• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • ইউক্ৰেইনৰ বিৰুদ্ধে ৰাছিয়াৰ সামৰিক পদক্ষেপ সমাপ্ত হ'ব নেকি ? ৪৪ দিনৰ পিছত ক্ৰেমলিনে কি সংকেত দিলে ?

ইউক্ৰেইনৰ বিৰুদ্ধে ৰাছিয়াৰ সামৰিক পদক্ষেপ সমাপ্ত হ'ব নেকি ? ৪৪ দিনৰ পিছত ক্ৰেমলিনে কি সংকেত দিলে ?

ৰাছিয়াই যোৱা ৪৪ দিন ধৰি ইউক্ৰেইন আক্ৰমণ কৰি আহিছে। ৰাছিয়াৰ মাৰাত্মক আক্ৰমণত ইউক্ৰেইনৰ (Russia Ukraine crisis) বহুতো চহৰ ধ্বংসস্তূপত পৰিণত হৈছে, আনহাতে বহুতো চহৰ সকলো ঠাইতে ধ্বংসৰ সন্মুখীন হৈছে।

ৰাছিয়াই যোৱা ৪৪ দিন ধৰি ইউক্ৰেইন আক্ৰমণ কৰি আহিছে। ৰাছিয়াৰ মাৰাত্মক আক্ৰমণত ইউক্ৰেইনৰ (Russia Ukraine crisis) বহুতো চহৰ ধ্বংসস্তূপত পৰিণত হৈছে, আনহাতে বহুতো চহৰ সকলো ঠাইতে ধ্বংসৰ সন্মুখীন হৈছে।

ৰাছিয়াই যোৱা ৪৪ দিন ধৰি ইউক্ৰেইন আক্ৰমণ কৰি আহিছে। ৰাছিয়াৰ মাৰাত্মক আক্ৰমণত ইউক্ৰেইনৰ (Russia Ukraine crisis) বহুতো চহৰ ধ্বংসস্তূপত পৰিণত হৈছে, আনহাতে বহুতো চহৰ সকলো ঠাইতে ধ্বংসৰ সন্মুখীন হৈছে।

  • Share this:
ৰাছিয়াই যোৱা ৪৪ দিন ধৰি ইউক্ৰেইন আক্ৰমণ কৰি আহিছে। ৰাছিয়াৰ মাৰাত্মক আক্ৰমণত ইউক্ৰেইনৰ (Russia Ukraine crisis) বহুতো চহৰ ধ্বংসস্তূপত পৰিণত হৈছে, আনহাতে বহুতো চহৰ সকলো ঠাইতে ধ্বংসৰ সন্মুখীন হৈছে। চলিত যুদ্ধৰ (Russia Ukraine tension) মাজত, ৰাছিয়াৰ ফালৰ পৰা এটা ডাঙৰ কথা কোৱা হৈছে, যি অনুমান কৰিছে যে ইউক্ৰেইনৰ বিৰুদ্ধে চলি থকা যুদ্ধ সোনকালেই বন্ধ হ'ব পাৰে। ক্ৰেমলিনে শুক্ৰবাৰে কৈছে যে ইউক্ৰেইনৰ বিৰুদ্ধে বিশেষ সামৰিক অভিযান অদূৰ ভৱিষ্যতে সমাপ্ত হ'ব পাৰে কিয়নো আক্ৰমণৰ উদ্দেশ্য পূৰণ হ'বলৈ ওলাইছে।

বিশ্বৰ বিভিন্ন দেশে কেৱল ইউক্ৰেইন আৰু ৰাছিয়াৰ মাজত চলি থকা যুদ্ধৰ অন্তিম পৰ্যায় কি হ'ব আৰু যুদ্ধ কেতিয়া সমাপ্ত হ'ব তাৰ বাবে অপেক্ষা কৰি আছে। কঠোৰ নিষেধাজ্ঞা স্বত্বেও, ৰাছিয়াই ইউক্ৰেইনৰ বিৰুদ্ধে সামৰিক অভিযান বন্ধ কৰা নাই। ৰাছিয়াৰ আক্ৰমণত ইউক্ৰেইন বহুতো বেয়াকৈ ধ্বংস হৈছে। ইউক্ৰেইনৰ বিভিন্ন চহৰৰ পৰা অহা ছবিবোৰে দেখুৱাইছে যে কেনেকৈ যুদ্ধত ইউক্ৰেইন আঘাতপ্ৰাপ্ত হৈছে আৰু বুচাৰ দৰে আন চহৰৰ ছবিয়ে সমগ্ৰ বিশ্বক হতবাক কৰি তুলিছে।

ক্ৰেমলিনৰ মুখপাত্ৰ দিমিত্রি পেচকভে শুকুৰবাৰে কৈছে যে মস্কোৱে ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ মানৱ অধিকাৰ পৰিষদৰ পৰা ৰাছিয়াৰ নিলম্বনৰ সপক্ষে ভোট দিবলৈ সন্তুলিত দৃষ্টিভংগী ল'বলৈ চেষ্টা কৰা দেশসমূহৰ ওপৰত চাপ বুজি পাইছিল।

ৰাছিয়াৰ এই প্ৰতিক্ৰিয়া ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ সাধাৰণ সভাই ৰাছিয়াক UNHRCৰ পৰা নিলম্বিত কৰাৰ পূৱ ইউৰোপীয় ৰাষ্ট্ৰত "ঘোৰ আৰু প্ৰণালীবদ্ধ উলংঘন আৰু মানৱ অধিকাৰ উলংঘন"ৰ প্ৰতিবেদনৰ এদিন পিছত আহিছে।

এক বিৰল পদক্ষেপত, ১৯৩ জনীয়া ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ সাধাৰণ সভাই ৰাছিয়াক ইউএনএইচআৰচিৰ পৰা নিলম্বিত কৰিবলৈ আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ দ্বাৰা অনা খচৰা প্ৰস্তাৱ গ্ৰহণ কৰিবলৈ ভোট দান কৰে। ইউক্ৰেইনৰ ৰাজধানী কিয়েভৰ ওচৰৰ চহৰসমূহৰ পৰা উভতি অহা ৰাছিয়াৰ সৈন্যৰ দ্বাৰা সাধাৰণ লোকক হত্যা কৰাৰ অভিযোগৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত এই প্ৰস্তাৱটো আহিছিল।

এই প্ৰস্তাৱৰ সপক্ষে ৯৩ টা ভোট, বিপক্ষে ২৪ টা আৰু সাধাৰণ সভাৰ ৫৮ খন সদস্য ৰাষ্ট্ৰই ভোটদানৰ পৰা বিৰত থাকে। ভাৰতে ভোটদানত অংশগ্ৰহণ কৰা নাছিল। চীনৰ মিত্ৰ পাকিস্তানেও ভোটদানৰ পৰা বিৰত আছিল।
Published by:Kokil Sarma
First published: