உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • world
    • »
    • Russia Ukraine War Updates: "যদি ৰাছিয়াক বন্ধ কৰা নহয়, তেন্তে এই যুদ্ধ নাটোৰ পৰা আৰম্ভ হ'ব পাৰে।" ৰাছিয়া-ইউক্ৰেইনৰ যুদ্ধৰ শেহতীয়া কেইটামান খবৰ...

    Russia Ukraine War Updates: "যদি ৰাছিয়াক বন্ধ কৰা নহয়, তেন্তে এই যুদ্ধ নাটোৰ পৰা আৰম্ভ হ'ব পাৰে।" ৰাছিয়া-ইউক্ৰেইনৰ যুদ্ধৰ শেহতীয়া কেইটামান খবৰ...

    সংবাদ সংস্থা এএফপিয়ে দাবী কৰিছে যে ৰাছিয়াই বেলাৰুছত ইউক্ৰেইনৰ সৈতে আলোচনাৰ প্ৰস্তাৱ আগবঢ়াইছে।

    সংবাদ সংস্থা এএফপিয়ে দাবী কৰিছে যে ৰাছিয়াই বেলাৰুছত ইউক্ৰেইনৰ সৈতে আলোচনাৰ প্ৰস্তাৱ আগবঢ়াইছে।

    সংবাদ সংস্থা এএফপিয়ে দাবী কৰিছে যে ৰাছিয়াই বেলাৰুছত ইউক্ৰেইনৰ সৈতে আলোচনাৰ প্ৰস্তাৱ আগবঢ়াইছে।

    • Share this:
    ইউক্ৰেইন আক্ৰমণ অব্যাহত ৰাখিছে ৰাছিয়াই (Russia)। যুদ্ধৰ পৰিস্থিতিয়ে কোন দিশে গতি কৰিব পাৰে তাক লৈ এতিয়াও কোনো কথা কব পৰা হোৱা নাই। সম্প্ৰতি ৰাছিয়াই আলোচনাৰ বাবে প্ৰস্তাৱ দিছে যদিও ইউক্ৰেইনে আলোচনাৰ স্থানক লৈ অসন্মতি প্ৰকাশ কৰিছে। ইফালে বহুকেইখন দেশে ইউক্ৰেইনলৈ অস্ত্ৰ-শস্ত্ৰৰে সাহায্য প্ৰদানৰ খবৰ আহিছে। গতিকে ইউক্ৰেইনে প্ৰতিৰোধৰ সংগ্ৰাম অব্যাহত ৰখাৰ চেষ্টা চলাব পাৰে। চাওক যুদ্ধৰ শেহতীয়া কেইটামান গুৰুত্বপূৰ্ণ খবৰ---

    যুদ্ধ আৰম্ভ হোৱাৰ পৰা ৰাছিয়াৰ ক্ষতি
    ইউক্ৰেইনৰ উপ প্ৰতিৰক্ষা মন্ত্ৰীয়ে (Ukraine defence minister) কয় যে যুদ্ধ আৰম্ভ হোৱাৰ পৰা ৰাছিয়াই প্ৰায় ৪,৩০০ সৈন্য আৰু ১৪৬খন টেংক হেৰুৱাইছে। ফিনলেণ্ড আৰু ডেনমাৰ্কেও তেওঁলোকৰ আকাশসীমা ৰাছিয়াৰ বিমানৰ বাবে বন্ধ কৰিব। ইউক্ৰেইনৰ ৰাষ্ট্ৰপতি ভলোডিমিৰ জেলেনস্কিয়ে কৈছে যে ইউক্ৰেইন আক্ৰমণৰ বাবে ৰাছিয়াক ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ নিৰাপত্তা পৰিষদৰ আসনৰ পৰা বহিষ্কাৰ কৰা উচিত।

    পোলেণ্ডে ইউক্ৰেইনৰ পৰা পলায়ন কৰা ভাৰতীয়সকলক ভিছা অবিহনে ইয়াৰ সীমান্তত প্ৰৱেশ কৰাৰ অনুমতি দিছে

    ভাৰতত পোলেণ্ডৰ ৰাষ্ট্ৰদূত এডাম বুৰাকোৱস্কিয়ে কয় যে ইউক্ৰেইনত ৰাছিয়াৰ আক্ৰমণৰ পিছত পলাই যোৱা ভাৰতীয় শিক্ষাৰ্থীসকলক কোনো ভিছা অবিহনে পোলেণ্ডত প্ৰৱেশ কৰিবলৈ অনুমতি দিয়া হৈছে।





    "যদি ৰাছিয়াক বন্ধ কৰা নহয়, তেন্তে এই যুদ্ধ নাটোৰ পৰা আৰম্ভ হ'ব পাৰে।"

    -ৰাছিয়াৰ ৰাষ্ট্ৰপতি ভ্লাডিমিৰ পুটিনে আজি দেশখনক সম্বোধন কৰিব পাৰে। ব্ৰিটিছ বৈদেশিক মন্ত্ৰালয়ে কৈছে যে যদি ৰাছিয়াই ইউক্ৰেইন আক্ৰমণ বন্ধ নকৰে, তেন্তে নাটোৰ সৈতে যুদ্ধ আৰম্ভ হ'ব পাৰে।

    -ৰাষ্ট্ৰসংঘই ৰাছিয়া-ইউক্ৰেইন যুদ্ধত কমেও ২৪০জন নাগৰিকৰ মৃত্যু নিশ্চিত কৰিছে।

    ৰাছিয়াৰ আক্ৰমণ অব্যাহত

    -ইউক্ৰেইনৰ ৰাজধানী কিয়েভৰ পশ্চিমে পৰিস্থিতি নিয়ন্ত্ৰণ কৰি থকা হৈছে। দক্ষিণলৈ ৰাছিয়াৰ সৈন্যৰ কোনো অগ্ৰগতি দেখা নাই বুলি সংবাদ সংস্থা ৰয়টাৰ্ছে ইউক্ৰেইনৰ ৰাষ্ট্ৰপতিৰ এজন উপদেষ্টাৰ উদ্ধৃতি দি প্ৰতিবেদন দিছে। ৰাছিয়াৰ সৈন্য ইউক্ৰেইনৰ দ্বিতীয় বৃহত্তম চহৰ খাৰকিভত উপস্থিত হয়।  তেওঁলোকে ৰাজধানী কিয়েভক সকলো ফালৰ পৰা আক্ৰমণ কৰাৰ প্ৰক্ৰিয়া অব্যাহত ৰাখিছে (Russia Ukraine War)।

    ভদকা বৰ্জন
    ইউক্ৰেইন আক্ৰমণৰ প্ৰতিবাদত সমগ্ৰ আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ আৰু কানাডাৰ ৱাইন শ্বপ আৰু বাৰৰ পৰা ৰাছিয়ান ভদকা বৰ্জন কৰা হৈছে।

    ৰাছিয়াৰ প্ৰতিনিধি দল ইউক্ৰেইনৰে আলোচনাৰ বাবে বেলাৰুছত উপস্থিত
    ৰাছিয়াই কৈছে যে ইয়াৰ এটা প্ৰতিনিধি দল ইউক্ৰেইনৰ কৰ্তৃপক্ষৰ সৈতে আলোচনা কৰিবলৈ বেলাৰুছৰ হোমেল চহৰত উপস্থিত হৈছে। ক্ৰেমলিনৰ মুখপাত্ৰ দিমিত্রি পেচকভে কৈছে যে প্ৰতিনিধি দলটোত সামৰিক বিষয়া আৰু কূটনীতিবিদসকল অন্তৰ্ভুক্ত আছিল। "ৰাছিয়াৰ প্ৰতিনিধি দলটো আলোচনাৰ বাবে সাজু আৰু আমি ইউক্ৰেইনৰ কৰ্তৃপক্ষৰ বাবে অপেক্ষা কৰি আছো।"

    বেলাৰুছত ৰাছিয়াৰ সৈতে আলোচনা নহয়ঃ ইউক্ৰেইনৰ ৰাষ্ট্ৰপতি
    সংবাদ সংস্থা এএফপিয়ে দাবী কৰিছে যে ৰাছিয়াই বেলাৰুছত ইউক্ৰেইনৰ সৈতে আলোচনাৰ প্ৰস্তাৱ আগবঢ়াইছে। কিন্তু ইউক্ৰেইনৰ ৰাষ্ট্ৰপতি ভলোডিমিৰ জেলেনস্কিয়ে কৈছে যে ইউক্ৰেইন ৰাছিয়াৰ সৈতে আলোচনাৰ বাবে সাজু। কিন্তু তেওঁৰ দেশে বেলাৰুছত ৰাছিয়াৰ সৈতে কোনো আলোচনা নকৰিব। তেওঁ কয় যে বেলাৰুছক ইউক্ৰেইন আক্ৰমণৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে। "আমাৰ ওচৰত ৱাৰশ্ব', ব্ৰাটিস্লাভা, বুদাপেষ্ট আৰু ইস্তাম্বুলত আলোচনাৰ বিকল্প আছে। ইউক্ৰেইনৰ বৈদেশিক মন্ত্ৰীয়ে সমগ্ৰ বিশ্বৰ লোকসকলৰ পৰা সহায় বিচাৰিছে আৰু কয় যে যিয়ে ৰাছিয়াৰ সৈতে যুঁজিব বিচাৰে, তেওঁক স্বাগতম জনোৱা হ'ব।
    Published by:Gautam Barman
    First published: