• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • ৰাছিয়াই শ্বেন পেন, বেন ষ্টীলাৰকে ধৰি স্থায়ীভাৱে নিষেধাজ্ঞা আৰোপ কৰিলে ২৫ জন আমেৰিকানক

ৰাছিয়াই শ্বেন পেন, বেন ষ্টীলাৰকে ধৰি স্থায়ীভাৱে নিষেধাজ্ঞা আৰোপ কৰিলে ২৫ জন আমেৰিকানক

ৰাছিয়াই শ্বেন পেন, বেন ষ্টীলাৰকে ধৰি স্থায়ীভাৱে নিষেধাজ্ঞা আৰোপ কৰিলে ২৫ জন আমেৰিকানক

ৰাছিয়াই শ্বেন পেন, বেন ষ্টীলাৰকে ধৰি স্থায়ীভাৱে নিষেধাজ্ঞা আৰোপ কৰিলে ২৫ জন আমেৰিকানক

২৪ ফেব্ৰুৱাৰীত নেতা ভ্লাদিমিৰ পুটিনে ইউক্ৰেইনত নিৰ্মম আৰু অপ্ৰৰোচিত আক্ৰমণৰ নিৰ্দেশ দিয়াৰ পিছত আমেৰিকাই ৰাছিয়াৰ অসংখ্য বিষয়া আৰু ক্ৰেমলিনৰ সৈতে জড়িত অভিজাত শ্ৰেণীক নিষেধাজ্ঞা আৰোপ কৰিছে।

  • Share this:
ৰাছিয়া চৰকাৰে সোমবাৰে অভিনেতা বেন ষ্টিলাৰ আৰু শ্বেন পেনকে ধৰি আৰু ২৫ জন আমেৰিকানক দেশত সোমোৱাত স্থায়ীভাৱে নিষেধাজ্ঞা আৰোপ কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰে।মস্কোৰ বৈদেশিক পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰালয়ে জনোৱা মতে, ৱাশ্বিংটনে আৰোপ কৰা ‘নিত্য সম্প্ৰসাৰিত হৈ অহা ব্যক্তিগত নিষেধাজ্ঞা’ৰ প্ৰতি সঁহাৰি জনাই এই নিষেধাজ্ঞাসমূহ কৰা হৈছে।

এই তালিকাত ডেম’ক্ৰেট দল কাৰ্ষ্টেন চিনেমা আৰু এৰিজোনাৰ মাৰ্ক কেলিকে ধৰি কেইবাজনো আমেৰিকাৰ চিনেটৰো অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছে; ফ্ল’ৰিডাৰ ৰিপাব্লিকান ৰিক স্কট; পেনচিলভেনিয়াৰ ৰিপাব্লিকান পেট টুমি; আৰু নৰ্থ ডাকোটাৰ কেভিন ক্ৰেমাৰ। ৰপ্তানি বলবৎকৰণৰ সহকাৰী বাণিজ্য সচিব মেথিউ এক্সেলৰডৰ উপৰিও বাইডেন প্ৰশাসনৰ বাণিজ্য সচিব জিনা ৰাইমণ্ডোকো পূৰ্বেতে নিষেধাজ্ঞা আৰোপ কৰা হৈছিল।

বিবৃতিটোত অনুমোদিত আমেৰিকানসকলক কিয় বা কেনেকৈ নিৰ্বাচিত কৰা হৈছে সেই সম্পৰ্কে কোনো অতিৰিক্ত বিৱৰণ দিয়া হোৱা নাই। ২৪ ফেব্ৰুৱাৰীত নেতা ভ্লাদিমিৰ পুটিনে ইউক্ৰেইনত নিৰ্মম আৰু অপ্ৰৰোচিত আক্ৰমণৰ নিৰ্দেশ দিয়াৰ পিছত আমেৰিকাই ৰাছিয়াৰ অসংখ্য বিষয়া আৰু ক্ৰেমলিনৰ সৈতে জড়িত অভিজাত শ্ৰেণীক নিষেধাজ্ঞা আৰোপ কৰিছে।

অভিনেতা পেন আৰু ষ্টিলাৰ দুয়োজনেই কিয়ভ' ভ্ৰমণ কৰি ইউক্ৰেইনৰ ৰাষ্ট্ৰপতি ভল’ডিমিৰ জেলেনস্কিক ৰাছিয়াৰ আক্ৰমণৰ সন্দৰ্ভত হলিউডৰ আটাইতকৈ স্পষ্ট সমালোচক হিচাপে সাক্ষাৎ কৰিছে। হলিউডৰ ছবিৰ উপৰিও বিশ্বব্যাপী সক্ৰিয়তামূলক কামৰ বাবে পৰিচিত পেনে আক্ৰমণৰ আৰম্ভণিৰে পৰাই ইউক্ৰেইনত আছিল আৰু ৰক্তাক্ত আক্ৰমণৰ বিষয়ে এখন তথ্যচিত্ৰৰ চিত্ৰগ্ৰহণ কৰিছিল, আৰু তাৰ পিছত বহুবাৰ ঘূৰি আহিছিল।

ষ্টীলাৰ ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ শৰণাৰ্থী সংস্থাৰ সদিচ্ছা ৰাষ্ট্ৰদূত। জুন মাহৰ শেষৰ ফালে ইউক্ৰেইন ভ্ৰমণ কৰি ‘জুলেণ্ডাৰ’ তাৰকাগৰাকীয়ে জেলেনস্কিক তেওঁৰ ‘নায়ক’ বুলি অভিহিত কৰিছিল।ৰাছিয়াৰ সত্তা আৰু ব্যক্তিৰ বিৰুদ্ধে আমেৰিকাৰ নিষেধাজ্ঞা নিজেই পুটিনৰ লগতে তেওঁৰ শীৰ্ষ ডেপুটিসকললৈকে। ৰাছিয়াই পাছলৈ ৰাষ্ট্ৰপতি জো বাইডেন আৰু তেওঁৰ পৰিয়াল, একাধিক টেলিভিছন সংবাদ আয়োজক, নীতি বিশ্লেষক আৰু অন্যান্য উল্লেখযোগ্য ব্যক্তিৰ বিৰুদ্ধে নিষেধাজ্ঞা আৰোপ কৰিছে।

যোৱা মাহত বাইডেন প্ৰশাসনে অৱশেষত পুটিনৰ কথিত প্ৰেমিক আলিনা কাবায়েভাক অনুমোদন জনোৱাৰ আহ্বানৰ ভিত্তিত কাৰ্য্যব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰিছিল - কথিতভাৱে স্বৈৰাচাৰীজনৰ চাৰিটা সন্তানৰ মাতৃ। ৰাছিয়াৰ আক্ৰমণে ছমাহৰ সীমা অতিক্ৰম কৰাৰ পিছত ট্ৰেজাৰী বিভাগে অনুমোদন জনোৱা ক্ৰেমলিনৰ সৈতে জড়িত কেইবাজনো অভিজাত শ্ৰেণীৰ ভিতৰত পুটিন সমৰ্থক সংবাদ মাধ্যমৰ গোটৰ মুৰব্বী কাবায়েভাও আছিল।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি