• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • ভাৰত শান্তি দূত হ'বনে ? ৰাছিয়াৰ বৈদেশিক মন্ত্ৰী আৰু ইজৰাইলৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী এই সপ্তাহত উপস্থিত হ'ব দিল্লীত ...

ভাৰত শান্তি দূত হ'বনে ? ৰাছিয়াৰ বৈদেশিক মন্ত্ৰী আৰু ইজৰাইলৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী এই সপ্তাহত উপস্থিত হ'ব দিল্লীত ...

ৰাছিয়া আৰু ইউক্ৰেইনৰ মাজত যুদ্ধ (Russia-Ukraine War) অব্যাহত আছে। এনে পৰিস্থিতিত, ভাৰতৰ (India) ভূমিকা অতি বিশেষ হ'ব। ৰাছিয়াৰ বৈদেশিক মন্ত্ৰী চাৰ্গেই লাভৰভৰ (Russia’s Foreign Minister Sergey Lavrov ) আকস্মিক ভাৰত ভ্ৰমণ এই দিশত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ পদক্ষেপ।

ৰাছিয়া আৰু ইউক্ৰেইনৰ মাজত যুদ্ধ (Russia-Ukraine War) অব্যাহত আছে। এনে পৰিস্থিতিত, ভাৰতৰ (India) ভূমিকা অতি বিশেষ হ'ব। ৰাছিয়াৰ বৈদেশিক মন্ত্ৰী চাৰ্গেই লাভৰভৰ (Russia’s Foreign Minister Sergey Lavrov ) আকস্মিক ভাৰত ভ্ৰমণ এই দিশত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ পদক্ষেপ।

ৰাছিয়া আৰু ইউক্ৰেইনৰ মাজত যুদ্ধ (Russia-Ukraine War) অব্যাহত আছে। এনে পৰিস্থিতিত, ভাৰতৰ (India) ভূমিকা অতি বিশেষ হ'ব। ৰাছিয়াৰ বৈদেশিক মন্ত্ৰী চাৰ্গেই লাভৰভৰ (Russia’s Foreign Minister Sergey Lavrov ) আকস্মিক ভাৰত ভ্ৰমণ এই দিশত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ পদক্ষেপ।

  • Share this:
ৰাছিয়া আৰু ইউক্ৰেইনৰ মাজত যুদ্ধ (Russia-Ukraine War) অব্যাহত আছে। এনে পৰিস্থিতিত, ভাৰতৰ (India) ভূমিকা অতি বিশেষ হ'ব। যুদ্ধৰ সমাপ্তি ৰখাৰ প্ৰচেষ্টাত, ভাৰতে আকৌ এবাৰ শান্তি ৰাষ্ট্ৰদূত হিচাপে আত্মপ্ৰকাশ কৰিব পাৰে। ৰাছিয়াৰ বৈদেশিক মন্ত্ৰী চাৰ্গেই লাভৰভৰ (Russia’s Foreign Minister Sergey Lavrov ) আকস্মিক ভাৰত ভ্ৰমণ এই দিশত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ পদক্ষেপ। লাভাৰভ এই সপ্তাহত দিল্লীত উপস্থিত হ'ব, কিন্তু দিনটো ঠিক কৰা হোৱা নাই। ইজৰাইলৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী নাফটালি বেনেট ২ এপ্ৰিলত ভাৰতত উপস্থিত হৈছে।

২৪ ফেব্ৰুৱাৰীত মস্কোৱে ইউক্ৰেইনৰ বিৰুদ্ধে সামৰিক আক্ৰমণ আৰম্ভ কৰাৰ পিছত এইটো ৰাছিয়াৰ পৰা ভাৰতলৈ সৰ্বোচ্চ পৰ্যায়ৰ ভ্ৰমণ হ'ব। প্ৰস্তাৱিত ভ্ৰমণ সন্দৰ্ভত বৈদেশিক মন্ত্ৰালয় বা ৰাছিয়াৰ বৈদেশিক মন্ত্ৰালয়ৰ পৰা কোনো আনুষ্ঠানিক বিবৃতি দিয়া হোৱা নাই।

যোৱা কেইসপ্তাহমানত, চীনৰ বৈদেশিক মন্ত্ৰী ৱাং য়ি, আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ৰাজনৈতিক পৰিক্ৰমা বিভাগৰ আণ্ডাৰ চেক্ৰেটেৰী অৱ ষ্টেট ভিক্টোৰিয়া নুলেণ্ড আৰু অষ্ট্ৰিয়া আৰু য়ুনানৰ বৈদেশিক মন্ত্ৰীকে ধৰি কেইবাটাও উচ্চ পৰ্যায়ৰ ভাৰত ভ্ৰমণ হৈছে। বৃটিছ বৈদেশিক সচিব লিজ ট্ৰাছে বৃহস্পতিবাৰে ভাৰত ভ্ৰমণ কৰাৰ কথা আছে।

এই বিষয়বোৰৰ বিষয়ে কথা পতাৰ সম্ভাৱনা
লাভৰভৰ প্ৰস্তাৱিত ভ্ৰমণ সম্পৰ্কে, ওপৰত উদ্ধৃত কৰা সকলে কৈছে যে এই সময়ছোৱাত ভাৰতৰ ৰাছিয়াৰ খাৰুৱা তেল আৰু সামৰিক সঁজুলি ক্ৰয়ৰ বাবে পৰিশোধ প্ৰণালীৰ ওপৰত মুখ্য গুৰুত্ব দিয়াৰ সম্ভাৱনা আছে। ৰাছিয়াৰ ওপৰত পশ্চিমীয়া নিষেধাজ্ঞাই সেই দেশখনক পৰিশোধ কৰাত অসুবিধাৰ সৃষ্টি কৰিছে। জানিব পৰা গৈছে যে দুয়োপক্ষই টকা-ৰুবেল পৰিশোধ প্ৰণালী সক্ৰিয় কৰাৰ কথা বিবেচনা কৰি আছে।

আন বহুতো প্ৰধান শক্তিৰ বিপৰীতে, ভাৰতে এতিয়ালৈকে ইউক্ৰেইন আক্ৰমণৰ বাবে ৰাছিয়াক সমালোচনা কৰা নাই আৰু ৰাছিয়াৰ আক্ৰমণক গৰিহণা দিয়া প্ৰস্তাৱত ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ মঞ্চত ভোটদানৰ পৰা বিৰত আছে।

প্ৰধানমন্ত্ৰী শ্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে যোৱা এমাহত পুটিন আৰু জেলেনস্কিৰ সৈতে ফোনত বাৰ্তালাপ কৰিছে। ভাৰতৰ সম্পৰ্ক ৰাছিয়াতকৈ ভাল। একেদৰে, ভাৰতো ইউক্ৰেইনৰ পিছফালে থিয় হৈ থকা আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ওচৰত আছে। সাম্প্ৰতিক গোলকীয় পৰিস্থিতিত, ৰাছিয়া আৰু আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ দুয়োকে ভাৰতৰ প্ৰয়োজন, সেয়েহে বিবাদ সমাধানত ভাৰতৰ ভূমিকা গুৰুত্বপূৰ্ণ হৈ পৰে।
Published by:Kokil Sarma
First published: