• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • পুটিনৰ হাইপাৰচনিক মিছাইল প্ৰকল্পৰ সৈতে জড়িত বিজ্ঞানীক দেশদ্ৰোহৰ অভিযোগত গ্ৰেপ্তাৰ

পুটিনৰ হাইপাৰচনিক মিছাইল প্ৰকল্পৰ সৈতে জড়িত বিজ্ঞানীক দেশদ্ৰোহৰ অভিযোগত গ্ৰেপ্তাৰ

ভ্লাদিমিৰ পুটিনৰ অতি গোপনীয় হাইপাৰচনিক মিছাইল প্ৰকল্পৰ নেতৃত্ব দিয়া ৰাছিয়াৰ বিজ্ঞানী আন্দ্ৰেই শ্বিপলিউক দেশদ্ৰোহৰ অভিযোগত গ্ৰেপ্তাৰ কৰা হৈছে (ছবি: ৰয়টাৰ্ছ)

ভ্লাদিমিৰ পুটিনৰ অতি গোপনীয় হাইপাৰচনিক মিছাইল প্ৰকল্পৰ নেতৃত্ব দিয়া ৰাছিয়াৰ বিজ্ঞানী আন্দ্ৰেই শ্বিপলিউক দেশদ্ৰোহৰ অভিযোগত গ্ৰেপ্তাৰ কৰা হৈছে (ছবি: ৰয়টাৰ্ছ)

দেশদ্ৰোহৰ অভিযোগত গ্ৰেপ্তাৰ হোৱা আনাতোলি মাছলভ আৰু দিমিত্রি কোলকাৰৰ পিছত শ্বিপলিউক হৈছে তৃতীয় বিজ্ঞানী।

  • Share this:

ৰাছিয়াৰ ৰাষ্ট্ৰপতি ভ্লাডিমিৰ পুটিনৰ অতি গোপনীয় হাইপাৰচনিক মিছাইলৰ সৈতে জড়িত ৰাছিয়াৰ বিজ্ঞানী আন্দ্ৰেই শ্বিপলিউকক চাইবেৰিয়াত দেশদ্ৰোহৰ বাবে গ্ৰেপ্তাৰ কৰা হৈছে বুলি টেলিগ্ৰাফ ইউকে-য়ে প্ৰকাশ কৰিছে।


শ্বিপলিউক নভোচিবিৰ্স্ক ইনষ্টিটিউট অৱ টিয়ৰিয়েল এণ্ড এপ্লাইড মেকানিকছৰ হাইপাৰচনিকচ পৰীক্ষাগাৰৰ মুখ্য আছিল। শেহতীয়া বছৰবোৰত, তেওঁ হাইপাৰচনিক মিছাইল প্ৰণালী বিকশিত কৰাৰ বাবে গৱেষণাৰ সমন্বয় সাধিছিল।


নভোচিবিৰ্স্ক ইনষ্টিটিউট অৱ টিয়ৰিয়েল এণ্ড এপ্লাইড মেকানিক্স হৈছে ৰাছিয়ান একাডেমী অফ চাইন্সৰ ইনষ্টিটিউট অৱ টিয়ৰিয়েল এণ্ড এপ্লাইড মেকানিকছৰ চাইবেৰিয়ান শাখা। তেওঁ যোৱা ডেৰ মাহত গ্ৰেপ্তাৰ হোৱা নভোচিবিৰ্স্কৰ তৃতীয় শীৰ্ষ ৰাছিয়ান বিজ্ঞানী।


গ্ৰেপ্তাৰ কৰা আন দুজন বিজ্ঞানী আছিল - আনাতোলি মাছলভ আৰু দিমিত্ৰী কোলকাৰ। এই দুয়োজনৰ বিৰুদ্ধে চীনলৈ ৰাজ্যিক গোপনীয়তা প্ৰেৰণ কৰাৰ অভিযোগ আছিল।




দিমিত্ৰী কোলকাৰক মস্কোৰ লেফৰ্টোভো জেৰা কেন্দ্ৰলৈ লৈ যোৱা হৈছিল য'ত দুদিন পিছত তেওঁ নভোচিবিৰ্স্কত অগ্নাশয়ৰ কৰ্কট ৰোগৰ উন্নত চিকিৎসা গ্ৰহণ কৰি থকাৰ সময়ত মৃত্যু বৰণ কৰিছিল।


শ্বিপলিউক গ্ৰেপ্তাৰ হোৱাৰ পিছত, তেওঁৰ এপাৰ্টমেণ্টটো ৰাছিয়ান ফেডাৰেল চিকিউৰিটি চাৰ্ভিচে (এফএছবি) অনুসন্ধান কৰিছিল। শ্বিপলিউক এজন কেৰিয়াৰ বিজ্ঞানী আছিল, যি শীৰ্ষস্থানলৈ যোৱাৰ পথত কাম কৰিছিল। তেওঁক ২০১৫ চনত নভোচিবিৰ্স্কৰ ৰাছিয়ান একাডেমী অফ চাইন্সইনষ্টিটিউটৰ সঞ্চালক হিচাপে নিযুক্ত কৰা হৈছিল।


প্ৰতিষ্ঠানটোৰ মুৰব্বী ভাচিলি ফমিনে নিশ্চিত কৰিছে যে শ্বিপলিউক দেশদ্ৰোহৰ অভিযোগত গ্ৰেপ্তাৰ কৰা হৈছে। "তেওঁক গ্ৰেপ্তাৰ কৰা হৈছিল। তেওঁৰ ওপৰত মাছলভৰ দৰে একে ইণ্টাৰনেট, দেশদ্ৰোহীৰ অভিযোগ আছে," বুলি ফমিনে উল্লেখ কৰে।


সাংবাদিকসকলে এইটোও বিচাৰি পাইছিল যে শ্বিপলিউকে হাইপাৰচনিক মিছাইলৰ বাবে অনলাইন ফ'ৰামৰ আৱৰণ আৰু ইয়াৰ সেনা ২০২০ প্ৰকল্পত ৰাছিয়াৰ সামৰিক বাহিনীক কেনেদৰে আপডেট কৰিব লাগে সেই বিষয়ে আলোচনা কৰিছিল। এখন ফটো আছিল য'ত শিপলিউকক এটা টেংকৰ কাষত পোজ দিয়া দেখা গৈছিল।




শিপলিউক তেওঁৰ আন সহকৰ্মীৰ দৰে মস্কোৰ লেফৰটোভো কাৰাগাৰলৈ স্থানান্তৰিত কৰা হৈছিল। ৰাছিয়াৰ ৰাষ্ট্ৰপতি ভ্লাদিমিৰ পুটিনৰ সমালোচকসকলে তেওঁক ভিত্তিহীন বিভ্ৰান্তিৰ ভিত্তিত বিজ্ঞানীসকলক গ্ৰেপ্তাৰ কৰাৰ অভিযোগ উত্থাপন কৰিছে।


ৰাছিয়াত দেশদ্ৰোহৰ বাবে বিশ বছৰ পৰ্যন্ত কাৰাবাস হ'ব পাৰে।


ইউক্ৰেইনৰ বিৰুদ্ধে ৰাছিয়াৰ যুদ্ধ অব্যাহত আছে আৰু পুটিনে শক্তি প্ৰদৰ্শন কৰি নতুন হাইপাৰচনিক জিৰকন এণ্টি-এয়াৰক্ৰাফ্ট কেৰিয়াৰ মিছাইল পৰীক্ষা কৰিছে। তেওঁ দাবী কৰে যে এইটো অপ্ৰতিৰোধ্য আৰু লগতে কয় যে ১৪ টা ৱাৰহেডেৰে সজ্জিত চয়তান-২ নামৰ আন এটা ক্ষেপণাস্ত্ৰ বিকশিত কৰা হৈছে। পুটিনে দাবী কৰিছে যে এইটো পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ বিপদজনক অস্ত্ৰ।


দুয়োটা মিছাইল বছৰৰ শেষৰ ফালে শত্ৰুৰ লক্ষ্যত নিক্ষেপ কৰিবলৈ সাজু হ'ব বুলি আশা কৰা হৈছে।

Published by:Subham Goswami
First published: