உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • world
    • »
    • সূৰ্য বিস্ফোৰণ হোৱাৰ লগে লগে পৃথিৱী শেষ হৈ যাব ! বিজ্ঞানীসকলে প্ৰকাশ কৰিছে ধ্বংসৰ সময় ...

    সূৰ্য বিস্ফোৰণ হোৱাৰ লগে লগে পৃথিৱী শেষ হৈ যাব ! বিজ্ঞানীসকলে প্ৰকাশ কৰিছে ধ্বংসৰ সময় ...

    Image-Internet

    Image-Internet

    বিজ্ঞানীসকলে দাবী কৰিছে যে তেওঁলোকে জানিব পাৰিছে যে সূৰ্যই পৃথিৱীখন ধ্বংস কৰিব। সূৰ্য বিস্ফোৰিত হ'বলৈ ওলাইছে আৰু ইয়াৰ ভিতৰত গোটেই বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ড জ্বলি ছাই হ'ব।

    • Share this:
    দীৰ্ঘদিন ধৰি বিজ্ঞানীসকলে এই প্ৰশ্নটোৰ উত্তৰ বিচাৰি আছে: পৃথিৱীখন কেতিয়া আৰু কেনেকৈ শেষ হ'ব (When Will Earth End) গোটেই পৃথিৱীৰ বহুতো বিজ্ঞানী এই ৰহস্য সমাধানৰ বাবে জড়িত হৈ আছে। মায়া বৰ্ষপঞ্জী বা আন কোনো ভৱিষ্যতবক্তা অনুসৰি পৃথিৱীখন কেতিয়া শেষ হ'ব তাৰ বাতৰি পোৱা গৈছে? কিন্তু অৱশেষত প্ৰতিবাৰেই এই ভৱিষ্যতবাণীবোৰ ভুল প্ৰমাণিত হৈছিল। এতিয়া বিজ্ঞানীসকলে পৃথিৱীৰ সমাপ্তিৰ প্ৰকৃত তাৰিখ আৰু ইয়াৰ কাৰণ জানিব লৈছে বুলি দাবী কৰিছে। পৃথিৱীৰ সমাপ্তি সূৰ্যৰ কাৰণে হ'ব।

    বিজ্ঞানীসকলে দাবী কৰিছে যে তেওঁলোকে জানিব পাৰিছে যে সূৰ্যই পৃথিৱীখন ধ্বংস কৰিব। সূৰ্য বিস্ফোৰিত হ'বলৈ ওলাইছে আৰু ইয়াৰ ভিতৰত গোটেই বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ড জ্বলি ছাই হ'ব। বিশেষজ্ঞসকলে দাবী কৰিছে যে সূৰ্য বৰ্তমান ইয়াৰ যৌৱনত আছে। এনে পৰিস্থিতিত, বিস্ফোৰণৰ সময়ত আমাৰ কোনেও জীয়াই নাথাকিব। কোৱা হয় যে আজিৰ পৰা ৫ বিলিয়ন বছৰৰ পিছত, সূৰ্যত বিস্ফোৰণ হ'ব। ই কেৱল পৃথিৱী নহয় সূৰ্যৰ ওপৰত নিৰ্ভৰশীল আন যিকোনো গ্ৰহ ধ্বংস কৰিব।

    The Sunৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি, পাঁচ বিলিয়ন বছৰৰ পিছত, সূৰ্যৰ হাইড্ৰজেন কেন্দ্ৰই কাম কৰা বন্ধ কৰিব আৰু তাৰ পিছত সূৰ্যই তাপ উৎপাদন কৰিব নোৱাৰিব। ই আন গ্ৰহবোৰো শীতল কৰিব। একে সময়তে, বিজ্ঞানীসকলে কৈছিল যে সূৰ্যৰ দ্বাৰা ধ্বংস হোৱা গ্ৰহবোৰৰ ভিতৰত মৰ্কুৰী আৰু ভেনাছ আছে। কিন্তু পৃথিৱীলৈ অহা ধ্বংস আন কোনো ঠাইত নহ'ব।

    যেতিয়া সূৰ্য শেষ হয়, সকলো মহাসাগৰ সূৰ্যৰ অন্তিম তাপৰ পৰা শুকাই যাব। সেই সময়ত, ইমান প্ৰচণ্ড গৰম হ'ব যে মানুহে প্ৰাণ হেৰুৱাব। ছাল জ্বলিবলৈ আৰম্ভ কৰিব। এই কাৰণে, বিশেষজ্ঞসকলে কৈছে যে মানুহৰ বসতিৰ বাবে প্ৰস্তুত হ'বলৈ অতি সোনকালে এটা গ্ৰহ চিনাক্ত কৰিব লাগে। যাতে ৫ বিলিয়ন বছৰৰ পিছত, যেতিয়া পৃথিৱী ধ্বংস হ'ব, মানুহ আন এটা গ্ৰহত সুৰক্ষিত থাকিব।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: