• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • 'এতিয়া কেৱল প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীয়েহে ৰাছিয়া-ইউক্ৰেইন যুদ্ধ বন্ধ কৰিব পাৰে...', ৰাষ্ট্ৰসংঘত কৈছিল মেক্সিকোৰ বৈদেশিক মন্ত্ৰীয়ে

'এতিয়া কেৱল প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীয়েহে ৰাছিয়া-ইউক্ৰেইন যুদ্ধ বন্ধ কৰিব পাৰে...', ৰাষ্ট্ৰসংঘত কৈছিল মেক্সিকোৰ বৈদেশিক মন্ত্ৰীয়ে

মেক্সিকোৱে ৰাছিয়া-ইউক্ৰেইন যুদ্ধ বন্ধ কৰিবলৈ এখন সমিতি গঠন কৰিবলৈ ৰাষ্ট্ৰসংঘক প্ৰস্তাৱ দিছে। সমিতিখনে ভাৰতৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদী, পোপ ফ্ৰান্সিছ আৰু ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ মহাসচিব এণ্টনিঅ' গুটেৰেছক ৰাছিয়া আৰু ইউক্ৰেইনৰ মাজত স্থায়ী শান্তিৰ মধ্যস্থতা কৰিবলৈ অন্তৰ্ভুক্ত কৰাৰ প্ৰস্তাৱ আগবঢ়ায়।

মেক্সিকোৱে ৰাছিয়া-ইউক্ৰেইন যুদ্ধ বন্ধ কৰিবলৈ এখন সমিতি গঠন কৰিবলৈ ৰাষ্ট্ৰসংঘক প্ৰস্তাৱ দিছে। সমিতিখনে ভাৰতৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদী, পোপ ফ্ৰান্সিছ আৰু ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ মহাসচিব এণ্টনিঅ' গুটেৰেছক ৰাছিয়া আৰু ইউক্ৰেইনৰ মাজত স্থায়ী শান্তিৰ মধ্যস্থতা কৰিবলৈ অন্তৰ্ভুক্ত কৰাৰ প্ৰস্তাৱ আগবঢ়ায়।

মেক্সিকোৱে ৰাছিয়া-ইউক্ৰেইন যুদ্ধ বন্ধ কৰিবলৈ এখন সমিতি গঠন কৰিবলৈ ৰাষ্ট্ৰসংঘক প্ৰস্তাৱ দিছে। সমিতিখনে ভাৰতৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদী, পোপ ফ্ৰান্সিছ আৰু ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ মহাসচিব এণ্টনিঅ' গুটেৰেছক ৰাছিয়া আৰু ইউক্ৰেইনৰ মাজত স্থায়ী শান্তিৰ মধ্যস্থতা কৰিবলৈ অন্তৰ্ভুক্ত কৰাৰ প্ৰস্তাৱ আগবঢ়ায়।

  • Share this:
মেক্সিকোৱে ৰাছিয়া-ইউক্ৰেইন যুদ্ধ বন্ধ কৰিবলৈ এখন সমিতি গঠন কৰিবলৈ ৰাষ্ট্ৰসংঘক প্ৰস্তাৱ দিছে। সমিতিখনে ভাৰতৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদী, পোপ ফ্ৰান্সিছ আৰু ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ মহাসচিব এণ্টনিঅ' গুটেৰেছক ৰাছিয়া আৰু ইউক্ৰেইনৰ মাজত স্থায়ী শান্তিৰ মধ্যস্থতা কৰিবলৈ অন্তৰ্ভুক্ত কৰাৰ প্ৰস্তাৱ আগবঢ়ায়। নিউয়ৰ্কত ইউক্ৰেইনৰ ওপৰত ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ নিৰাপত্তা পৰিষদৰ বিতৰ্কত এই প্ৰস্তাৱটো উত্থাপন কৰা হৈছিল। প্ৰস্তাৱটো মেক্সিকান বৈদেশিক মন্ত্ৰী মাৰ্চেলো লুইচ ইব্ৰাৰ্ড কাছাবনে স্থানান্তৰ কৰিছিল।

উজবেকিস্তানৰ চামাৰ্কন্দত ছাংহাই সহযোগিতা সংস্থাৰ ২২ সংখ্যক বৈঠকত পুটিনক সাক্ষাৎ কৰা মোডীয়ে ৰাছিয়াৰ নেতাজনক কয়, "আজিৰ যুগ যুদ্ধৰ নহয়।

কাছাবনে ৰাষ্ট্ৰসংঘত প্ৰস্তাৱ দিছিল যে ইয়াৰ শান্তিবাদী স্থিতিৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি, মেক্সিকোৱে বিশ্বাস কৰে যে আন্তৰ্জাতিক সম্প্ৰদায়ে এতিয়া শান্তি অৰ্জনৰ বাবে যথাসাপেক্ষ চেষ্টা কৰা উচিত। এই সন্দৰ্ভত, ইউক্ৰেইনত আলোচনা আৰু শান্তিৰ বাবে এখন সমিতি গঠনৰ জৰিয়তে ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ মহাসচিব এণ্টনিঅ' গুটেৰেছৰ মধ্যস্থতাৰ প্ৰচেষ্টা শক্তিশালী কৰাৰ বাবে মেক্সিকান ৰাষ্ট্ৰপতি আন্দ্ৰেছ মানুৱেল লোপেজ অব্ৰাডৰৰ প্ৰস্তাৱ আপোনালোকৰ সৈতে ভাগ বতৰা কৰিব বিচাৰো। যদি সম্ভৱ হয়, ইয়াত মহামান্য নৰেন্দ্ৰ মোডী আৰু পোপ ফ্ৰান্সিছকে ধৰি অন্যান্য ৰাষ্ট্ৰ আৰু চৰকাৰৰ মুৰব্বীসকলে অংশগ্ৰহণ কৰিব লাগে।

কাছাবনে আৰু কৈছিল যে মহাসচিবে কোৱাৰ দৰে, শান্তিৰ বাবে কাম কৰাৰ আৰু শান্তিৰ বাবে প্ৰতিশ্ৰুতিবদ্ধ হোৱাৰ সময় আহি পৰিছে। মেক্সিকোৰ বৈদেশিক মন্ত্ৰীয়ে যুক্তি দিছিল যে শান্তি কেৱল আলোচনা, কূটনীতি আৰু কাৰ্যকৰী ৰাজনৈতিক মাধ্যম সৃষ্টিৰ জৰিয়তেহে প্ৰাপ্ত কৰিব পাৰি। তেওঁ জোৰ দি কৈছিল যে শান্তিৰ বিষয়ে গুৰুত্বসহকাৰে বিবেচনা কৰাৰ এইটো সঠিক সময়।
Published by:Kokil Sarma
First published: