• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • ব্ৰিটেইনত নতুন প্ৰজাতিৰ অমিক্ৰনৰ সংক্ৰমণ বৃদ্ধি, পূজাৰ পিছতেই আৰম্ভ হ’ব নেকি ক’ভিডৰ নতুন ঢৌ?

ব্ৰিটেইনত নতুন প্ৰজাতিৰ অমিক্ৰনৰ সংক্ৰমণ বৃদ্ধি, পূজাৰ পিছতেই আৰম্ভ হ’ব নেকি ক’ভিডৰ নতুন ঢৌ?

ব্ৰিটেইনত নতুন প্ৰজাতিৰ অমিক্ৰনৰ সংক্ৰমণ বৃদ্ধি

ব্ৰিটেইনত নতুন প্ৰজাতিৰ অমিক্ৰনৰ সংক্ৰমণ বৃদ্ধি

চেণ্টাৰ ফৰ ডিজিজ কণ্ট্ৰ’ল এণ্ড প্ৰিভেনশ্যন (চিডিচিপি)ৰ মতে, সমগ্ৰ আমেৰিকাত সকলো Covid-19 ৰোগীৰ ৯ শতাংশতকৈ অধিক ৰোগীৰ বাবে এতিয়া BA.4.6 দায়ী। বিশ্বৰ আন আন দেশতো এই নতুন ৰূপৰ কৰ’না ভাইৰাছ চিনাক্ত কৰা হৈছে।

  • Share this:
পূজাৰ আগত আন এক আশংকা। আকৌ এবাৰ কৰ’না ভাইৰাছে নতুন ৰূপত আৰ্বিভাৱ হৈছে। শেহতীয়াকৈ কেইবাখনো দেশত ধৰা পৰিছে Covid-19 ৰ এটা নতুন প্ৰজাতি Omicron ৰ নতুন সংস্কৰণ BA.4.6। এই নতুন প্ৰজাতিৰ সংক্ৰমণ আমেৰিকাত দ্ৰুতগতিত বিয়পি পৰিছে। শেহতীয়াকৈ ব্ৰিটেইন (ইউ কে) প্ৰশাসনেও নতুন ক’ৰোনা প্ৰজাতিৰ সংক্ৰমণ নিশ্চিত কৰিছে।

ব্ৰিটেইনৰ স্বাস্থ্য সুৰক্ষা সংস্থাই (UKSHA) ক’ভিড ভেৰিয়েন্ট সম্পৰ্কীয় এক নতুন ব্রিফিং ডকুমেণ্টত উল্লেখ কৰিছে যে ১৪ আগষ্টৰ পৰা আৰম্ভ হোৱা সপ্তাহত দেশত মাত্ৰ ৩.৩ শতাংশ সংক্ৰমণৰ বাবে BA.4.6 ভেৰিয়েন্ট দায়ী আছিল। কিন্তু শেহতীয়াকৈ কৰা এক অধ্যয়নত দেখা গৈছে যে যুক্তৰাজ্যত (ইউ কে) সকলো Covid সংক্ৰমণৰ প্ৰায় ৯ শতাংশৰ পিছত BA.4.6 ভেৰিয়েন্ট আছে।

একেদৰে চেণ্টাৰ ফৰ ডিজিজ কণ্ট্ৰ’ল এণ্ড প্ৰিভেনশ্যন (চিডিচিপি)ৰ মতে, সমগ্ৰ আমেৰিকাত সকলো Covid-19 ৰোগীৰ ৯ শতাংশতকৈ অধিক ৰোগীৰ বাবে এতিয়া BA.4.6 দায়ী। বিশ্বৰ আন আন দেশতো এই নতুন ৰূপৰ কৰ’না ভাইৰাছ চিনাক্ত কৰা হৈছে।

প্ৰশ্নটো হ’ল উৎসৱৰ বতৰ আৰম্ভ হোৱাৰ আগতেই ভাৰততো BA.4.6 ভেৰিয়েণ্টক লৈ উদ্বেগ বৃদ্ধি পাইছে নেকি? এতিয়ালৈকে উপলব্ধ তথ্যসমূহ চাওঁ আহক—

BA.4.6 হৈছে Omicron ৰ BA.4 প্ৰজাতিৰ এটা সংস্কৰণ। ২০২২ চনৰ জানুৱাৰী মাহত দক্ষিণ আফ্ৰিকাত প্ৰথমবাৰৰ বাবে দেখা গৈছিল BA.4 ভেৰিয়েণ্ট। তেতিয়াৰ পৰাই BA.5 ভেৰিয়েণ্টটো সমগ্ৰ বিশ্বতে বিয়পি পৰিছে। কৰ’না ভাইৰাছৰ এই নতুন ভেৰিয়েন্টটো ঠিক কেনেকৈ আৱিৰ্ভাৱ হ’ল সেয়া এতিয়াও সম্পূৰ্ণভাৱে জানিব পৰা হোৱা নাই। কিন্তু চিকিৎসা বিজ্ঞানীসকলে ভাবে যে ই এটা পুনঃসংযোজন ভেৰিয়েন্ট হ’ব পাৰে। এই পুনঃসংযোজিত ৰূপটো কেৱল তেতিয়াহে হ’ব পাৰে যেতিয়া ৰোগৰ বাবে দায়ী SARS-CoV-2 ভাইৰাছৰ দুটা ভিন্নতা একে সময়তে একেজন ব্যক্তিত সংক্ৰমিত হয় ক'ভিড-১৯।

যদিও BA.4.6 BA.4 ৰ সৈতে বহুত মিল থকাৰ আশা কৰা হৈছে। ই ভাইৰাছৰ পৃষ্ঠত থকা স্পাইক প্ৰটিনত মিউটেচন কঢ়িয়াই লৈ ফুৰে যিয়ে ই আমাৰ কোষত প্ৰৱেশ কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে। এই মিউটেচন R346T অন্যান্য ভিন্নতাতো দেখা গৈছে। ই ব্যক্তিজনৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতাৰ পৰা ভাইৰাছক ৰক্ষা কৰে। অৰ্থাৎ টীকাকৰণৰ ফলত বা এবাৰ সংক্ৰমিত হোৱাৰ পিছত পোৱা এন্টিব’ডিবোৰে সহজেই এই ভাইৰাছৰ পৰা হাত সাৰিব পাৰে।

তীব্ৰতা, সংক্ৰামকতা আৰু ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা এৰাই চলাৰ ক্ষমতা—
সৌভাগ্যবশত অমিক্ৰনৰ মাৰাত্মকতা বেছি নাছিল। কিন্তু অমিক্ৰনৰ উপ-ভেৰিয়েণ্টসমূহ অতি সংক্ৰামক, অৰ্থাৎ অতি সোনকালে বিয়পিব পাৰে। BA.4.6 শৰীৰৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা দমন কৰে। UKHSA ৰ এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি BA.5 ৰ তুলনাত BA.4.6 ৰ প্ৰাৰম্ভিক সময়ছোৱাত বহুত বেছি দ্ৰুতগতিত বিয়পি পৰিছিল।

আনহাতে, অক্সফৰ্ড বিশ্ববিদ্যালয়ৰ এক প্ৰতিবেদনত কোৱা হৈছে যে Covid ৰ পৰা ৰক্ষা পাবলৈ ফাইজাৰ টীকা গ্ৰহণ কৰা লোকসকলৰ ক্ষেত্ৰত BA.4.6 ৰ এন্টিব’ডিৰ কোনো প্ৰভাৱ পৰা নাছিল। এইটো নিশ্চয়কৈ চিন্তাৰ বিষয়। কিন্তু BA.4.6 এৰাই চলিবলৈ এটা বুষ্টাৰ ড’জ যথেষ্ট সফল হ’ব পাৰে। যিহেতু এই নতুন ভেৰিয়েন্টৰ বিষয়ে এতিয়াও সকলো তথ্য জনা হোৱা নাই, গতিকে এতিয়াৰ বাবে কেৱল বুষ্টাৰ ড’জৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰিবলগীয়া হ’ব পাৰে।

টীকাকৰণ কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ

BA.4.6 আৰু অন্যান্য নতুন ভেৰিয়েণ্টে নিশ্চিতভাৱে উদ্বেগৰ সৃষ্টি কৰিছে। এই নতুন ভেৰিয়েণ্টে প্ৰমাণ কৰে যে মাৰাত্মক ভাইৰাছটো এতিয়াও আছে। কেৱল সেয়াই নহয়, ভেকচিনৰ দ্বাৰা সৃষ্টি হোৱা ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা ভাঙি নতুন নতুন ধৰণেৰে মানৱ দেহত প্ৰৱেশ কৰিবলৈ এই ভাইৰাছ অহৰহ চেষ্টা চলাই আছে।

কিন্তু টীকাকৰণে গুৰুতৰ ৰোগৰ পৰা ভাল সুৰক্ষা দিব পাৰে। এতিয়াও Covid ৰ বিৰুদ্ধে যুঁজিবলৈ ইয়াক শ্ৰেষ্ঠ অস্ত্ৰ হিচাপে গণ্য কৰা হয়। শেহতীয়াকৈ বাইভেলেণ্ট বুষ্টাৰৰ অনুমোদন হৈছে। অৱশ্যে এইটো এটা ভাল খবৰ। ইয়াৰ উপৰিও ‘মাল্টিকম্পোনেণ্ট ক’ৰোনা ভেকচিন’ৰ প্ৰস্তুতিও চলি আছে। ই হয়তো একাধিক প্ৰকাৰৰ কৰ’না ভাইৰাছৰ পৰা দীৰ্ঘস্থায়ী সুৰক্ষা প্ৰদান কৰিব পাৰে।

শেহতীয়াকৈ কৰা এক অধ্যয়নত প্ৰকাশ পাইছে যে Covid ৰ মূল ৰূপ আৰু আন দুটা ভেৰিয়েন্টৰ বিৰুদ্ধে এটা মাল্টিকম্পোনেণ্ট ইন্ট্ৰানেচেল ক’ৰোনা ভাইৰাছৰ ভেকচিন অধিক ফলপ্ৰসূ বুলি প্ৰমাণিত হৈছে। বৰ্তমান BA.4.6 সহ নতুন ভিন্নতাসমূহ নিৰীক্ষণ কৰি আছে। কাৰণ তেওঁলোকে কভিড মহামাৰীৰ পৰৱৰ্তী ঢৌৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে।

প্ৰচাৰ হৈ থকা এই অতি সংক্ৰামক ভাইৰাছৰ সংক্ৰমণ ৰোধ কৰিবলৈ প্ৰতিখন দেশেই সজাগ হ’ব লাগিব আৰু যিকোনো ক'ভিড নিয়ম মানি চলিব লাগিব।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি