• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • Record: শ্বেৰ বাহাদুৰ দেউবাৰ অভিলেখ, পঞ্চমবাৰৰ বাবে হ'ল নেপালৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী ! ৩০ দিনৰ ভিতৰত প্ৰাপ্ত কৰিব লাগিব আস্থা ভোট...

Record: শ্বেৰ বাহাদুৰ দেউবাৰ অভিলেখ, পঞ্চমবাৰৰ বাবে হ'ল নেপালৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী ! ৩০ দিনৰ ভিতৰত প্ৰাপ্ত কৰিব লাগিব আস্থা ভোট...

উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ হস্তক্ষেপৰ পিছত নেপালৰ কংগ্ৰেছৰ সভাপতি শ্বেৰ বাহাদুৰ দেউবা মঙলবাৰে পঞ্চমবাৰৰ বাবে আনুষ্ঠানিকভাৱে দেশৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী হয়।

উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ হস্তক্ষেপৰ পিছত নেপালৰ কংগ্ৰেছৰ সভাপতি শ্বেৰ বাহাদুৰ দেউবা মঙলবাৰে পঞ্চমবাৰৰ বাবে আনুষ্ঠানিকভাৱে দেশৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী হয়।

উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ হস্তক্ষেপৰ পিছত নেপালৰ কংগ্ৰেছৰ সভাপতি শ্বেৰ বাহাদুৰ দেউবা মঙলবাৰে পঞ্চমবাৰৰ বাবে আনুষ্ঠানিকভাৱে দেশৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী হয়।

  • Share this:
উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ হস্তক্ষেপৰ পিছত নেপালৰ কংগ্ৰেছৰ সভাপতি শ্বেৰ বাহাদুৰ দেউবা মঙলবাৰে পঞ্চমবাৰৰ বাবে আনুষ্ঠানিকভাৱে দেশৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী হয়। ইয়াত অনুষ্ঠিত শপত গ্ৰহণ অনুষ্ঠানত ৰাষ্ট্ৰপতি বিদ্যা দেৱী ভাণ্ডাৰীয়ে ৭৫ বছৰীয়া জ্যেষ্ঠ ৰাজনৈতিক নেতাগৰাকীক পদ আৰু গোপনীয়তাৰ শপত গ্ৰহণ কৰায়। অনুষ্ঠানটো প্ৰথমতে সন্ধিয়া ৬ বজাত (ভাৰতীয় সময় অনুসৰি সন্ধিয়া ৬.৪৫ বজাত) অনুষ্ঠিত হোৱাৰ কথা আছিল, কিন্তু পলম হৈছিল কিয়নো দেউবাই কৈছিল যে ৰাষ্ট্ৰপতিয়ে তেওঁৰ নিযুক্তিৰ জাননী সংশোধন নকৰালৈকে তেওঁ শপত গ্ৰহণ নকৰে। সাংবিধানিক ব্যৱস্থাৰ অধীনত, দেউবাই প্ৰধানমন্ত্ৰী হিচাপে নিযুক্তি পোৱাৰ ৩০ দিনৰ ভিতৰত সদনত আস্থাৰ ভোট লাভ কৰিব লাগিব।

মুখ্য ন্যায়াধীশ চোলেন্দ্ৰ চামছেৰ ৰাণাৰ নেতৃত্বত পাঁচ জনীয়া সাংবিধানিক বিচাৰপীঠে ইয়াৰ নিৰ্দেশত কৈছিল যে সংবিধানৰ ৭৬(৫) অনুচ্ছেদৰ অধীনত দেউবাক প্ৰধানমন্ত্ৰী নিযুক্ত দিব লাগে। হিমালয় টাইমছে প্ৰতিবেদন দিছিল যে ৰাষ্ট্ৰপতিৰ কাৰ্যালয়ে দেউবাক প্ৰধানমন্ত্ৰী কৰা অনুচ্ছেদৰ বিষয়ে উল্লেখ কৰা নাছিল। বাতৰি কাকতখনৰ মতে, আইনী পৰামৰ্শ লোৱাৰ পিছত দেউবাই ৰাষ্ট্ৰপতি ভাণ্ডাৰীলৈ এটা বাৰ্তা প্ৰেৰণ কৰিছিল যে ত্ৰুটিটো সংশোধন নোহোৱালৈকে তেওঁ শপত গ্ৰহণ নকৰে।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি