ পৰা জাৰ্মানীলৈ পলাই গৈছিল। চাদ্দাত, যি উচ্চ শিক্ষিত, অক্সফৰ্ড বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা যোগাযোগত এমএছচি আছে। তেওঁ এজন বৈদ্যুতিক অভিযন্তাও। চয়দ আহমেদ শ্বাহে ২৩ বছৰ ধৰি পৃথিৱীৰ ১৩ খন ডাঙৰ চহৰত বিভিন্ন ধৰণৰ কাম কৰিছে। কিন্তু যেতিয়াই দেশখন এৰি গ'ল, ভাগ্যও গুচি গ'ল। ইমান পঢ়াৰ পাছতো, তেওঁ ঘৰে ঘৰে পিজ্জা বিতৰণ কৰিবলৈ বাধ্য হয়।



মই আৰম্ভণিৰ দিনবোৰত এই চহৰখনত থাকিবলৈ কোনো কাম বিচাৰি পোৱা নাছিলো, কিয়নো মই জাৰ্মানক চিনি নাপাওঁ, চাদ্দাতে এটা সংবাদ সংস্থাক কৈছিল। পিজ্জা বিতৰণ বৰ্তমান কেৱল জাৰ্মান শিকাৰ বাবে কৰা হৈছে। এই চাকৰিটোৰ জৰিয়তে, মই অনাগত দিনবোৰত নিজকে উপযুক্ত কৰি আন এটা চাকৰি পাবলৈ চহৰৰ বিভিন্ন প্ৰান্ত ভ্ৰমণ কৰি আছোঁ।

তালিবানৰ দখলৰ পিছৰে পৰা আফগানিস্তানত বেংকিং আৰু স্বাস্থ্য সেৱা বিলাক বেয়া হৈ আছে। এটিএমবোৰ খালী। খাদ্য, পানীয়, ঔষধৰ পৰা অত্যাৱশ্যকীয় সামগ্ৰীলৈকে সকলো বস্তুৰ মূল্য তিনিগুণ বৃদ্ধি পাইছে। বহু সংখ্যক মহিলা নাৰ্চ কামলৈ উভতি অহা নাই। বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই কৈছিল যে কাবুল বিমানবন্দৰৰ ওপৰত নিষেধাজ্ঞাৰ বাবে ৫০০ টনতকৈও অধিক চিকিৎসা সামগ্ৰী আফগানিস্তানত উপস্থিত হোৱা নাই।
Published by: Kokil Sarma
First published: August 25, 2021, 11:36 AM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি